Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak dlouho se budou radovat podílníci fondů?

aktualizováno 
Investoři na obou březích Atlantiku již pomalu zapomínají na nepovedený říjen a začátek listopadu tak vyzněl velmi optimisticky. Pozitivní nálada se vrátila také do řad podílníků podílových fondů, mezi kterými se dařilo zejména dynamickým smíšeným, akciovým a fondům fondů.
peníze, dolary

peníze, dolary | foto: Profimedia.cz

Konec října se na trzích v USA nesl ve znamení růstu, dařilo se zejména technologickému sektoru. Poslední den v měsíci povzbudila investory zejména dobrá makroekonomická data. Úterní nevýrazné obchodování bylo ovlivněno především očekáváním zvýšení základní úrokové sazby, což se také potvrdilo a americká centrální banka zvýšila úrokové sazby na 4 %. Indexy však nakonec přeci jen mírně ztrácely.

Optimizmus investorů se naplno projevil ve středu, kdy posilovaly zejména technologické tituly, ropné a stavební společnosti. Dobrá nálada pokračovala i přes rostoucí cenu ropy také ve čtvrtek. Největší zásluhu na tom měly především dobré makroekonomické ukazatele. Jelikož v pátek již k žádným velkým výkyvům nedocházelo, mohly si hlavní americké indexy připsat druhý růstový týden po sobě (DJIA + 1,24 %, Nasdaq + 3,78 %, S&P 500 + 1,84 %).

Zdá se, že i Pražská burza má období poklesů zdárně za sebou. Nejistota spojená s vyhlašováním výsledků skončila a investoři se opět vrhli na nákupy českých akcií. Až na Český Telecom (+0,5 %), který doplácí na mateřskou společnost Telefónica, si všechny tituly v segmentu SPAD připsaly týdenní růst nad dvě procenta. Největším tahounem se opět stává energetický ČEZ (+7,5 %), společně se Zentivou (+5,4 %) Komerční bankou (+5,0 %).

Překvapením týdne byl výrazný růst cen akcií společnosti CME (+6,3 %), která posílila i přes špatné čtvrtletní výsledky. Investory asi více zaujalo získání kontroly nad TV Markíza. Výrazný růst zaznamenala také společnost Orco (+5,5 %) a oba hlavní indexy tak zaznamenaly druhý výrazný týdenní růst po sobě (PX-D +4,85 %, PX 50 +4,21 %).

Dluhopisy ztrácí

Optimizmus z akciových trhů se přenáší také na výkonnost podílových fondů Unie

Chcete vědět, jak vydělat na "bezpečných" akciích? Čtěte ZDE

investičních společností, z čehož samozřejmě těží zejména akciové fondy, smíšené fondy s převahou akcií v portfoliu a také vybrané fondů fondů. Vůbec se naopak v uplynulém týdnu nedařilo konzervativně zaměřeným podílovým fondům, a to platí jak o dluhopisových, tak o fondech peněžního trhu.

Z prvně jmenovaných se podařilo ukončit týden v plusu pouze fondu IKS Plus bondový (+0,23 %), mezi peněžními fondy zaznamenal kladnou výkonnost pouze fond ČSOB výnosový (+0,03 %). Ostatní fondy v obou skupinách ztrácely. Slabý týden konzervativních fondů dokazují také spodní příčky mezi fondy smíšenými a fondy fondů. Mezi smíšenými nejvíce ztrácely zajištěné fondy IKS MAX 2 (-1,04 %) a IKS MAX 4 (-0,86 %), u fondů fondů nejvíce propadly zajištěný IKS MAX 3 (-0,57 %) a profilový fond IKS – Fénix konzervativní (-0,43 %).

Na opačném konci výkonnostního spektra se octly dynamické fondy, konkrétně smíšený fond AIG FCE zahtraničný rastový (+3,53 %) a fond fondů IKS Fond fondů (+2,98 %). Nejlépe se vedlo fondům akciovým, na čele s fondem ISČS Sporotrend (+4,49 %). Ani jeden z akciových fondů přitom s výkonností neklesl pod hranici jednoho procenta.

Vylepšená výkonnost akciových fondů je podpořena také dobrými čistými prodeji (+161,9 mil. Kč), opět díky fondu ISČS Sporotrend (+101,5 mil. Kč). Oblibě investorů se těšily také fondy smíšené (+173,1 mil. Kč), což je zase zásluha fondu ČSOB středoevropský (+130,6 mil. Kč). Také fondy fondů se v prodejích neztratily (+104,1 mil. Kč), činil se především poslední zajištěný fond společnosti IKS, MAX 5 (+41,4 mil. Kč).

Obchodování podle UNISu  

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ISČS-SPOROTREND 4,49% ČPI Nové ekonomiky 1,10%
ČPI Rop. a enrget. průmyslu 2,82% ČPI Globálních značek 1,84%
IKS Světových indexů 2,53% ČPI Farm. a biotech. 1,98%
Dluhopisové IKS Plus bondový 0,23% Pioneer obligační -0,88%
ČPI Korporátních dluhopisů -0,06% ČSOB Bond mix -0,84%
IKS Dluhopisový -0,11% ČSOB dluhopis. příležitostí -0,81%
Fondy fondů IKS Fond fondů 2,98% IKS MAX 3 -0,57%
ISČS-Global Stocks 1,62% IKS-Fénix konzervativní -0,43%
ISČS-Dynamický mix 0,99% ISČS-Opatrný mix -0,21%
Peněžního trhu ČSOB Výnosový 0,03% ČPI-Peněžního trhu -0,10%
IKS Peněžní trh -0,05% ISČS-SPOROINVEST -0,09%
Pioneer-Sporokonto -0,06%    
Smíšené AIG zahraničný rasotvý 3,53% IKS MAX 2 -1,04%
IKS Balancovaný 2,98% IKS MAX 4 -0,86%
J&T Opportunity CZK 2,00% AKRO balancovaný -0,34%
Čisté prodeje mil. Kč ČSOB středoevropský 130,1 ČSOB Bond mix -21,1
ISČS-SPOROTREND 101,5 ISČS-SPOROBOND -18,8
IKS Peněžní trh 100 Pioneer-Sporokonto -14,7

Zdroj: UNIS

Dluhopisům zdá se, investoři přestávají věřit, což se projevilo i v nepříznivé statistice čistých prodejů (-28,1 mil. Kč), na čemž mají největší podíl fondy ČSOB Bond mix (-21,1 mil. Kč) a ISČS Sporobond (-18,8 mil. Kč). I přes nepovedený týden co se výkonnosti týče se největší pozornosti dostává fondům peněžního trhu (+141,1 mil. Kč), zpomezi kterých vyčníval fond IKS Peněžní trh (+100 mil. Kč).

Konzervativní investoři si našli cestu také do fondů společnosti ČSOB/KBC (dohromady +104,6 mil. Kč). Největší pozornost přitahovaly zajištěné fondy ČSOB Světového Růstu+ 6 (+41,1 mil. Kč) a ČSOB Světového Růstu+ 7 (24,6 mil. Kč). Tradiční favorit KBC Multi Cash ČSOB CZK tento týden naopak ztrácel (-25,5 mil. Kč).


KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Další z rubriky

KVÍZ: Ovládáte elektronické bankovnictví? Otestujte svoje znalosti

Ilustrační snímek

Spravovat bankovní účet přes internet je dnes naprostou samozřejmostí. Někteří jsme však zažili doby, kdy se s každým...

Nová státní půjčka na bydlení pro mladé rodiny má výhody i omezení

Ilustrační snímek

Od patnáctého srpna začne stát prostřednictvím Státního fondu rozvoje bydlení nabízet mladým rodinám do šestatřiceti...

Předčasný, nebo předdůchod? Otestujte se, co víte o penzích

Ilustrační snímek

Ať už se vám blíží důchodový věk, nebo je vaše penze ještě v nedohlednu, o důchod byste se zajímat měli. Vyzkoušejte si...

Americké akcie se opět vzdalují zbytku světa / BIG EXPERT - akcie: týden od 13. ...

Americké akcie se opět vzdalují zbytku světa / BIG EXPERT - akcie: týden od 13. ...

Kurzy.cz Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týd...

Najdete na iDNES.cz