Jak je to s uvolňováním na letní tábory?

-
Dřívější praxe, kdy byli bez problémů na celé týdny letních prázdnin uvolňováni pracovníci jako táboroví vedoucí a skoro nikomu nechyběli, už neplatí.

Poskytování pracovního volna pro vedoucí pracovníky táboru se řídí vyhláškou č.18/1991 Sb. Pořadatelem dětského tábor. může být přitom nejen odborová organizace, ale i Skaut, Junák, Pionýr, sdružení, charitativní spolky, nadace, ale i soukromý podnikatel. Vyhláška se vztahuje na táborové vedoucí, jejich zástupce pro věci hospodářské a zdravotní, vychovatele a instruktory, případně střední zdravotnické pracovníky. Jejich táborová činnost se považuje za jiný úkon v obecném zájmu. Zaměstnavatel jim poskytne pracovní volno v nezbytně nutném rozsahu, nejvýše však tři týdny v kalendářním roce, pokud mu v tom nebrání vážné provozní důvody. Podmínkou je, že uvolňovaný zaměstnanec nejméně po dobu jednoho roku před uvolněním pracoval soustavně a bezplatně s dětmi nebo mládeží. Tato podmínka se nevyžaduje u táborů pro zdravotně postižené děti a mládež, zejména u středních zdravotnických zaměstnanců.

Organizátor tábora refunduje mzdu

Předpis stanoví, že zaměstnavatel (podnikatel), který je pořadatelem tábora a pro něhož byl zaměstnanec uvolněn, je povinen náhradu mzdy vyplacenou za dobu konání tábora uhradit (refundovat) zaměstnavateli, u něhož je zaměstnanec v pracovním poměru, nedošlo-li k jiné dohodě. Za vážný provozní důvod by se mohla například považovat pásová výroba, kdy je zaměstnanec vázán svou pracovní činností na druhého a toho není možné nahradit, nebo naléhavá zakázka vyžadující přesčasy. Tuto otázku posuzuje zaměstnavatel.

Jakou dohodu?

Jestliže občan není v pracovním poměru (například žáci, studenti, ženy z domácnosti, důchodci a podobně) a má zájem pracovat na dětských táborech, může s nimi pořadatel tábora uzavřít dohodu o provedení práce nebo dohodu o činnosti. Dohodu s občanem uzavírá organizátor tábora, který vystupuje v těchto případech jako zaměstnavatel. Může být uzavřena jako dohoda o provedení práce nebo o pracovní činnosti a vždy musí mít písemnou podobu. Dohoda o pracovní činnosti musí být uzavřena jen na rozsah prací, které nepřekračují v průměru polovinu stanoven týdenní pracovní doby. Podstatnou náležitostí dohody je té ujednání o způsobu odměňování. Nedostatečná konkretizace odměňování má též za následek neplatnost celé dohody. Dohodu o provedení práce může uzavřít pořadatel tábora jestliže předpokládaný rozsah práce (pracovního úkolu), na který se dohoda uzavírá, ne vyšší než 100 hodin. V rozporu se zákonem o za městnanosti je postup zaměstnavatele (pořadatele tábora), který na tyto práce sjednává se zaměstnanci jiné než pracovně právní smlouvy. Jde například o smlouvy občanskoprávní, jako je smlouva madátní , příkazní, zprostředkovatelská a podobně. Nejenže zaměstanavatel pak neodvádí z vyplacených odměn daň, ale zaměstnanci na dětském táboře, kteří tuto činnosti nevykonávají v pracovněprávním vztahu, jsou vystavení nebezpečí, že v případě úrazu nebo jiného poškození zdraví se nebude jednat o právní úraz a nedostanou pak žádné odškodnění.

V dohodě o pracovní činnosti musí být uvedena:

* sjednaná mzda
* konkrétní činnost a funkce v táboře
* podmínky pro řádnou a bezpečnou práci
* délka pracovní doby
* doba platnosti dohody a způsob jejího zrušení