Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak dlouho se budou radovat podílníci fondů?

aktualizováno 
Investoři na obou březích Atlantiku již pomalu zapomínají na nepovedený říjen a začátek listopadu tak vyzněl velmi optimisticky. Pozitivní nálada se vrátila také do řad podílníků podílových fondů, mezi kterými se dařilo zejména dynamickým smíšeným, akciovým a fondům fondů.
peníze, dolary

peníze, dolary | foto: Profimedia.cz

Konec října se na trzích v USA nesl ve znamení růstu, dařilo se zejména technologickému sektoru. Poslední den v měsíci povzbudila investory zejména dobrá makroekonomická data. Úterní nevýrazné obchodování bylo ovlivněno především očekáváním zvýšení základní úrokové sazby, což se také potvrdilo a americká centrální banka zvýšila úrokové sazby na 4 %. Indexy však nakonec přeci jen mírně ztrácely.

Optimizmus investorů se naplno projevil ve středu, kdy posilovaly zejména technologické tituly, ropné a stavební společnosti. Dobrá nálada pokračovala i přes rostoucí cenu ropy také ve čtvrtek. Největší zásluhu na tom měly především dobré makroekonomické ukazatele. Jelikož v pátek již k žádným velkým výkyvům nedocházelo, mohly si hlavní americké indexy připsat druhý růstový týden po sobě (DJIA + 1,24 %, Nasdaq + 3,78 %, S&P 500 + 1,84 %).

Zdá se, že i Pražská burza má období poklesů zdárně za sebou. Nejistota spojená s vyhlašováním výsledků skončila a investoři se opět vrhli na nákupy českých akcií. Až na Český Telecom (+0,5 %), který doplácí na mateřskou společnost Telefónica, si všechny tituly v segmentu SPAD připsaly týdenní růst nad dvě procenta. Největším tahounem se opět stává energetický ČEZ (+7,5 %), společně se Zentivou (+5,4 %) Komerční bankou (+5,0 %).

Překvapením týdne byl výrazný růst cen akcií společnosti CME (+6,3 %), která posílila i přes špatné čtvrtletní výsledky. Investory asi více zaujalo získání kontroly nad TV Markíza. Výrazný růst zaznamenala také společnost Orco (+5,5 %) a oba hlavní indexy tak zaznamenaly druhý výrazný týdenní růst po sobě (PX-D +4,85 %, PX 50 +4,21 %).

Dluhopisy ztrácí

Optimizmus z akciových trhů se přenáší také na výkonnost podílových fondů Unie

Chcete vědět, jak vydělat na "bezpečných" akciích? Čtěte ZDE

investičních společností, z čehož samozřejmě těží zejména akciové fondy, smíšené fondy s převahou akcií v portfoliu a také vybrané fondů fondů. Vůbec se naopak v uplynulém týdnu nedařilo konzervativně zaměřeným podílovým fondům, a to platí jak o dluhopisových, tak o fondech peněžního trhu.

Z prvně jmenovaných se podařilo ukončit týden v plusu pouze fondu IKS Plus bondový (+0,23 %), mezi peněžními fondy zaznamenal kladnou výkonnost pouze fond ČSOB výnosový (+0,03 %). Ostatní fondy v obou skupinách ztrácely. Slabý týden konzervativních fondů dokazují také spodní příčky mezi fondy smíšenými a fondy fondů. Mezi smíšenými nejvíce ztrácely zajištěné fondy IKS MAX 2 (-1,04 %) a IKS MAX 4 (-0,86 %), u fondů fondů nejvíce propadly zajištěný IKS MAX 3 (-0,57 %) a profilový fond IKS – Fénix konzervativní (-0,43 %).

Na opačném konci výkonnostního spektra se octly dynamické fondy, konkrétně smíšený fond AIG FCE zahtraničný rastový (+3,53 %) a fond fondů IKS Fond fondů (+2,98 %). Nejlépe se vedlo fondům akciovým, na čele s fondem ISČS Sporotrend (+4,49 %). Ani jeden z akciových fondů přitom s výkonností neklesl pod hranici jednoho procenta.

Vylepšená výkonnost akciových fondů je podpořena také dobrými čistými prodeji (+161,9 mil. Kč), opět díky fondu ISČS Sporotrend (+101,5 mil. Kč). Oblibě investorů se těšily také fondy smíšené (+173,1 mil. Kč), což je zase zásluha fondu ČSOB středoevropský (+130,6 mil. Kč). Také fondy fondů se v prodejích neztratily (+104,1 mil. Kč), činil se především poslední zajištěný fond společnosti IKS, MAX 5 (+41,4 mil. Kč).

Obchodování podle UNISu  

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ISČS-SPOROTREND 4,49% ČPI Nové ekonomiky 1,10%
ČPI Rop. a enrget. průmyslu 2,82% ČPI Globálních značek 1,84%
IKS Světových indexů 2,53% ČPI Farm. a biotech. 1,98%
Dluhopisové IKS Plus bondový 0,23% Pioneer obligační -0,88%
ČPI Korporátních dluhopisů -0,06% ČSOB Bond mix -0,84%
IKS Dluhopisový -0,11% ČSOB dluhopis. příležitostí -0,81%
Fondy fondů IKS Fond fondů 2,98% IKS MAX 3 -0,57%
ISČS-Global Stocks 1,62% IKS-Fénix konzervativní -0,43%
ISČS-Dynamický mix 0,99% ISČS-Opatrný mix -0,21%
Peněžního trhu ČSOB Výnosový 0,03% ČPI-Peněžního trhu -0,10%
IKS Peněžní trh -0,05% ISČS-SPOROINVEST -0,09%
Pioneer-Sporokonto -0,06%    
Smíšené AIG zahraničný rasotvý 3,53% IKS MAX 2 -1,04%
IKS Balancovaný 2,98% IKS MAX 4 -0,86%
J&T Opportunity CZK 2,00% AKRO balancovaný -0,34%
Čisté prodeje mil. Kč ČSOB středoevropský 130,1 ČSOB Bond mix -21,1
ISČS-SPOROTREND 101,5 ISČS-SPOROBOND -18,8
IKS Peněžní trh 100 Pioneer-Sporokonto -14,7

Zdroj: UNIS

Dluhopisům zdá se, investoři přestávají věřit, což se projevilo i v nepříznivé statistice čistých prodejů (-28,1 mil. Kč), na čemž mají největší podíl fondy ČSOB Bond mix (-21,1 mil. Kč) a ISČS Sporobond (-18,8 mil. Kč). I přes nepovedený týden co se výkonnosti týče se největší pozornosti dostává fondům peněžního trhu (+141,1 mil. Kč), zpomezi kterých vyčníval fond IKS Peněžní trh (+100 mil. Kč).

Konzervativní investoři si našli cestu také do fondů společnosti ČSOB/KBC (dohromady +104,6 mil. Kč). Největší pozornost přitahovaly zajištěné fondy ČSOB Světového Růstu+ 6 (+41,1 mil. Kč) a ČSOB Světového Růstu+ 7 (24,6 mil. Kč). Tradiční favorit KBC Multi Cash ČSOB CZK tento týden naopak ztrácel (-25,5 mil. Kč).


KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Banky komplikují klientům nákup kryptoměn. Proč?

Ilustrační snímek

Kryptoměny jsou fenoménem posledních měsíců. Někteří je zatracují, jiní o nich básní. Byť jde o rizikovou investici,...

Rozumíte řeči investorů? Otestujte svoje znalosti

Ilustrační snímek

S aktuálními komentáři renomovaných ekonomů a s prognózami ekonomického vývoje se v médiích setkáváme poměrně často....

Refinancování a konsolidace. Ušetří peníze, nebo jde jen o trik?

K refinancování hypotéky přistupujeme zpravidla tehdy, když nám naše banka...

Převeďte své půjčky k nám, ušetříte. Tak zní časté reklamní slogany bank. Je to však pravda? Můžeme skutečně převedením...

Devět čínských pák na Američany. A jedna páka hodně zákeřná

Devět čínských pák na Američany. A jedna páka hodně zákeřná

Kurzy.cz Danske Bank ve svém posledním týdenním přehledu hovoří o deseti pákách, které může Čína efektivně použít v případné obc...

Najdete na iDNES.cz