Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak jsem pečoval o staré a nemocné v Anglii

aktualizováno 
Po dvou týdnech bloudění Londýnem mě vysvobodil telefonát z české agentury, která mi nabídla práci pečovatele o staré nemocné lidi v Cambridgi.

Pečovatelé jsou hlavně cizinci | foto: Profimedia.cz

Můj první kontakt s tímto uzavřeným světem stáří, nemocí a poměrně častého umírání byl čistý šok. Soukromý pečovatelský domov ve čtvrti Fulbourn sídlí v rozsáhlém domě z červených cihel a krásnou zahradou. Okolí působí klidně. Ale už v okruhu 30 metrů vás udeří těžký pach dezinfekce.

Vrchní sestra mě ihned po příjezdu z nádraží zavedla do kuchyňky jednoho ze šesti bytů této rezidence. V místnosti seděla v kolečkovém křesle jedna z klientek a velmi pomalu dojídala jistě už studený oběd. Jinak tam byl už jenom Jožo, můj slovenský kolega a spolubydlící, který se právě potýkal s nekonečnou horou nádobí. Svým typicky ospalým způsobem mi začal vyprávět, jak to tam chodí, a mezi tím mi z kuchyně nabídli jídlo. S díky jsem odmítl. Trvalo mi nejméně dva týdny, než jsem začal jíst stejnou stravu, jakou konzumovali klienti. Do té doby jsem si musel vystačit se šunkovo-zeleninovým salátem.

Pečovatelé jen tak nezbohatnou
Jožo mě ujistil, že pokud si chci vydělat trochu peněz, je dobré dělat šestnáctky, tedy dvojité směny. On je dělal takřka denně. Pravda, byl v tom výjimkou, jinak připadla na každého z "carers", tedy pečovatelů, šestnáctihodinová směna zhruba jednou až dvakrát za týden.

Velmi často se však stávalo, že nám sloužící sestra ráno zavolala, že se někdo omluvil pro nemoc, jestli bychom nechtěli vzít směnu. Místa pečovatelů jsou v Británii stále volná, protože startovací plat pro tak náročnou práci je jeden z nejnižších. Mně nabídli 5,53 libry za hodinu ve všední dny a 6,02 v sobotu a v neděli. Minimální mzda byla v té době 5,05, dnes je 5,35 a bude se zřejmě zvyšovat. Časem si však každý může udělat kurz National Vocational Qualification. Spolu s alespoň roční praxí zaručuje lepší výdělek.

Na místě potkáte více cizinců než místních
Loni dokonce s velkou slávou uvedli do funkce manažerky jednoho z domovů Slovenku. Ale především to jsou Filipínci, kteří alespoň ve Fulbournu představovali většinu personálu. Z asi 15 pečovatelů byly čtyři Angličanky, dva Slováci a jeden Čech, tedy já, zbytek Filipínci.

Podobný poměr byl i u zdravotních sester. Při pohledu na tehdejší výplatní pásku si připomínám, že mi z hrubé měsíční mzdy 1 162 liber po odečtení daní, zdravotního a sociálního pojistného a pronájmu zbylo 684 liber. Na útratu jsem tehdy spotřeboval zhruba 160 liber za měsíc. V přepočtu jsem tedy ušetřil necelých 18 tisíc korun měsíčně. Nejenom proto, že to pro mě bylo zoufale málo, ale především kvůli celé povaze této práce jsem vlastně od prvního dne intenzivně pracoval na tom, abych mohl co nejdříve změnit profesi.

Autoři: ,


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Překvapte kolegy promyšlenou prezentací. Chce to vtip a správné obrázky

Ilustrační snímek

Prezentace v práci před nadřízenými a kolegy má rád málokdo. Potvrzují to průzkumy, jejichž respondenti tvrdí, že při...

Má se v práci mluvit o nemoci, nebo ne? Co na to odborníci

Ilustrační snímek

Je to otázka téměř hamletovská. Má zaměstnanec oznámit nadřízenému a kolegům, když vážně onemocní, nebo nemá? Z...

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

Kurzy.cz ČNB v srpnu podruhé v řadě zvýšila sazby, čímž je dostala nejvýše za skoro deset let a za stejnou dobu to bylo poprvé, ...

Najdete na iDNES.cz