Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak kradou profesionálové aneb na co si dát pozor

aktualizováno 
Krádeže věcí, peněz, šeků, kreditních karet či dokladů dokážou velice znepříjemnit dovolenou či další cestování. Turisté jsou vítanou kořistí. Nejtěžší situaci mívají v zemích třetího světa, protože nosí nezaměnitelný „stejnokroj bílé kůže“.

Jsou situace, na které je třeba dát pozor. Některé jsou notoricky známé, jindy zloději překvapí novinkou, která by vás ani ve snu nenapadla. Zkušenosti jsou z konkrétních zemí, neznamená to však, že si zloději nepředali zkušenosti a nesetkáte se s podobnými případy i jinde. Na co si tedy dát pozor:

- Krade se v přeplněných městských autobusech. Tady často nemusí pomoci ani osvědčené nošení malého batohu na prsou, místo na břiše (zkušenost odevšad).

- K nejoblíbenějším krádežím patří uřezávání závěrů kapes, vytvoření tlačenice či vrážení do lidí a následné dlouhé omlouvání se spojené s poplácáváním a oprašováním, během kterého se oběti vesele vyprazdňují kapsy i několika zloději najednou. Profesionální zloději bývají slušně a čistě oblečení, takže je není možné rozeznat od normálních občanů (zkušenost odevšad).

- Kapesní zloději v obchodních domech kradou pomocí žiletek, kterými oběti proříznou kapsu. Bohužel, ti málo zkušení zloději někdy „zajedou“ až do masa (zkušenost z Ulánbátaru.)

Kam se vyplatí vézt zásoby z domova a kde v zahraničí je levno? Čtěte ZDE.

- Zloději zatáhnou oběť jdoucí po ulici blízko u stěny domu, je náhle vtažena do otevřených dveří domu, které se za ní vzápětí zavřou. Co se děje dál, si umí každý představit (zkušenost z Bogoty).

- V dálkových autobusech se krade tak, že zloději prořezávají tašky, které si nechá turista pod sedadlem, a z nich se v klidu vyberou věci. Stává se tak obvykle krátce po nastoupení a zloděj někdy autobusem ani necestuje (zkušenost z afrických zemí).

- Některé loupeživé gangy okrádají oběti, u kterých „jdou najisto“. Pozorují turisty při placení a sledují, odkud vytahují peníze. Nechají oběť odejít a pak dva zloději blízko ní sehrají scénku pouliční rvačky. Když se turista cítí ohrožen, třetí zloděj mezitím zezadu „vyčistí“ příslušnou kapsu (zkušenost z Addis Abeby).

Co dělat, aby vás neokradli

Spolehlivý způsob ochrany proti zlodějům neexistuje. Nejosvědčenějším způsobem je nedat příležitost a minimalizovat rizika.

- Mějte své věci stále na očích.

- Nedávejte na odiv ani peníze, fotoaparáty, videokamery, zlaté řetízky, prstýnky a hodinky. Speciální brašny na fotoaparáty a kamery všichni znají, stojí za úvahu netradiční obal.

- Na dotazy neznámých lidí, jak dlouho se zdržíte, odpovídejte, že zítra letíte domů, protože vám skončila dovolená a už nemáte peníze.

- Nechoďte sami, vyhýbejte se tmavým, úzkým a opuštěným i přeplněným uličkám stejně tak jako místům, kde je velký shluk lidí (náměstí, demonstrace...)
podle Petra Jahody, www.cestopisy.cz

Autor:Nejčtenější

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Další z rubriky

Víte, jak ušetřit na daních? Otestujte svoje znalosti

Ilustrační snímek

Daně se platit musí, o tom není sporu. Ale určitě je dobré vědět, jak si můžeme snížit daňový základ a ušetřit. Jak...

Místo pobočky banka na kolečkách. Má německé řešení zelenou i u nás?

(Ilustrační snímek)

Pojízdná banka brázdí už tři roky německý venkov. Tamější spořitelna tak pečuje o zákazníky, často staré lidi, kteří...

Pro toho, kdo žije sám, by mělo být životní pojištění povinností

Životní pojištění stojí v průměru 5 % příjmů a v případě problému se rozhodně...

Životní pojištění má většina z nás spojeno se situací, kdy zemře živitel rodiny a díky pojistce jsou jeho blízcí...

Komodity nám možná říkají, že rok 2008 je zpátky

Komodity nám možná říkají, že rok 2008 je zpátky

Kurzy.cz Americký plán zavést cla na čínské zboží se na světový trh možná ještě nestihl zcela promítnout, některé komodity ale ...

Najdete na iDNES.cz