Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak kolegy (ne)vytáčet telefonem

aktualizováno 
Kolikrát za den vás naštve telefon? Přečtěte si 5 mobilních prohřešků, které vyvolávají zbytečné konflikty.

Mít při sobě 24 hodin denně zvonící přístroj není jen výhoda. Všimli jste si, kolik nedorozumění dokáže vyvolat obyčejný mobil? Ten ve vaší i v kolegově kapse. Napětí můžete předejít dodržováním pěti zásad mobilní etikety:

Tady máš Honzovo číslo a zavolej mu
Jedním z nejhorších zvyků je rozdávat soukromá čísla jiných lidí. Mobil se pomalu stává částí lidského těla a volání na něj je mnohem intimnější než hovor přes pevnou linku. Kdo vám šestimístný kód ke svému soukromí poskytne, dá se vám k dispozici i ve svém volnu. Tím, že jeho číslo bezmyšlenkovitě pošlete dál, předáte toto "svolení“ někomu, komu by ho majitel čísla třeba sám nedal.

Rada:
Pokud po vás někdo chce číslo vašeho známého, jeho požadavek obraťte − vezměte si od něj kontakt s tím, že ho známému předáte. Ten se ozve zpátky pouze v případě, že se tak sám dobrovolně rozhodne.

Milí spolucestující, rozcházím se s přítelkyní!
Snad jen skalním fanouškům reality show nevadí poslouchat rodinné problémy lidí, se kterými nemají nic společného. I ti však mohou televizi vypnout. Hůře jsou na tom cestující v autobuse nebo kolegové v otevřené kanceláři, kteří se stanou nedobrovolnými svědky vašich hysterických výlevů. Telefon přitisknutý na ucho dává rychle zapomenout, že posluchač není jen na druhé straně "drátu“.

Rada:
I když máte v práci pevnou linku zdarma, ryze soukromé hovory, které jsou spíše emocionální než informativní, si běžte vyřídit ven ze svého mobilu. Jedete-li v MHD, odložte hovor na cílovou stanici, nebo raději vystupte.

Mám rád techno, ale nevím, že mi někdo volá
Dobře oblečený manažer stojí u bankovní přepážky a posílá sto tisíc na dobročinné účely. Vtom se z jeho koženého kufříku ozve: „Zvedni mě, já zvoním! Tak dělej! Někdo ti volá!“ Manažer zrudne a s omluvou vypíná svůj "vtipný“ telefon. Experimentování s vyzváněním vede ke dvěma extrémům − melodie je tak hlučná a extravagantní, že všichni zbystří v okamžiku, kdy vás čeká soukromý hovor, nebo je tón naopak tak decentní, že ho zpravidla přeslechnete.

Telefon, který minutu vibruje v kabelce, než se ozvou první tóny ve stylu blues, bude opakovaně rozčilovat lidi, kteří vědí, že máte mobil stále u sebe, ale skoro nikdy se vám nemohou dovolat.

Rada:
K poslechu hudby si pořiďte MP3 přehrávač. Telefon si nastavte tak, aby vás vždy upozornil, že vám někdo volá, a zároveň tak, aby na to zbytečně neupozornil celé okolí.

Dej si kafe a poslouchej, jak se vybavuji
Málokdy druhého tak bezpracně ponížíte, jako když se s ním sejdete v restauraci a schůzku přerušíte desetiminutovým telefonním hovorem. V nejhorším případě je jeho obsahem bezduchá konverzace s kamarádkou. Vašemu partnerovi nezbývá než žmoulat pivní tácek, hrát si se slánkou nebo předstírat pečlivé studium jídelního lístku.

Rada:
Pokud nechcete telefonní hovor odmítnout, omluvte se a běžte ho krátce vyřídit ven. S volajícím si v rychlosti dohodněte, že se s ním spojíte po skončení schůzky. Kolega by neměl v restauraci sám čekat delší dobu, než jakou by vám zabrala cesta na toaletu.

Esemeska přece nemůže rušit
I textové zprávy by měly mít svou večerku. To platí zejména v pracovní komunikaci. Psát klientovi nebo kolegovi SMS po desáté hodině večerní je nevhodné. Nutíte ho myslet na práci v době, kdy je zvyklý sledovat oddechový seriál nebo si číst méně oddechovou knihu. Není pravidlem, že by každý vypínal telefon před spaním. Zvuk příchozí SMS ve tři v noci je poměrně spolehlivý budíček.

Rada:
Noční nápady pište kolegům a klientům do e-mailu. Narazí na ně ve chvíli, kdy se rozhodnou pracovat. Pokud nepoužívají počítač, napište jim SMS hned, abyste důležitý nápad nezapomněli, ale pošlete ji až ráno.

 
Autoři: , ,


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...



První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Další z rubriky

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Má se v práci mluvit o nemoci, nebo ne? Co na to odborníci

Ilustrační snímek

Je to otázka téměř hamletovská. Má zaměstnanec oznámit nadřízenému a kolegům, když vážně onemocní, nebo nemá? Z...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...

Americké akcie se opět vzdalují zbytku světa / BIG EXPERT - akcie: týden od 13. ...

Americké akcie se opět vzdalují zbytku světa / BIG EXPERT - akcie: týden od 13. ...

Kurzy.cz Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týd...

Najdete na iDNES.cz