Jak lze zaměstnat pomocnici do domácnosti?

aktualizováno 
-
Mnoho zaměstnaných žen dávno ví, že skloubit pracovní kariéru, výchovu dětí a starost o domácnost je velmi složité. A přes sebevětší snahu se to většinou ani podle představ úplně nedaří. Naštěstí už je zcela běžné se o rodinné povinnosti rozdělit s někým jiným - najmout pomocnici v domácnosti či paní k dětem.

Zaměstnávání občana jiným občanem může v současnosti být jednou z cest k vytváření nových pracovních příležitostí a ke snižování nezaměstnanosti. Právních možností, jak »zaměstnat« někoho jiného, třeba pracemi v domácnosti (hospodyně, služka, kuchařka apod.) nebo na opatrování dětí, je nyní několik. Podmínky jsou pro to vytvořeny v občanském zákoníku i v zákoníku práce.

Pomoci může třeba příkazní smlouva

Jedním ze způsobů, jak právně ošetřit například vazbu mezi matkou dítěte a pečovatelkou o ně je příkazní smlouva. V ní se zavazuje příkazník (například pečovatelka, hospodyně, soused nebo soukromý podnikatel, že pro jiného občana (příkazce), obstará věc nebo vykoná jinou činnost. K podstatným náležitostem příkazní smlouvy patří vymezení a konkretizování záležitosti, kterou se příkazník zavazuje vykonat. Jde například o výkon různých druhů prací a služeb, jako jsou řemeslné práce, činnosti osobního charakteru, různé formy sousedské výpomoci, práce služek a hospodyní v domácnosti a podobně. Jejich specifikaci nelze provést, neboť souvisejí s různými životními a praktickými situacemi (například dohlížení na byt v době dovolené, úprava zahrady, oprava chaty nebo domku, výuka cizího jazyka, práce v domácnosti, opatrování dítěte). Forma pro uzavření příkazní smlouvy není předepsána. Je platná, ať je sjednána ústně nebo písemně. Je vždy výhodnější pro obě strany jestliže smlouvu uzavřou písemně. Vyhnou se tak případným sporům, které mohou nastat z nesprávně formulovaných náležitostí smlouvy. Příkazník je povinen postupovat podle pokynů druhého účastníka příkazní smlouvy příkazce. Předmětem příkazu nesmí být nic protizákonného, například k obstarání věci pašováním či podloudnická činnost. Příkazník je povinen provést příkaz nebo jiné druhy prací a činností osobně. Může jejich realizaci svěřit někomu jinému, ovšem odpovídá za výsledek činnosti i za případnou škodu, jako by příkaz prováděl sám. Problémy mohou být s odměňováním výkonu příkazní činnosti. Odměna náleží příkazníkovi pouze tehdy, jestliže byla ve smlouvě dohodnuta nebo je obvyklá.

Pomocnicí podle zákoníku práce

Práce v domácnosti může žena vykonávat i podle zákoníku práce. Zejména v případech, kdy tyto práce budou soustavnější a pravidelnější, měl by se sjednávat pracovní poměr nebo dohoda o pracovní činnosti či o provedení práce. Pokud by na výpomocné práce trvalejšího charakteru byla uzavírána smlouva podle občanského zákoníku (smlouva příkazní), šlo by o obcházení zákona, neboť výdělečné práce povoluje zákoník práce, a nikoliv občanský zákoník. Zákoník práce (paragraf 269) umožňuje, aby každý občan, i když nemá živnostenské oprávnění, mohl přijmout jiného občana do pracovního poměru nebo s ním uzavřít pracovněprávní dohodu. Pracovněprávní forma je také pro obě strany výhodnější, neboť jsou v ní upraveny podmínky pro uplatňování náhrady škody a žena - pomocnice v domácnosti má například nárok na dovolenou na zotavenou, je pojištěna pro nemoc a důchodově zabezpečena. Znamená to, že osoba, která přijímá někoho jiného na práce v domácnosti v podobě pracovněprávního vztahu, za ni musí odvádět sociální a zdravotní pojistné a zálohu na daň ze závislé činnosti. Neodvádí se pouze za činnost podle dohody o provedení práce.

Jsou limitovány práce v domácnosti?

V pracovním poměru mezi ženou nebo jiným občanem a pomocnicí se rozsah prací nestanoví, v dohodě o pracovní činnosti se mohou tyto práce vykonávat jen dvacet jedna a čtvrt hodiny týdně a podle dohody o provedení práce jen sto hodin v roce u téhož zaměstnavatele. Dohodu o pracovní činnosti musí obě strany sjednat písemně, jinak je neplatná, kdežto dohoda o provedení práce může být i ústní. Odměna není limitována. Záleží na dohodě mezi oběma stranami. Sjednají-li si ženy za práci hospodyně třeba deset tisíc korun měsíčně, bude dostávat hospodyně tuto odměnu.


Autor:

Nejčtenější

Roste nám obrat, brzdí nás však nedostatek lidí, říká personalistka

Monika Rousová, personální ředitelka společnosti 2N Telekomunikace

Trh práce kolabuje, nejsou na něm téměř žádní volní uchazeči o zaměstnání. Nezaměstnanost v Česku je přitom na novém...

KVÍZ: Jak jste na tom s jazykovou inteligencí? Otestujte se

Ilustrační snímek

Už jste někdy absolvovali inteligenční test, abyste se dozvěděli, jaké máte IQ? Dnešní kvíz vám konkrétní číslo sice...

Má smysl pořídit si nyní investiční byt? Odborníci radí nečekat

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí jsou vyšroubované na maximum. Přesto realitní makléři doporučují pořízení investičního bytu...

Studentský nápad ho přivedl k podnikání. Chce změnit kavárenský svět

Praha,22.10.2018, Adrian Drozdek, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Adrian Drozdek je z Brna, má 18 let a hlavu plnou nápadů. Před rokem přišel s myšlenkou vytvořit mobilní aplikaci,...

Po rozvodu jí zbyly manželovy dluhy a stres. Řešení se nakonec našlo

Exekuce je stresující záležitost pro každého.

Dostali jste se kvůli někomu blízkému do finančních problémů? Hrozí vám exekuce? Neskákejte hned z mostu a raději se...

Další z rubriky

Studentský nápad ho přivedl k podnikání. Chce změnit kavárenský svět

Praha,22.10.2018, Adrian Drozdek, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Adrian Drozdek je z Brna, má 18 let a hlavu plnou nápadů. Před rokem přišel s myšlenkou vytvořit mobilní aplikaci,...

Rodiny přicházejí zhruba o 80 tisíc ročně. Kdo za to může? Ženy přece

Ženy vydělávají zhruba o 22 procent méně než muži.

Ženy dostávají za svou práci až o sedm tisíc měsíčně méně než muži. Lépe jsou na tom jen státní zaměstnankyně a...

Pro dceru vymysleli prkno Utukutu, dnes s ním dobývají i Evropu

Viktor a Gábina ve svém dřevěném království.

Když se Gábině a Viktorovi Hrdinovým z Prahy narodila dcera, snažili se ponořit do jejího světa. Potřebovali něco, čím...

Deset Babišových výroků: O vládě s Okamurou i zásnubách syna

Deset Babišových výroků: O vládě s Okamurou i zásnubách syna

Kurzy.cz Syn Andreje Babiše se na Ukrajině zasnoubil, lékařku Protopopovou premiér poznal až ve chvíli, kdy byl do ústavu, kde p...

Future recruitment, s.r.o.
Účetní jr.

Future recruitment, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 23 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz