Češi spoří více než loni, největší podíl úspor použijí na dovolenou

aktualizováno 
Kdyby průměrná česká domácnost přišla o veškeré příjmy, byla by schopná přežít z naspořených peněz dva měsíce a 18 dnů. To je o devět dnů více, než to bylo loni v prosinci. Vyplynulo to z průzkumu ING Bank.
Češi se naučili si na dovolenou ušetřit, půjčuje si na ní stále méně lidí. Ilustrační snímek

Češi se naučili si na dovolenou ušetřit, půjčuje si na ní stále méně lidí. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Od začátku roku platíme za všechno víc, vzrostla daň z přidané hodnoty, jsou dražší energie, teplo, voda, benzin, přesto podle průzkumu Češi uspořili víc peněz. Jak je to možné?

Svět spoření

  • Průměrná výše úspor – 97 851 Kč
  • Průměrné pravidelné výdaje  – 23 127 Kč
  • Index úspor (úspory/výdaje) – 2,6 (2 měsíce a 18 dní)
  • Průměrné měsíční příjmy – 28 990 Kč
  • Průměrné měsíční výdaje – 23 127 Kč
  • Potenciál spoření (příjmy/výdaje) – 25 %

Poznámka: Částky jsou za domácnost za 1.čtvrtletí 2012  Zdroj: ING Bank

"Ono je to vlastně logické. Konec roku, je ve znamení vyšších výdajů kolem Vánoc a na začátku roku lidé více šetří," vysvětluje rozpor ředitel retailové části ING Bank Libor Vaníček a dodává: "Řada lidí také dostala v lednu vyplacené odměny a bonusy a jejich pravidelné výdaje nebyly tak vysoké." Další pokles úspor čekají zase v létě, to budou lidé utrácet za dovolenou.

Pokud se podíváme na data podle vzdělání, nejdéle by ze svých úspor přežili vysokoškoláci, kterým by naspořené peníze pokryly v průměru čtyři měsíce a šest dní. Oproti tomu spoluobčanům se základním vzděláním by rezervy nevystačily ani na dva měsíce.

Pro lepší názornost přinášíme tři příklady modelové rodiny Novákových s vypočítanou délkou přežití v případě, že o příjmy přijdou oba živitelé, další, že o příjem přijde jeden z manželů a třetí případ, kdy pan Novák na dlouho onemocní.

Jak dlouho dokáže žít domácnost při ztrátě příjmů

Jak dlouho dokáže žít domácnost při ztrátě příjmů

Jak dlouho dokáže žít domácnost při ztrátě příjmu

Jak dlouho dokáže žít domácnost při ztrátě příjmu

Jak dlouho dokáže žít domácnost při dlohodobé nemoci

Jak dlouho dokáže žít domácnost při dlohodobé nemoci

Jak je vidět z obrázků, rezerva 80 tisíc korun, kterou manželé našetřili, by jejich běžné náklady stačila pokrývat nejdéle v případě ztráty příjmu kvůli dlouhodobé nemoci. Rodina by přežila bez problémů osm měsíců.

Mohli bychom ušetřit až čtvrtinu platu

Průzkum sledoval i další parametry. Pokud by domácnosti chtěly, dokázaly by odkládat a spořit až čtvrtinu svého platu, což je o šest procent více, než na konci roku 2011.

Příjmy nejvíce převyšují pravidelné výdaje u domácností z menších měst, protože zde mají lidé i nižší životní náklady. Nejlépe si finanční rezervy vytvářejí vysokoškoláci, ti jsou schopni odkládat stranou až 31 procent příjmů. Naopak nejméně šetří Češi se základním vzděláním, a to pouze 14 procent.

Porovnání průměrných příjmů a výdajů rodin

Porovnání průměrných příjmů a výdajů rodin

Potenciál spoření

Potenciál spoření

Evropané šetří, aby měli rezervu na horší časy

Na otázky proč spoříme a na co bychom chtěli naspořené peníze použít, odpovídali respondenti nejenom v České republice, ale i v dalších 12 evropských zemích. 

Mezi tři nejčastější důvody spoření patří tvorba finanční rezervy, spoření na dovolenou a na koupi dražšího zboží jako je například auto či nákladnější elektrospotřebiče.  Češi také častěji než obyvatelé okolních zemí spoří pro své děti, na jejich vzdělání a budoucnost.

Na co lidé spoří ve 13 zemích

Na co lidé spoří ve 13 zemích

Co uděláme s úsporami

Co uděláme s úsporami

"Pozitivní je pro nás fakt, že se nezanedbatelná část Čechů chystá díl svých úspor použít na splacení dluhů," říká Vaníček.

Největší podíl úspor padne na dovolenou

Více než třetina Čechů letos žádnou dovolenou neplánuje. "Na dovolenou se letos nevypraví téměř 60 procent lidí se základním vzděláním, ale asi 18 procent respondentů z řad vysokoškoláků," uvádí Libor Vaníček a dodává, že  vysokoškoláci mají větší příjmy, a tudíž si mohou častěji dovolit vycestovat.

Ti, kdo se na dovolenou chystají, ji budou hradit převážně ze svých úspor, nebo z peněz, které mají aktuálně k dispozici. V rámci finančních rezerv českých domácností tvoří právě dovolená nejvyšší očekávaný výdaj v letošním roce.

"Mám radost z toho, že pouze jedno procento respondentů plánuje si peníze na dovolenou půjčit. To je oproti minulým letům pozitivní posun. Je vidět, že se finanční gramotnost Čechů zvyšuje a čím dál více z nás považuje zadlužení kvůli krátkodobému požitku, jakým je dovolená, za zbytečný luxus," doplňuje Libor Vaníček. Nejvíce si na dovolenou půjčují lidé se základním vzděláním a mladí do 29 let.

Financování dovolené

Financování dovolené

Výdaje na dny volna plánuje polovina dotazovaných zhruba ve stejné výši jako v loňském roce, čtvrtina pak očekává, že za dovolenou utratí více, a jen každá desátá domácnost očekává nižší výdaje, než před rokem.

Jestli si chcete spočítat, jak je na tom právě vaše rodina, podívejte se na webové stránky ING Banky Svět spoření. Zde najdete i vylepšenou kalkulačku. Po zadání údajů se dozvíte nejenom svůj index úspor, tedy dobu, po kterou přežijete při ztrátě příjmu, ale i doporučení, co byste měli dělat, aby toto číslo bylo co nejvyšší.Nejčtenější

Chtěla potvrzení o bezdlužnosti, teď je dlužníkem ona

Ilustrační snímek

Centrální registr dlužníků poskytuje mimo jiného vydání potvrzení o bezdlužnosti. To však nikdo v České republice...

Kvíz: Zvládli byste práci v nadnárodní korporaci?

Ilustrační snímek

Pokud splňujete kvalifikační předpoklady pro nabízenou pracovní pozici a ještě k tomu máte na obdobném postu i...Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

Nechceme být pouhými překupnicemi květin, říkají mladé podnikatelky

Majitelky květinářství Barbora Zimolová (vlevo) a Šarlota Palová.

Jsou mladé, vzdělané a plné energie. Nedávno otevřely v centru Brna neobvyklé květinářství s atmosférou baru. Přestože...

Unikátní výzkum: kam investují čeští milionáři a co je znepokojuje

Ilustrační snímek

V Česku je podle odhadů 28 tisíc dolarových milionářů. Své soukromí si však střeží. Dozvědět se, kam investují a jak se...

Další z rubriky

Spořílek, bohém či chaotik? Zjistěte, jaký jste typ uživatele bankomatů

Ilustrační snímek

Bankomaty se staly běžnou součástí našeho života. V Česku jich funguje už 5 345, což je o 729 víc než na konci roku...

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

České domácnosti bohatnou rychleji, než se zadlužují. Jsou však rozdíly

Ilustrační snímek

Jaká je majetková situace českých domácností? Bohatneme, nebo si půjčujeme stále víc peněz? V čem a kde máme uložený...

Jak centrální banky zkrotí příští recesi?

Jak centrální banky zkrotí příští recesi?

Kurzy.cz Začátkem roku 2001, když se zbytek Ameriky vracel po svátcích k normálu, svolala komise Fedu pro monetární politiku kon...Najdete na iDNES.cz