Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak vypadá investování českých milionářů: ČEZ, BMW a sázka na jistotu

aktualizováno 
Českého multimilionáře na ulici nepoznáte. Na první pohled je nenápadný, žádný drahý oblek, většinou chodí v tričku a džínách. Na co si však potrpí, jsou kvalitní hodinky, dává přednost německým autům a ve svých investicích se drží při zemi.

Podíl investic do aktiv považovaných za jistotu, jako je například zlato, je u českých milionářů relativně nízký. Význam zlata roste až u klientů, kteří disponují většímy objemy prostředků. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Čeští boháči investují sedm z deseti milionů korun takzvaně na jistotu, tedy na udržení majetku. Jen pro třicet procent prostředků pak hledají rizikovější příležitosti, které samozřejmě nesou vyšší výnosy. Populární jsou investice do akcií. Překvapivě ale Češi hledají investiční možnosti spíše v zahraničí a pražskou burzu víceméně ignorují, kvůli nízkému počtu obchodovaných titulů i nízké likviditě. Mají obvykle velmi dobrý přehled o klíčových aktivech ve svém portfoliu,“ poukazuje na hlavní výsledky průzkumu mezi stovkami českých milionářů Raymond Kopka, ředitel privátního bankovnictví UniCredit Bank.

Dluhopisy jako bezpečný přístav

Majetní Češi nejčastěji investují do dluhopisů (84 procent), jsou pro ně symbolem bezpečného přístavu. Jen strategie se trochu mění. Poslední dobou se zájem přesouvá od státních ke korporátním dluhopisům s vyšším výnosem. 

Průzkum

  • Čeští milionáři sází 70 % na jistotu (na zachování majetku) a 30 % na riziko (na zhodnocení majetku).
  • Vždy mají po ruce volné prostředky na zajímavou koupi (to je výrazně odlišuje od retailové klientely).
  • Prakticky všichni se zapojují do obchodování s akciemi a dluhopisy, ale pražská burza v tom hraje jen okrajovou roli.
  • Pokud majetek získali vlastními silami, váží si jej a více jim záleží na tom, aby si zachovali jeho hodnotu.

Zdroj: UniCredit Bank, data jsou ze srpna 2014, zpovídáno bylo 1 755 klientů s disponibilním majetkem nad 10 milionů korun.

Na další příčce žebříčku oblíbenosti jsou samozřejmě akcie. Obvykle jde o takzvané blue-chip (modrý žeton) společnosti. Tímto termínem se označují akcie největších a nejziskovějších společností. Tedy těch se stabilním výkonem, dobrou reputací a (nebo) atraktivní dividendovou politikou. Pokud bohatí investují do fondů, jsou podkladovým aktivem obvykle opět akcie a dluhopisy.

Roste obliba investičních certifikátů na přední světové akciové indexy, protože přinášejí úroky nad inflací. Jen respondenti průzkumu do nich loni investovali dvě miliardy korun, o 356 procent víc, než v roce 2012.

Do nemovitostí a nemovitostních fondů investuje 38 procent milionářů. Podle Raymonda Kopky by jich mohlo být i víc, ale uznává, že nyní není situace vhodná ke spekulacím a navíc tyto investice už mají většinou milionáři za sebou.

Méně populární je pak nákup umění a investice do takzvaného venture kapitálu, což je velmi riziková investice, například podíly v začínajících firmách, takzvané start-upy. (O jednom takovém úspěšném si můžete přečíst zde.)

Překvapivě mají malý zájem o investice do „jistých“ komodit jako zlato, nebo čistě do půdy. Jejich význam roste až u klientů, kteří mají k dispozici opravdu hodně velké objemy prostředků.

Mají velké sebevědomí, věří jen sami sobě

Co asi nikoho nepřekvapí, je, že bohatí věří především sami sobě. Jejich rozhodnutí výrazněji ovlivňují jen jejich nejbližší. Podle Kopky milionáři v posledním roce nejčastěji kupovali akcie ČEZ kvůli stabilitě a dividendové politice a akcie BMW, protože to je stabilní osvědčená firma. A navíc mají k této značce i osobní vztah. Sami si totiž nejčastěji kupují auta německých značek, nejvíce BMW řady 7, Mercedes S či Audi, ale také sportovní vozy Porsche nebo Ferrari.

A čeho se raději zbavují? Akcií Telefónicy, kvůli prodeji skupině PPF a očekávanému stažení z burzy. Bohatí také prodávali akcie společnosti NWR, tady zase převládá pocit beznaděje.

Co ještě charkterizuje české multimilionáře?

Kromě pouliční nenápadnosti si potrpí na hodinky kvalitních značek. Ne že by výrazněji preferovali nějakou značku, ale nejvíce příznivců mají hodinky Rolex, IWC, Breitling, Omega a Patek.

Mají také rádi umělecká díla, nad starým uměním převažuje moderní. V jejich domácích sbírkách tak nejčastěji najdete obrazy Filly, Kupky či Slavíčka. Ale nebojí se investovat ani do umělců současných, jako je například Olbram Zoubek či Adolf Born. A také je zajímají umělci dosud neobjevení, vidí zde především možnost spekulace.

Kam jezdí na dovolenou? Tradičně vedou USA, ať už celoroční ráj Miami, či New York, kam zase jezdí za nákupy. Do Rakouska a Francie jezdí lyžovat, odpočívat pak do Španělska, Itálie či Řecka. Tím se od nás normálních smrtelníků zas tak neliší, rozdíl je jen v tom, že multimilionáři zde většinou vlastní či si pronajímají nemovitosti, takže se rekreovat jezdí vlastně do svého druhého domova. No a nesmíme zapomenout také na exotiku. I bohatí tráví své dovolené na tropických ostrovech jakou jsou Seychelly, Maledivy či Mauricius. Je tam bezpečno a dělá jim dobře o tom vyprávět.

Ani milionáři sportovci se příliš neliší od nemilionářů. Z oblíbených sportů vede golf, následuje tenis, roste zájem o jachting. V zimě bohatí rádi lyžují.Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Rady odborníka, jak se vyhnout investiční bublině a ztrátě peněz

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Stále víc Čechů se zajímá o to, jak a kam investovat, aby své peníze lépe zhodnotili. „Burza umí nadělovat krásné zisky...

Vyplatí se dát peníze do zlata? Ano, ovšem jen za určitých podmínek

Ilustrační snímek

Cena vždy vyletí nahoru, jakmile dojde k další krizi. Vyplatí se dávat peníze do zlata? Odpověď není zdaleka tak...

Analytik: Akcie prodávej v květnu. Platí v investičním světě pořekadla?

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Češi se zajímají o investice. Řada lidí však v investování tápe a chytá se nejrůznějších rad, jak spravovat své...

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

Kurzy.cz ČNB v srpnu podruhé v řadě zvýšila sazby, čímž je dostala nejvýše za skoro deset let a za stejnou dobu to bylo poprvé, ...

Najdete na iDNES.cz