Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak kradou profesionálové aneb na co si dát pozor

aktualizováno 
Krádeže věcí, peněz, šeků, kreditních karet či dokladů dokážou velice znepříjemnit dovolenou či další cestování. Turisté jsou vítanou kořistí. Nejtěžší situaci mívají v zemích třetího světa, protože nosí nezaměnitelný „stejnokroj bílé kůže“.

Jsou situace, na které je třeba dát pozor. Některé jsou notoricky známé, jindy zloději překvapí novinkou, která by vás ani ve snu nenapadla. Zkušenosti jsou z konkrétních zemí, neznamená to však, že si zloději nepředali zkušenosti a nesetkáte se s podobnými případy i jinde. Na co si tedy dát pozor:

- Krade se v přeplněných městských autobusech. Tady často nemusí pomoci ani osvědčené nošení malého batohu na prsou, místo na břiše (zkušenost odevšad).

- K nejoblíbenějším krádežím patří uřezávání závěrů kapes, vytvoření tlačenice či vrážení do lidí a následné dlouhé omlouvání se spojené s poplácáváním a oprašováním, během kterého se oběti vesele vyprazdňují kapsy i několika zloději najednou. Profesionální zloději bývají slušně a čistě oblečení, takže je není možné rozeznat od normálních občanů (zkušenost odevšad).

- Kapesní zloději v obchodních domech kradou pomocí žiletek, kterými oběti proříznou kapsu. Bohužel, ti málo zkušení zloději někdy „zajedou“ až do masa (zkušenost z Ulánbátaru.)

Kam se vyplatí vézt zásoby z domova a kde v zahraničí je levno? Čtěte ZDE.

- Zloději zatáhnou oběť jdoucí po ulici blízko u stěny domu, je náhle vtažena do otevřených dveří domu, které se za ní vzápětí zavřou. Co se děje dál, si umí každý představit (zkušenost z Bogoty).

- V dálkových autobusech se krade tak, že zloději prořezávají tašky, které si nechá turista pod sedadlem, a z nich se v klidu vyberou věci. Stává se tak obvykle krátce po nastoupení a zloděj někdy autobusem ani necestuje (zkušenost z afrických zemí).

- Některé loupeživé gangy okrádají oběti, u kterých „jdou najisto“. Pozorují turisty při placení a sledují, odkud vytahují peníze. Nechají oběť odejít a pak dva zloději blízko ní sehrají scénku pouliční rvačky. Když se turista cítí ohrožen, třetí zloděj mezitím zezadu „vyčistí“ příslušnou kapsu (zkušenost z Addis Abeby).

Co dělat, aby vás neokradli

Spolehlivý způsob ochrany proti zlodějům neexistuje. Nejosvědčenějším způsobem je nedat příležitost a minimalizovat rizika.

- Mějte své věci stále na očích.

- Nedávejte na odiv ani peníze, fotoaparáty, videokamery, zlaté řetízky, prstýnky a hodinky. Speciální brašny na fotoaparáty a kamery všichni znají, stojí za úvahu netradiční obal.

- Na dotazy neznámých lidí, jak dlouho se zdržíte, odpovídejte, že zítra letíte domů, protože vám skončila dovolená a už nemáte peníze.

- Nechoďte sami, vyhýbejte se tmavým, úzkým a opuštěným i přeplněným uličkám stejně tak jako místům, kde je velký shluk lidí (náměstí, demonstrace...)
podle Petra Jahody, www.cestopisy.cz

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Proč měnit dodavatele energií v létě a neodkládat to na později

Ilustrační snímek

Kdo by v parném létě myslel na účty za plyn a elektřinu? Možná byste měli. I když je nová topná sezona daleko před...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

KVÍZ: Modrý mauritius nebo známka na pohled. Co o nich víte?

Ilustrační snímek

Modrý mauritius je bezesporu nejznámější známkou světa, tu ovšem nemůže mít každý. Ale jistě každý z nás aspoň někdy...

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

Kurzy.cz ČNB v srpnu podruhé v řadě zvýšila sazby, čímž je dostala nejvýše za skoro deset let a za stejnou dobu to bylo poprvé, ...

Najdete na iDNES.cz