Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak dokáže připravit česká škola pro praktický život

  10:29
Málokteré dítě míří po skončení školní docházky přímo do praxe. Většina pokračuje ve studiu na střední škole či v učebním oboru. Připraví se tam dostatečně na další kariéru? Jednoznačná odpověď neexistuje. Záleží nejen na typu navštěvované školy, i školy stejného typu totiž vybaví děti do života různým způsobem.

Nejblíže ke skutečnému životu mají učební obory. Tam je praxe přímo součástí výuky, její podíl během studia narůstá. Mezi učilišti však existují přímo propastné rozdíly. Zatímco někde praxi odbývají a studenti se mnoho nového nenaučí, jinde mohou hned po skončení školy začít pracovat samostatně. Střední odborné školy připravují studenty pro zvolený obor ve specializovaných předmětech. Ve 3. a 4. ročníku studia už tvoří polovinu výuky a praktické zkoušky jsou i součástí maturity.

S realitou budoucího zaměstnání se studenti setkávají při odborné praxi ve firmách. Její délka se rovněž zvyšuje s postupem studia. Socioložka Marie Šafaříková říká: "Střední odborné školy věnují během studia praxi dostatečný prostor, a proto absolventi obecně odcházejí do zaměstnání dobře vybaveni a s reálným očekáváním. Stále však vidím problém v tom, že rodiče a mladí lidé, kteří školy vybírají, se málo zajímají o potřeby trhu práce. Hrozí, že o řadu i třeba dobře připravených absolventů nebude zájem." V současnosti je nedostatek schopných odborníků ve stavebnictví, strojírenství a v dalších, především technických oborech, a proto je zde perspektiva získání pracovních příležitostí poměrně široká.

Gymnázia nabízejí několik volitelných předmětů

Gymnázia jsou především přípravou pro další studium na vysoké škole, i ona však mohou mít speciální zaměření (přírodovědné, programování, esteticko-výchovné a podobně). Ve vyšších ročnících přibývá také volitelných předmětů (ve třetím ročníku je to 4 až 6 hodin, ve čtvrtém ročníku 6 až 9 hodin z 31 vyučovacích hodin celkem). Studenti tak mohou zvyšovat svou budoucí cenu na trhu práce vhodnou volbou těchto seminářů, například navštěvováním konverzace v cizích jazycích, prohlubováním znalosti práce s počítačem, semináři o managementu, právu a ekonomii. Záleží na každé škole, zda je schopna tyto atraktivní semináře svým studentům zabezpečit ­ to znamená přizvat a zaplatit odborníky z praxe. Psycholožka a výchovná poradkyně Ivana Nováková soudí, že v tom mají právě školy rezervy: "Je třeba více otevřít školy lidem z praxe, a dát tak studentům možnost s nimi diskutovat o praktických problémech."

Praxi lze získat při mimoškolních aktivitách

Další praktické znalosti mohou středoškolákům přinést také jejich mimoškolní aktivity, zejména brigády, pokud je zaměřují podle své profesní orientace. Ve školách se zase mohou zúčastnit zajímavých projektů, například středoškolské odborné činnosti, specializovaných soutěží (Poéma, olympiáda v ČJ, v biologii, matematice či fyzice) či debatních klubů.

Řada studentů středních odborných škol, ale i gymnázií v posledním ročníku váhá, jak se dále orientovat. Pracovat, či studovat? Mnozí nemají přehled o možnostech uplatnění, personální agentury navštěvují školy jen výjimečně, specializovaný předmět, kde hledat práci a jak při tom postupovat, neexistuje. V současné době tedy není největším problémem nedostatek odborných praktických zkušeností studenta, ale skutečnost, že v průběhu studia střední školy je zařazováno do výuky nedostatečné množství informací o tom, co po studiu: o úřadech práce, pracovním právu, právech a povinnostech zaměstnanců i nezaměstnaných.

Kam pro informace

Česká škola může připravit dobře pro budoucí praxi, ale pouze tehdy, pokud si ji student dobře vybere. Znamená to vyvinout vlastní aktivitu, shánět informace o kvalitách škol, navštěvovat dny otevřených dveří, ptát se na zkušenosti absolventů. Další informace lze nalézt na internetových stránkách škol, v pedagogicko-psychologických poradnách, u výchovných poradců přímo na škole. Každoročně vycházejí aktualizované seznamy škol s nabídkou všech studijních oborů pro nadcházející školní rok. Jejich součástí je i stručná charakteristika školy i termíny dnů otevřených dveří. A protože pro život je spíše důležitější praxe než teorie, tato aktivita se mnohonásobně vyplatí. Výběr profesní orientace nemusí být vždy stoprocentní. Je však důležité zůstat aktivní, hledat, vzdělávat se průběžně a nenechat se odradit jednou chybnou volbou.

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...