Peníze, euro, dolar

Peníze, euro, dolar | foto: Profimedia.cz

Jak jsou bankovky chráněny před paděláním

  • 4
Stejně jako mince, tak také bankovky musí být chráněny proti padělání. U papírových peněz je tato nutnost navíc zvýšena tím, že bankovky samotné nemají žádnou vlastní hodnotu, na rozdíl např. od zlatých mincí. Ochranné prvky mají za úkol znesnadnit případným padělatelům práci a současně umožnit snadné rozeznání padělku od pravé bankovky. Jak se dělí?

OCHRANNÉ PRVKY V DESIGNU

Figurální rytina

Portrétní rytina má nejen vysokou estetickou hodnotu, ale je také jeden z nejvýznamnějších ochranných prvků. Protože její ruční zpracování je graficky velmi náročné, používá se především při tvorbě bankovek. Ruční rytina je velmi specifickým
prvkem a např. Státní tiskárna cenin je jedna z mála firem, která tento prvek nabízí i pro jiné účely než tisk bankovek.

Irisový tisk

Tato technologie tisku se vyznačuje plynulým přechodem jednotlivých odstínů barev. V kombinaci s gilošovým motivem nebo podtiskovým rastrem se výrazně zvyšuje stupeň zabezpečení bankovek a dokladů. Irisový přechod barev se nesnadně tiskne na strojích, které k tomu nejsou určeny a které nelze běžně pořídit.

Giloše

Gilošový motiv je jedním z nejstarších ochranných prvků bankovek, který plní i estetickou funkci. Giloš je složitý obrazec, složený ze spojitých jemných linek, jejichž vzájemné uspořádání se opakuje v pravidelných intervalech. Tyto prvky byly dříve vytvářeny tzv. gilošírkami, dnes je tvoří speciální software. Při kopírování na barevných kopírovacích strojích je kontinuita giloše narušena digitálním rozložením do bodů čtyř separátních barev.

Mikrotext

K tisku mikropísma se používá ofset nebo zejména hlubotisk. Tisknou se jím linky, vyplňují obrazce nebo se z nich skládá samostatný obrazec. Pravost bankovky nebo šeku je možné ověřit pouhým okem nebo s pomocí lupy. Kopírovací stroje nedokáží mikrotext napodobit.

Skrytý obrazec

Jedná se o motiv viditelný okem při určitém úhlu pohledu. Je tvořen různou orientací linek s vysokým nánosem barvy technikou liniového hlubotisku. Skrytý obrazec lze zakomponovat do libovolné negativní části hlubotiskového obrazce.

Ochranný rastr

Rastr je vytvářen kombinací různé struktury a orientace linek. Spolu s vhodně zvoleným odstínem barev je jeho kontinuita při pořízení kopií narušena nebo rastr zcela zmizí. Rastr lze také uzpůsobit tak, že se na kopii objeví skrytý nápis, který je vytvořen na originálu odlišnou hustotou linek nebo jejich směrem a tím se znesnadní použití takového padělku.

Průhledová značka

Díky simultánnímu způsobu tisku, který zajišťuje dokonalý soutisk přední a zadní strany bankovky, ceniny nebo dokladu, tvoří motiv na lícové a rubové straně v průhledu kompaktní celek.

Mít v osmi letech vlastní platební kartu? Proč ne. I taková je nabídka bank. Kdy má cenu založit dítě konto, ze kterého může vybírat a kolik to bude stát?Čtěte v aktuálním tématu ZDE.

OCHRANNÉ PRVKY V MATERIÁLU

Vodoznak
Vodoznak je vyroben pomocí síta, které lokálně vytlačí svůj reliéf do papíru. Umožňuje vytvoření dvojrozměrného nebo trojrozměrného obrazce, viditelného proti zdroji světla. Figurální trojrozměrný vodoznak, vyrobený pomocí síta, se užívá převážně pro bankovky a ceniny vyšší cenové kategorie. Jednodušší vodoznaky jsou vyrobeny vytlačením vzoru do hmoty papíru během jeho výroby.

Ochranný proužek

Ochranný proužek je kovový nebo pokovený plastový proužek materiálu šířky obyčejně 1–2 mm, který je zapracován do hmoty papíru při jeho výrobě. Může být zcela skryt v papíru, nebo může prostupovat papírovinou střídavě na povrch; potom hovoříme o tzv. okénkovém ochranném proužku. Proužek může případně obsahovat negativní mikrotext nebo např. hologramový vzor. Okénkový proužek je hodnocen jako vyšší stupeň ochrany, proto se používá při výrobě papíru pro tisk bankovek.

Chemická ochrana

Jedním ze způsobů chemické ochrany je chemická citlivost potiskovaného papíru. Toto zajištění papíru poskytuje ochranu výrobku proti pozměňování textů. Při kontaktu papíru s chemickými látkami se na povrchu papíru objeví zřetelné barevné
změny. Jiným způsobem chemické ochrany je zabezpečení tiskové barvy. Jedná se o obdobné zabezpečení výrobku jako chemické zajištění papíru. Při pokusu o neautorizované změny chemickými činidly dojde k chemické reakci a vzniku nevratných barevných změn.

Chemická vlákna

Již tradičním ochranným prvkem jsou opticky viditelná nebo neviditelná vlákna s fluorescencí v ultrafialové oblasti spektra. Syntetická vlákna, rovnoměrně rozložená ve hmotě papíru, viditelně září v UV oblasti spektra a jsou snadno identifikovatelná
pomocí běžné UV lampy.

Hologramy

Hologramy mohou mít různé formy a způsoby aplikace. Užívají se kusové, průběžné, aplikované ražbou nebo lepením, v případě unity v okénkovém metalickém proužku mohou být zapracovány do hmoty papíru. Hologramy jsou buď plně metalické, částečně demetalizované, nebo plně transparentní. V hologramu je spojena vysoká technická náročnost s výtvarnou a estetickou hodnotou. Pro ochranu cenin jsou využívány ceninové hologramy, které jsou mezinárodně registrovány. Tyto speciální hologramy obsahují mikroprvky a nanoprvky, dále kinetické efekty a skryté prvky kontrolovatelné laserem.

Pramen: Státní tiskárna cenin

Ukázky z knihy
Pavla Juříka: Encyklopedie platebních karet

1. díl: Jak platit bezpečně i na internetu?

2. díl: Jak vlastně vznikl šek?

3. díl: Jak vznikly peníze?

4. díl: Jak vzniklo bankovnictví

5. díl: Kdy vznikly papírové peníze

6. díl: Peníze a Čechy: kdy vznikla koruna?

7. díl: Jak se tisknou bankovky?

reklama


Úryvek je z knihy "Encyklopedie platebních karet" vydané nakladatelstvím Grada Publishing, které vydává další publikace v edici FINANCE jako např:
Naučte se investovat, 2. rozšířené vydání
Investování pro začátečníky
Finanční matematika pro každého, 5.vydání