Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak lze zaměstnat pomocnici do domácnosti?

aktualizováno 
-
Mnoho zaměstnaných žen dávno ví, že skloubit pracovní kariéru, výchovu dětí a starost o domácnost je velmi složité. A přes sebevětší snahu se to většinou ani podle představ úplně nedaří. Naštěstí už je zcela běžné se o rodinné povinnosti rozdělit s někým jiným - najmout pomocnici v domácnosti či paní k dětem.

Zaměstnávání občana jiným občanem může v současnosti být jednou z cest k vytváření nových pracovních příležitostí a ke snižování nezaměstnanosti. Právních možností, jak »zaměstnat« někoho jiného, třeba pracemi v domácnosti (hospodyně, služka, kuchařka apod.) nebo na opatrování dětí, je nyní několik. Podmínky jsou pro to vytvořeny v občanském zákoníku i v zákoníku práce.

Pomoci může třeba příkazní smlouva

Jedním ze způsobů, jak právně ošetřit například vazbu mezi matkou dítěte a pečovatelkou o ně je příkazní smlouva. V ní se zavazuje příkazník (například pečovatelka, hospodyně, soused nebo soukromý podnikatel, že pro jiného občana (příkazce), obstará věc nebo vykoná jinou činnost. K podstatným náležitostem příkazní smlouvy patří vymezení a konkretizování záležitosti, kterou se příkazník zavazuje vykonat. Jde například o výkon různých druhů prací a služeb, jako jsou řemeslné práce, činnosti osobního charakteru, různé formy sousedské výpomoci, práce služek a hospodyní v domácnosti a podobně. Jejich specifikaci nelze provést, neboť souvisejí s různými životními a praktickými situacemi (například dohlížení na byt v době dovolené, úprava zahrady, oprava chaty nebo domku, výuka cizího jazyka, práce v domácnosti, opatrování dítěte). Forma pro uzavření příkazní smlouvy není předepsána. Je platná, ať je sjednána ústně nebo písemně. Je vždy výhodnější pro obě strany jestliže smlouvu uzavřou písemně. Vyhnou se tak případným sporům, které mohou nastat z nesprávně formulovaných náležitostí smlouvy. Příkazník je povinen postupovat podle pokynů druhého účastníka příkazní smlouvy příkazce. Předmětem příkazu nesmí být nic protizákonného, například k obstarání věci pašováním či podloudnická činnost. Příkazník je povinen provést příkaz nebo jiné druhy prací a činností osobně. Může jejich realizaci svěřit někomu jinému, ovšem odpovídá za výsledek činnosti i za případnou škodu, jako by příkaz prováděl sám. Problémy mohou být s odměňováním výkonu příkazní činnosti. Odměna náleží příkazníkovi pouze tehdy, jestliže byla ve smlouvě dohodnuta nebo je obvyklá.

Pomocnicí podle zákoníku práce

Práce v domácnosti může žena vykonávat i podle zákoníku práce. Zejména v případech, kdy tyto práce budou soustavnější a pravidelnější, měl by se sjednávat pracovní poměr nebo dohoda o pracovní činnosti či o provedení práce. Pokud by na výpomocné práce trvalejšího charakteru byla uzavírána smlouva podle občanského zákoníku (smlouva příkazní), šlo by o obcházení zákona, neboť výdělečné práce povoluje zákoník práce, a nikoliv občanský zákoník. Zákoník práce (paragraf 269) umožňuje, aby každý občan, i když nemá živnostenské oprávnění, mohl přijmout jiného občana do pracovního poměru nebo s ním uzavřít pracovněprávní dohodu. Pracovněprávní forma je také pro obě strany výhodnější, neboť jsou v ní upraveny podmínky pro uplatňování náhrady škody a žena - pomocnice v domácnosti má například nárok na dovolenou na zotavenou, je pojištěna pro nemoc a důchodově zabezpečena. Znamená to, že osoba, která přijímá někoho jiného na práce v domácnosti v podobě pracovněprávního vztahu, za ni musí odvádět sociální a zdravotní pojistné a zálohu na daň ze závislé činnosti. Neodvádí se pouze za činnost podle dohody o provedení práce.

Jsou limitovány práce v domácnosti?

V pracovním poměru mezi ženou nebo jiným občanem a pomocnicí se rozsah prací nestanoví, v dohodě o pracovní činnosti se mohou tyto práce vykonávat jen dvacet jedna a čtvrt hodiny týdně a podle dohody o provedení práce jen sto hodin v roce u téhož zaměstnavatele. Dohodu o pracovní činnosti musí obě strany sjednat písemně, jinak je neplatná, kdežto dohoda o provedení práce může být i ústní. Odměna není limitována. Záleží na dohodě mezi oběma stranami. Sjednají-li si ženy za práci hospodyně třeba deset tisíc korun měsíčně, bude dostávat hospodyně tuto odměnu.


Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Další z rubriky

Becherové: jak se kapky na žaludeční problémy proměnily ve slavný likér

Zeď v areálu české likérky Jan Becher zdobí portréty členů slavné rodiny.

Nejznámější karlovarská rodačka nebo třináctý pramen. Proslulý bylinný likér Becherovka šíří jméno slavné rodiny v...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Kurzy.cz Zdá se, že americký prezident Donald Trump skutečně neváhá s vyhlášením obchodní války. Podle německého Der Spiegel tak...

Najdete na iDNES.cz