Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak funguje opce?

aktualizováno 
Láká vás investice do derivátů, ale nemůžete se zbavit obavy z velkých ztrát? Další část našeho seriálu vám ukáže, že deriváty nejsou špatnou volbou. Rozpoznáte příležitosti i rizika, ale hlavně se naučíte do těchto investičních instrumentů investovat a zjistíte, jak se dá na těchto trzích vydělat.

V předchozí části, kterou naleznete ZDE, jsme si řekli jak lze spekulovat prostřednictvím opcí. Pokud budete sledovat tisk, nejčastější popis vypadá tak, že se jako první uvede název futures kontraktu, následuje strike a poté druh opce. Například prosincová ropa 25 call. Jestliže koupíte tuto opci a budete ji uplatňovat, získáte futures kontrakt s dodáním v prosinci nakoupený za 25 dolarů. Vaše protistrana, tedy prodávající opce nalezne po provedení operace na výpise prodaný prosincový futures za stejnou cenu.

Jak jsme již uvedli, u každé opce se setkáme s následujícími termíny:

  •  Prémie – je tržní cena opce, jde o částku, kterou platíte prodávajícímu za své právo.
  •  Datum expirace – jde o datum, kdy platnost opce vyprchává. 
  •  Strike (uplatňovací cena) – Předem dohodnutá cena, za níž se uplatňuje právo.

Kolik se dá vydělat na komoditách? Sledujte naše komoditní zpravodajství ve speciální sekci ZDE

Hodnota prémie call opce roste, když kurz podkladového futures kontraktu roste. Jestliže se aktuální hodnota futures kontraktu nachází nad hodnotou strike říkáme, že opce je in the money (v penězích). Jestliže držíte call opci na zlato se strikem 320 dolarů a aktuální kurz futures kontraktu je 329,60 říkáme, že call opce je (329,60 – 320) = 9,60 dolaru v penězích. Jestliže kurz klesne na 310 USD za trojskou unci hovoříme, že opce je out of the money (mimo peníze). V tomto případě se call opce nachází 10 dolarů mimo peníze. Když zlato následně vzroste na 320 dolarů, pak se o opci říká, že je at the money (na penězích). U opcí put je to přesně obráceně. Když je kurz podkladového aktiva nižší než strike, je opce in the money a jestliže je vyšší než strike je out of the money.

Více o českých i zahraničních fondech se dozvíte ZDE.

Podobně jako futures se i s opcemi obchoduje na parketech burz. O ceně tedy rozhoduje především nabídka a poptávka. Například prémie u srpnové ropa 25 call se obchoduje za 1,51 USD za barel. Kurz futures kontraktu uzavřel na 26,05. Když máte právo k nákupu za 25 a aktuální cena je 26,05, pak se vaše dlouhá pozice nachází 1,05 dolaru v zisku. Opce je 1,05 dolaru v penězích. Tato hodnota se rovněž nazývá vnitřní hodnota. Vnitřní hodnota call opce je rozdíl mezi aktuální cenou podkladového aktiva a  strikem, vnitřní hodnota put opce je rozdíl mezi strikem a aktuální cenou podkladového aktiva. Vnitřní hodnotu má jen opce, jenž se nachází v penězích. Když je opce mimo peníze, opce nemá vnitřní hodnotu.

Druhou částí prémie je tzv. časová hodnota. V našem případě má časová hodnota velikost 1,51 – 1,05 = 0,46 USD. Časová hodnota opce reprezentuje očekávání trhu, že se opce má šanci do doby expirace dostat do peněz. Časová hodnota opce se nemění se změnou kurzu, ale s během času. Čím dále do doby expirace, tím je časová hodnota vyšší. Průběh časové hodnoty v závislosti na době do splatnosti není lineární, po relativně pozvolném poklesu s blížící expirací začne prudce klesat, především v posledních dvou týdnech.

Analýza opcí je složitější, než u futures. Je to dáno tím, že v případě futures musíte analyzovat jen to, zda půjde trh nahoru či dolů, u opcí je nutné sledovat daleko více věcí. Musíte rozhodnout o tom, který strike je nejvýhodnější a zároveň pozorně sledovat volatilitu trhu. Vliv striku je patrný, jestliže opce v penězích 50 call se obchoduje s prémií 3, opce 45 call s prémií 5. Čím nižší strike, tím vyšší vnitřní hodnota a tím i prémie a naopak. Opce mimo peníze jsou naopak velmi levné. To ale neznamená, že méně rizikové.

Efekt volatility není na první pohled tak patrný, ale jedná se o jednu z nejdůležitějších věcí, které je nutné při analýze opcí sledovat. Volatilita je vyjádřením častosti a velikosti výkyvů v pohybu kurzu podkladového aktiva. Kdo opomíná volatilitu, nemá šanci na úspěch. S růstem volatility se zvyšuje i opční prémie. Větší volatilita totiž znamená vyšší šanci na to, že opce do doby expirace má vyšší šanci se dostat do peněz.

Rozlišujeme dva druhy volatility:

  • historickou – jde o volatilitu za určité historické časové období. Počítá se podle statistických metod.
  • implicitní – je dána momentální situací na trhu a je faktorem přímo ovlivňujícím opční prémii. Ukazuje, jak účastníci trhu „hodnotí“ momentální situaci na trhu. Tato volatilita není měřitelná a lze ji jen spočítat pomocí některého z opčních oceňovacích modelů.

Co jste si mohli přečíst v minulých dílech našeho seriálu o derivátech?

1. díl: Co jsou futures?

7.díl: Dělení futures kontraktů

2. díl: Jak vznikly futures a burzy

8.díl: Proč se mění kurz futures kontraktu?

3. díl: Derivátové burzy

9. díl: Co působí na kurz futures kontraktu

4. díl: Vypořádací centrum

10. díl: Jak spekulovat na vzestup trhu

5. díl: Co je to futures kontrakt?

11. díl: Jak probíhá spekulace na pokles?

6.díl: Co reprezentuje futures kontrakt?

12. díl: Co je to spekulace na spreadech?

13. díl: Hedging: nejistá budoucnost - zisk jistý

14. díl: Jak lze spekulovat prostřednictvím opcí?

Jak z vás finanční poradci dělají hlupáky? Jaké manipulace používají finanční poradci? Více ZDE.

 

Autor:


Nejčtenější

Když postavila dílnu, nechtěl tam ani pes. Dnes má tisíce zákazníků

„Venkovský styl je vlastně takové moje vidění světa. Žiji tak, proto to ze mě...

Vyučila se pánskou krejčovou a vydělávala si tím, že šila trička z kvalitního českého materiálu. Pak začalo v Česku...

Z malé dílny vybudoval obuvnické impérium. Pak nastaly spory o majetek

Zakladatelem zlínské továrny byl Tomáš Baťa (vpravo), který na trh prorazil s...

Nastoupíte do unikátní pracovny, která funguje jako výtah, a za okamžik se ocitnete na vyhlídkové terase...KVÍZ: Máte přehled, co vás čeká, kdybyste stavěli dům?

Ilustrační snímek

Vyznat se ve všech potřebných krocích kolem stavby rodinného domu není vůbec snadné. Víte, kdy je potřeba zajít na...

Jaké odškodnění žádat, když po příletu nedorazí kufr, nebo je na odpis

Ilustrační snímek

Letět na dovolenou či služební cestu letadlem je rychlé a pohodlné. Můžete mít však smůlu a vaše zavazadla, která jste...

PŘEHLEDNĚ: Kdy zaměstnavatel musí uznat a odškodnit úraz jako pracovní

Ilustrační snímek

Aby mohl být úraz zaměstnance považován za pracovní, musí být splněno několik podmínek. Především se úraz musí stát při...

Další z rubriky

Spočítejte si, kolik budete inkasovat při pravidelných vkladech do fondů

Ilustrační snímek

Podílové fondy jsou vhodnou variantou, jak dětem vytvořit do budoucna finanční rezervu. Podle expertů jsou lepší než v...

Vyplatí se dát peníze do zlata? Ano, ovšem jen za určitých podmínek

Ilustrační snímek

Cena vždy vyletí nahoru, jakmile dojde k další krizi. Vyplatí se dávat peníze do zlata? Odpověď není zdaleka tak...

Odborník radí, jak investovat peníze, aby vám vydělávaly

Vladimír Weiss

Dnes už si většina lidí může dávat stranou pár stokorun měsíčně. Vyplatí se to, protože pokud tyto peníze budete...

Bude stát barel ropy 250 USD?

Bude stát barel ropy 250 USD?

Kurzy.cz Írán reaguje na kroky USA, které ohrožují export ropy ze země, hrozbou uzavření Hormuzského průlivu. Cena ropy tak může...

Najdete na iDNES.cz