Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čeští milionáři investují a zhodnocují peníze jinak než před rokem

  1:00aktualizováno  1:00
Dozvědět se, jak investují čeští milionáři, není jednoduché. Mnozí se na tato témata odmítají bavit a nemíní sdělit, jak a kde své volné finanční prostředky zhodnocují. Zmapovat investiční postoje bohatých Čechů se již podruhé pokusil unikátní průzkum UniCredit Bank. Zjištění jsou zajímavá.

Průzkum zmapoval investiční postoje téměř dvou tisíc českých milionářů s disponibilním majetkem nad 10 milionů korun. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Investiční preference českých milionářů se za poslední rok zásadně změnily. Dluhopisy a přímé nákupy akcií již netáhnou. Dva ze tří milionářů investují do fondů či strukturovaných produktů, zejména investičních certifikátů. S klesajícími výnosy tlumí své investice do dluhopisů. Přitom právě na ně loni sázela drtivá většina bohatých investorů. Letos dluhopisy nakupoval pouze každý třetí.

„Růst popularity fondů je v souladu s obecným trendem, český fondový trh letos podle čísel AKAT zaznamenal poměrně zajímavý růst aktiv pod správou. I pro bonitního klienta jsou fondy ideální nástroj. Je ale férové dodat, že před nízkými sazbami se v konzervativním fondu neschováte. Pro vyšší výnosy je tedy třeba trochu zariskovat. Bonitní investoři sice mají obecně vyšší „kapacitu“ snášet investiční riziko, ale vždy je potřeba posoudit přiměřenost investice potřebám konkrétního klienta,“ komentuje výsledky průzkumu Aleš Tůma, investiční analytik Partners.

Budoucnost v nemovitostech, nevěří zlatu

Investice multimilionářů se nejčastěji pohybují v jednotkách milionů korun. Zatímco menší částky míří zejména do cenných papírů, vyšší investice často směřují do nemovitostí a v poslední době stále více do půdy. A právě v tomto segmentu vidí privátní klienti vysoký potenciál do budoucna. Jak naznačil průzkum, ve zhodnocování nemovitostí obecně věří 47 procent klientů privátního bankovnictví, speciálně půdě pak 41 procent z nich.

Chcete také investovat?

Vyberte si z několika možností investic a nechte si spočítat, kolik vám vynese.

„Nemovitosti jsou zkrátka evergreen. Na vybraných komerčních nemovitostech i na některých rezidenčních se pořád dá vydělat zajímavě, ale rozhodně to není bezpracné. Nepoužil bych asi přímo slovo bublina, ale hlad po výnosu je v poslední době na cenách nemovitostí určitě vidět. Zvýšený zájem bonitních klientů se projevuje i tak, že v poslední době vzniklo hned několik nových realitních fondů kvalifikovaných investorů,“ reaguje investiční analytik Aleš Tůma.

Průzkum zmapoval investiční postoje téměř dvou tisíc českých milionářů s...

Zajímavostí je, že až každý pátý investor z řad movitých Čechů věří, že v budoucnu mu zhodnocení přinesou start-upy nebo investice do venture kapitálu.

Co je:

Start-up: pojem označující nově vznikající projekt či začínající firmu často ještě ve fázi tvorby podnikatelského záměru.

Venture kapitál: investování do velmi rychle rostoucích inovativních projektů.

Naopak v blízké budoucnosti téměř žádný z nich nevidí růstový potenciál ve zlatě a jiných cenných kovech.

„To asi není překvapivé, vzhledem k vývoji ceny zlata v posledních letech. Pokud by podobný průzkum proběhl v letech 2011 až 2012, asi byl výsledek trochu jiný, investice zkrátka podléhají určité módě a ani bonitní klienti nejsou úplně imunní. Potkal jsem velmi bonitního klienta, který v té době investoval významnou částku do zlata, které se posléze ukázalo být falešným. Různí investiční podfukáři na podnikatele cílí i dnes,“ říká Aleš Tůma.

Mají dobrý přehled o klíčových investicích

Se svými investicemi si privátní klienti rádi nechají poradit. Přestože bezmála třetina velmi přesně ví, co se s jejich investicemi děje a devět z deseti si udržuje alespoň orientační přehled, dají kromě svých bankéřů i na rady svých přátel a rodiny. Zároveň mají velké sebevědomí a s penězi si věří. Vzory proto v investování nemají. „Privátní klienti mají zpravidla dobrý přehled o klíčových investicích, detaily ale rádi nechávají na odbornících a jejich analytickém zázemí,“ potvrzuje ze své zkušenosti Dušan Hladný, ředitel Privátního bankovnictví UniCredit Bank.

Nepřehlédněte

Stále platí, že bohatého Čecha na ulici běžně nepoznáte. Svůj čas tráví na golfu nebo tenisu, jezdí takřka výhradně německou limuzínou a na ruce nosí švýcarské hodinky. Abyste ho poznali najisto, museli byste k němu domů. Češi se totiž stále více zajímají o investice do umění, i když v poměru ke svému celkovému majetku do něj investují jen nepatrnou část svých prostředků.

„Každý desátý český milionář nakupuje umění nejen jako sběratel, ale také jako investor. Investuje do něj obvykle nižší částky do milionu korun. Moderní umění stále vede nad starším, Češi navíc jednoznačně upřednostňují domácí umělce. Mezi nejoblíbenějšími jmény nalezneme Emila Fillu, Jana Zrzavého nebo Václava Špálu,“ přibližuje Dušan Hladný. Jak dodává, v investicích do umění si bohatí lidé nechávají rádi poradit. Dávají i na doporučení, do jakých současných a méně známých umělců může být zajímavé investovat.

Movití Češi se rovněž věnují charitě. Přispívají zejména na lokální projekty zaměřené na děti, vzdělání a zdravotnictví. Myslí také na nadace a velké neziskové organizace se zaměřením na sociální sféru nebo na své oblíbené sportovní kluby.

A kde tráví čeští milionáři nejraději svůj volný čas? V dovolenkových destinacích u bohatých Čechů stále vedou Spojené státy americké, v těsném závěsu je Karibik a další tropické ostrovy jako Maledivy, Mauricius či Seychely. Jezdí však také do Evropy – v Itálii či Španělsku mají často vlastní domy.

Autor:Nejčtenější

Některé profese si výrazně polepšily, berou o deset i patnáct tisíc víc

Ilustrační snímek

Tisíce nových příležitostí a často skokový nárůst mezd ve většině oborů. Někteří si polepšili i o 20 procent. Tak...

Daňové přiznání za rok 2017: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Přiznat daně z příjmu musí každoročně statisíce Čechů. Daňové přiznání, které budete letos, tedy v roce 2018 vyplňovat,...Smí lyžařské areály zablokovat přeprodaný skipas? U soudu by nejspíš narazily

Na libereckých sjezdovkách varují lyžaře před příliš rychlou jízdou zábrany i...

Přivstanou si, lyžují pár hodin a před polednem skipas prodají nově příchozím. Tito návštěvníci jsou trnem v oku...

KOMENTÁŘ: Hypotéka pod tři procenta? Zapomeňte

Martin Mašát

Hypotéky se sazbou pod dvě procenta jsou nejspíš minulostí. V roce 2018 se sazby s největší pravděpodobností vyhoupnou...

Sedm pravidel, jak změnit myšlení a stát se chytřejším

Ilustrační snímek

Myšlení se věnujeme téměř každý den, a to po většinu života. Měli bychom proto v myšlení vynikat. Mezi myšlením a...

Další z rubriky

Čeká vás bohatý příští rok? Vyzkoušejte náš test

Ilustrační snímek

Je Štědrý den, a tak se možná postíte, abyste viděli zlaté prasátko, které vám zaručí bohatý příští rok. Než věřit...

Pokud jste letos s vánočními dárky mířili mimo, můžete některé vrátit

„I když to není povinnost podnikatele, zejména ve velkých obchodech a řetězcích...

K Vánocům neodmyslitelně patří rozdávání dárků, ale možná jste se letos netrefili do vkusu a přání obdarovaných. V...

Kvíz: Nejdražší a nejbohatší aneb rekordy ze světa financí

Ilustrační snímek

Víte, kdo je nejbohatším člověkem planety? A kolik milionářů žije v Česku? Tušíte, kolik stojí nejdražší obraz, auto...

Novinky v dani z příjmů fyzických osob pro rok 2017 a 2018 – 1. část

Novinky v dani z příjmů fyzických osob pro rok 2017 a 2018 – 1. část

Kurzy.cz Na základě novel zákona o daních z příjmů přijatých v loňském a předloňském roce dochází pro zdaňovací období roku 2017...

Najdete na iDNES.cz