Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak investuje vyvolený?

aktualizováno 
Snad každý, kdo dnes sleduje kontroverzní reality show, které vysílají dvě komerční televize (ale i ti, kteří nesledují už určitě něco slyšeli) si položil otázku, co by asi udělal s penězi, které vyhraje. Když si odmyslíme charitu a prvotní nákupní šílenství (po třech měsících z vily asi nikdo normální nevyleze), může výherce svou odměnu celkem rozumně investovat. S nějakým tím milionem (a je jedno, jestli jej dostane najednou, nebo v měsíčních splátkách) se dá vytvořit zajímavé a především diverzifikované portfolio.

Studio - reality show VyVolení | foto: Nguyen Phuong ThaoMF DNES

Možností, kam uložit peníze je nespočetně, my se ale budeme zabývat převážně těmi, které jsou hodně rozšířené, dostupné nejširšímu okruhu investorů, s rozumným poměrem rizika, výnosu a likvidity. Právě tyto tři podmínky ve spojení s časovým hlediskem by měli být určující při výběru toho nejvýhodnějšího investičního instrumentu. Výhodnost daných produktů může být také ovlivněna například daňovým zvýhodněním apod.

Potenciální investor rozhodující se kam uložit své poctivě vyhrané peníze může uvažovat dvěma způsoby. Buď se bude o svoje peníze strachovat, nebude podnikat nijaké riskantní výpady a hlavním kriteriem pro něj bude zachovat hodnotu peněz, kterou mu neořeže ani inflace. Druhý bude hledět především na to, aby dosáhl co největšího zisku a bude ochoten také více riskovat. V obou případech se počítá s investičním horizontem minimálně pět let.

Jelikož výhry jsou většinou vypláceny v domácí měně a vývoj na devizovém trhu je nejistý a skýtá určitá rizika, největší část peněz bude investovaná v české koruně. Problém je, že se tím pádem rapidně zúží výběr investičních možností. I přesto však vzhledem k objemu prostředků je z čeho vybírat.

Agresivní Vladko – výnos za každou cenu

NENECHTE SI UJÍT
plyn
Kolik skutečně platíte za plyn?
Stále mi není jasné, jak se dojde u vyúčtování odběru plynu. Plynárny spotřebu násobí nějakými koeficienty. Nechápu, kde je berou a co přesně znamenají. A jak je to s platbou za plynoměr?
Pastička (c) profimedia.cz/corbis
Zaměstnavatel musí výpověď zdůvodnit
Zatímco pracovník může dát výpověď kdykoli a bez důvodu, zaměstnavatel tohle nemůže. I kdyby byl momentálně s někým velmi nespokojen.
V čínských bistrech „Bobíka“ nevaří
Pamatujete si na kontroverzní reklamu, v níž v čínské restauraci uvařili i psa Bobíka? Otestovali jsme pro vás čínská bistra.

Dynamický výherce bude směřovat největší objem prostředků do akcií. Vzhledem k množství peněz do nich může investovat nejen ve formě podílových fondů, ale také přímo na burze cenných papírů. I když se Pražské burze v poslední době výjimečně daří (a možná právě proto), přehánět to s investicí do českých akcií není třeba. Většina titulů roste dlouhou dobu, někdy až neúměrným tempem a řada odborníků varuje, že akcie na BCPP jsou příliš drahé a velká korekce může přijít kdykoli.

I když předpovědi na vývoj některých titulů jsou příznivé, na výběr jich zase tolik není a rozumná diverzifikace prakticky není možná. Tato možnost je tedy určena jenom investorům, kteří jsou ochotni hodně riskovat a nebojí se případné ztráty. Navíc úplně nesplňuje podmínku o rozumném poměru rizika, výnosu a likvidity.

Druhou možností jsou již zmiňované korunové podílové fondy. I když ani těch není v porovnání se zahraničními příliš mnoho, přeci jen nabízejí širší možnosti a větší množství trhů, na jejichž vývoji může investor participovat. K dispozici jsou fondy zaměřené na určitý region či zemi i globální fondy, fondy specializující se na zajímavé sektory apod.

Kromě samotných akciových fondů jsou k dispozici také smíšené fondy zaměřené na akcie, a ty mohou nabídnout také zajímavé zhodnocení. Rizikově odolný investor navíc nemusí hledět ani na to, jestli jsou fondy v případě investic na zahraničních trzích zajištěny do koruny a může tak případně vydělávat na pohybu měn.

Předpokládané zhodnocení investice vyvoleného
Typ investora 1.rok 3 roky 5 let 10 let
Dynamický Vladko 1 268 250 1 781 800 2 235 090 3 938 992
Konzervativní Katka 1 233 556 1 469 185 1 650 776 2 209 111
Pozn.: první rok uvažujeme pravidelnou měsíční úložku 100 000 Kč, ostatní roky se zhodnocuje suma z prvního roku; výnosy jsou fiktivní, skutečnost může být jiná; zdroj - výpočty Fincentra

Umírněná Katka – hlavně neprodělat

Druhým hojně rozšířeným instrumentem, který umožňuje domácím střadatelům zhodnocovat peněžní prostředky, jsou dluhopisy. U dynamického investora budou tyto cenné papíry tvořit doplněk k převládajícím akciím a akciovým fondům, v úplně opačném poměru pak budou u umírněného, konzervativního investora. Ten do akcií investuje minimum svých prostředků, konzervativní instrumenty budou hrát v jeho portfoliu samozřejmě prim.

Jak tedy investovat do dluhopisů? Přímá investice do těchto cenných papírů vyžaduje velmi velký objem peněžních prostředků. Drtivá většina státních, nebo i podnikových dluhopisů navíc není malým investorům dostupná a nabízí se pouze velkým institucionálním investorům. Jen výjimečně se některá banka rozhodne emitovat dluhopisy v nominálních hodnotách dostupných běžným klientům. Osobitým druhem dluhopisů jsou hypoteční zástavní listy, které vydávají hypoteční banky a jsou dostupné i drobným střadatelům. Takto získané prostředky jsou pak bankami využívané při poskytování hypotečních úvěrů.

Mnohem jednodušší cestou jsou však i v případě dluhopisů fondy, které do těchto instrumentů primárně investují. Platí tady to samé, co v případě fondů akciových, a to zejména lepší diverzifikace, možnost nakoupit více cenných papírů prostřednictvím fondu a v neposlední řadě podílení se na vývoji zahraničních trhů. Dalším důležitým argumentem, který platí pro všechny fondy všeobecně je samozřejmě úspora nákladů.

Pro konzervativní investory je pak výhodou také zajištění měnového rizika u některých fondů. I v případě konzervativního investora je možné sáhnout po některých smíšených fondech, které se orientují více na dluhopisy, jejich akciová složka však v portfoliu fondu tvoří větší podíl než je tomu v případě fondů specializujících se výhradně na obligace. Investoři mají k dispozici také fondy peněžního trhu, ty však vzhledem k investičnímu horizontu nejsou vhodným instrumentem. Jednou z možností mohou být také zajištěné fondy, které jsou v poslední době hodně populární. Ty umožňujíse podílet  na vývoji vybraného akciového trhu, investorovi však zaručují navrácení minimálně investované částky, nebo dokonce minimální garantovaný výnos. Maximální možný výnos je však také v mnoha případech omezen.

Vydělat lze i v jiné měně

Kdyby se Vyvolení přeci jenom rozhodli investovat i do jiných produktů dostupných na finančních trzích, budou muset počítat s investicí v cizí měně. Investor tak musí

Chcete vědět, jak vydělat na "bezpečných" akciích? Čtěte ZDE

kalkullovat s nezanedbatelným kurzovým rizikem. V současnosti je na našem trhu dostupných mnoho možností, zejména v USD a EUR. Pro investora požadujícího maximalizaci výnosu jsou k dispozici například warranty, nebo některé druhy certifikátů (například knock-out certifikáty). V jejich případě však investor musí vzít na vědomí, že ačkoli jsou zde možné skutečně nadprůměrné výnosy, velmi snadno také může přijít o všechny investované peníze. V nabídce jsou samozřejmě také akcie obchodované na různých evropských, nebo světových trzích.

Konzervativní investoři si naopak přijdou na své investicí do méně rizikových druhů certifikátů (indexové certifikáty, airbag certifikáty, diskontové certifikáty), nebo například do indexových akcií, nazývaných také ETF (z anglického Exchange traded funds), které jsou navázané přímo na vybrané akciové indexy. Jejich výhoda spočívá především v transparentnosti, nízké ceně, jednoduchosti a již několikrát zmiňovaném dobrém poměru výnosu, rizika a likvidity.

Které investiční instrumenty jsou podle vás nejvýhodnější? Využíváte všechny dostupné možnosti na našem trhu, nebo se specializujete jen na některé? Těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

reklama


KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Další z rubriky

Na přímém půjčování lidí lidem se dá vydělat za rok 7 % i více

Ilustrační snímek

Spořicí účty a termínované vklady až na výjimky nenesou ani jedno procento ročně. Lidé využívají finanční produkty se...

Škola investora: Nehrajte při zdi, ale pozor na averzi k riziku

Ilustrační snímek

V investování platí více než kdekoli jinde úsloví, že nikdo jiný se lépe nepostará o vaše peníze než vy sami. Jak tedy...

Rady odborníka, jak se vyhnout investiční bublině a ztrátě peněz

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Stále víc Čechů se zajímá o to, jak a kam investovat, aby své peníze lépe zhodnotili. „Burza umí nadělovat krásné zisky...

Peníze mají být na jednom místě, říká Aleš Michl

Peníze mají být na jednom místě, říká Aleš Michl

Kurzy.cz Zdroj: ČRO Radiožurnál | 20.4.2018 | 17:06 | Pořad: Dvacítka Radiožurnálu Jan MOLÁČEK, moderátor -------------------- Z...

Najdete na iDNES.cz