Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak kolegy (ne)vytáčet telefonem

aktualizováno 
Kolikrát za den vás naštve telefon? Přečtěte si 5 mobilních prohřešků, které vyvolávají zbytečné konflikty.

Mít při sobě 24 hodin denně zvonící přístroj není jen výhoda. Všimli jste si, kolik nedorozumění dokáže vyvolat obyčejný mobil? Ten ve vaší i v kolegově kapse. Napětí můžete předejít dodržováním pěti zásad mobilní etikety:

Tady máš Honzovo číslo a zavolej mu
Jedním z nejhorších zvyků je rozdávat soukromá čísla jiných lidí. Mobil se pomalu stává částí lidského těla a volání na něj je mnohem intimnější než hovor přes pevnou linku. Kdo vám šestimístný kód ke svému soukromí poskytne, dá se vám k dispozici i ve svém volnu. Tím, že jeho číslo bezmyšlenkovitě pošlete dál, předáte toto "svolení“ někomu, komu by ho majitel čísla třeba sám nedal.

Rada:
Pokud po vás někdo chce číslo vašeho známého, jeho požadavek obraťte − vezměte si od něj kontakt s tím, že ho známému předáte. Ten se ozve zpátky pouze v případě, že se tak sám dobrovolně rozhodne.

Milí spolucestující, rozcházím se s přítelkyní!
Snad jen skalním fanouškům reality show nevadí poslouchat rodinné problémy lidí, se kterými nemají nic společného. I ti však mohou televizi vypnout. Hůře jsou na tom cestující v autobuse nebo kolegové v otevřené kanceláři, kteří se stanou nedobrovolnými svědky vašich hysterických výlevů. Telefon přitisknutý na ucho dává rychle zapomenout, že posluchač není jen na druhé straně "drátu“.

Rada:
I když máte v práci pevnou linku zdarma, ryze soukromé hovory, které jsou spíše emocionální než informativní, si běžte vyřídit ven ze svého mobilu. Jedete-li v MHD, odložte hovor na cílovou stanici, nebo raději vystupte.

Mám rád techno, ale nevím, že mi někdo volá
Dobře oblečený manažer stojí u bankovní přepážky a posílá sto tisíc na dobročinné účely. Vtom se z jeho koženého kufříku ozve: „Zvedni mě, já zvoním! Tak dělej! Někdo ti volá!“ Manažer zrudne a s omluvou vypíná svůj "vtipný“ telefon. Experimentování s vyzváněním vede ke dvěma extrémům − melodie je tak hlučná a extravagantní, že všichni zbystří v okamžiku, kdy vás čeká soukromý hovor, nebo je tón naopak tak decentní, že ho zpravidla přeslechnete.

Telefon, který minutu vibruje v kabelce, než se ozvou první tóny ve stylu blues, bude opakovaně rozčilovat lidi, kteří vědí, že máte mobil stále u sebe, ale skoro nikdy se vám nemohou dovolat.

Rada:
K poslechu hudby si pořiďte MP3 přehrávač. Telefon si nastavte tak, aby vás vždy upozornil, že vám někdo volá, a zároveň tak, aby na to zbytečně neupozornil celé okolí.

Dej si kafe a poslouchej, jak se vybavuji
Málokdy druhého tak bezpracně ponížíte, jako když se s ním sejdete v restauraci a schůzku přerušíte desetiminutovým telefonním hovorem. V nejhorším případě je jeho obsahem bezduchá konverzace s kamarádkou. Vašemu partnerovi nezbývá než žmoulat pivní tácek, hrát si se slánkou nebo předstírat pečlivé studium jídelního lístku.

Rada:
Pokud nechcete telefonní hovor odmítnout, omluvte se a běžte ho krátce vyřídit ven. S volajícím si v rychlosti dohodněte, že se s ním spojíte po skončení schůzky. Kolega by neměl v restauraci sám čekat delší dobu, než jakou by vám zabrala cesta na toaletu.

Esemeska přece nemůže rušit
I textové zprávy by měly mít svou večerku. To platí zejména v pracovní komunikaci. Psát klientovi nebo kolegovi SMS po desáté hodině večerní je nevhodné. Nutíte ho myslet na práci v době, kdy je zvyklý sledovat oddechový seriál nebo si číst méně oddechovou knihu. Není pravidlem, že by každý vypínal telefon před spaním. Zvuk příchozí SMS ve tři v noci je poměrně spolehlivý budíček.

Rada:
Noční nápady pište kolegům a klientům do e-mailu. Narazí na ně ve chvíli, kdy se rozhodnou pracovat. Pokud nepoužívají počítač, napište jim SMS hned, abyste důležitý nápad nezapomněli, ale pošlete ji až ráno.

 
Autoři: ,Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Nejlepší zaměstnavatelé: Snídáme společně a nechceme primadony

Ilustrační snímek

Známe výsledky soutěže Aon Best Employers. Titulem nejlepší zaměstnavatel roku se může pochlubit celkem sedm firem...

Jak vyzrát na pět generací zaměstnanců a udržet je v týmu

Ilustrační snímek

Tradicionálové, Baby boomers, X, Y, Z. Pět generací na trhu práce. Někteří se snaží být loajální, věrní a ledacos svému...

Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

ČEZ v roce 2017 vydělal akcionářům 19 miliard korun

ČEZ v roce 2017 vydělal akcionářům 19 miliard korun

Kurzy.cz Čistý zisk Skupiny ČEZ v roce 2017 vzrostl o 30 % na 19,0 mld. Kč, zejména díky úspěšnému prodeji akcií MOL a nárůstu v...

Najdete na iDNES.cz