Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak funguje platební karta

aktualizováno 
Platební karty představují moderní instrument bezhotovostního platebního styku, využívaný zejména k úhradě spotřebních výdajů a výběru hotovosti. Platební karty navazují na značné rozšíření osobních běžných a úvěrových účtů u bank s cílem umožnit klientům snadnější a bezpečnou dispozici s jejich penězi či poskytnutým úvěrem.
Karta, dluh

Karta, dluh | foto: Profimedia.cz

Platební karta není na rozdíl od šeku regulována podrobně zákonem. Dílčí úpravu obsahuje zákon č. 124/2002 Sb., o platebním styku, který upravuje vydávání a používání elektronických platebních prostředků, avšak z pohledu ochrany spotřebitele. Banky – vydavatelé platebních karet – se řídí pravidly mezinárodních asociací. Podmínky vydávání a používání platebních karet stanoví ve svých obchodních podmínkách, které jsou součástí smlouvy o běžném účtu nebo samostatné smlouvy.

Účastníky bezhotovostního placení bankovní kartou jsou:

 • klient (držitel karty, odběratel, plátce)
 • banka (vydavatel karty, emitující instituce)
 • banka (obchodníka)
 • obchodník (dodavatel, příjemce platby)
 • autorizační středisko

Platební karty nabízejí držitelům různé možnosti využití, mohou s nimi být spojeny i některé doprovodné služby. Za základní formy použití platebních karet lze považovat:

 • výběr hotovosti v bankomatech
 • výběr hotovosti na pobočkách bank
 • výběr hotovosti v obchodech
 • bezhotovostní placení

Výběr hotovosti v bankomatech

Platební karta není jen nástrojem bezhotovostního placení, ale slouží rovněž k přístupu držitele k hotovým penězům uloženým na účtu, k němuž je vydána. Jedná se o hotovostní operaci. Na rozdíl od placení v obchodě výběr z bankomatu probíhá výlučně elektronicky. Identifi kace držitele je prováděna vždy zadáním PIN (Personal Identifi cation Number). Současně bankomaty pracují výhradně v online režimu, proto umožňují autorizaci každé realizované transakce.

Výběr hotovosti na pobočkách bank

Pomocí platebních karet je možné vybírat hotovost i na pobočkách bank, směnáren či v mezinárodních hotelích. Držitel karty musí předkládat kromě karty i průkaz totožnosti, platba musí být vždy autorizována. Tento způsob výběru není pro klienta příliš výhodný, protože je zatížen relativně vysokým poplatkem. Proto je využíván obvykle pouze v případech, kdy nelze využít bankomat (bankomat není dostupný, popř. částka přesahuje limit stanovený pro výběr z bankomatu).

popisekNA ÚROK ZAPOMEŇTE,
ptejte se na RPSN
 

Výběr hotovosti v obchodech

Klient při placení kartou v obchodě může požádat vyplacení určité částky v hotovosti. Účet klienta je tak zatížen nejen provedenou platbou za nákup, ale i vybranou hotovostí. Transakce obvykle vyžaduje zadání PIN kódu.

Bezhotovostní placení

Celý průběh transakce můžeme rozdělit do tří základních fází:

 • ověření transakce (autorizace)
 • přenos transakce do clearingového systému
 • vypořádání plateb

Ověření transakce (autorizace)

Ověření transakce spočívá jednak v kontrole údajů na kartě (kontrola ochranných prvků – zda-li není zfalšovaná, kontrola čísla karty – zda-li není uvedena na seznamu zakázaných karet, kontrola platnosti karty), ale také, pokud výše transakce přesahuje autorizační limit přijímacího místa, musí být provedena tzv. autorizace, to znamená ověření fi nančního krytí transakce. Autorizaci je možné provádět prostřednictvím dotazu (telefonem, přes Internet) u autorizačního střediska, které ověřuje prostřednictvím počítačové sítě propojující jednotlivé vydavatele karet danou transakci až u vydavatele karty.

V případě, že se jedná o transakci prováděnou prostřednictvím zařízení online napojeného na tuto síť (bankomaty, platební terminály), potom dochází k autorizaci zcela automaticky. V tomto případě se ověřuje i osobní identifi kační kód – PIN držitele karty, který musí pomocí klávesnice uvést při použití karty. Celý proces autorizace trvá jen několik málo vteřin.

Přenos transakce do clearingového systému

Přenos probíhá prostřednictvím počítačové sítě, na kterou jsou jednotlivé banky zúčtované v daném kartovém systému z celého světa napojeny. Systém provádí clearing veškerých plateb uskutečněných prostřednictvím karet během daného dne. Jednotlivé banky obdrží seznam plateb, které jdou ve prospěch či na vrub účtů jednotlivých klientů.

Vypořádání plateb

Vypořádání plateb provádí k tomu určená zúčtovací banka na základě výstupu z clearingového systému v podobě kreditních či debetních sald jednotlivých bank. Tato salda jsou potom zúčtována prostřednictvím nostro účtů, které mají jednotlivé zúčtované banky vedeny u zúčtovací banky. Jednotlivé banky potom zatíží či kreditují příslušné účty svých klientů.

Úryvek z knihy Platební styk

1. díl: Kdy si můžete říct o peníze z cizího účtu


Úryvek je z knihy "Platební styk klasický a elektronický" vydané nakladatelstvím Grada Publishing, které vydává další publikace v edici FINANCE jako např:
Naučte se investovat
Investování pro začátečníky
Deriváty, hedžové fondy, offshorové společnosti

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Tři osvědčené zásady, jak se vyhnout pracovnímu stresu z termínů

Ilustrační snímek

Stresuje vás, že máte před sebou úkol s pevně stanoveným termínem, o kterém víte, že je šibeniční? Nebo se umíte...

Polovina Čechů dá pod stromeček peníze, je to podle psychologa správné?

Ilustrační snímek

Darovat k Vánocům obálku s penězi v letošním roce plánuje 48 % Čechů. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu finanční...

Další z rubriky

Po rozvodu refinancovala hypotéku. Čekalo ji nepříjemné překvapení

Ilustrační snímek

Každý rozvod stojí spoustu peněz. A nejen za právníky. Pokud mají manželé hypotéku, která po vypořádání majetku přejde...

Nemovitosti jsou drahé! Ale kdeže, vysvětluje ekonom

Martin Mašát

Zaručené zprávy o drahých nemovitostech, cenových bublinách a nárůstech hodnoty bydlení číhají na každém kroku. Ale...

Hypotéky se usadily na hladině dvou procent, zdražují pozvolna

Ilustrační snímek

Hypotéky opět zdražily, ale jen mírně. Průměrné úrokové sazby poskočily v červnu na 2,04 procenta. Objemy i počty...

Další nabídka

Kurzy.cz

Nepatří vám pozemek nebo dům? Stát hledá vlastníky pro "pozemky bez majitele"
Nepatří vám pozemek nebo dům? Stát hledá vlastníky pro "pozemky bez majitele"

V Česku je stále mnoho pozemků a domů, které mají neznámého majitele, nebo se o ně právoplatný majitel nepřihlásil. Úřa... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.