Váš podpis nesmí být lehce napodobitelný.

Váš podpis nesmí být lehce napodobitelný. | foto: Profimedia.cz

Co banky tolerují u vzorového podpisu. Jeho složitost má zelenou

  • 83
I když by se mohlo na první pohled zdát, že volba vzorového podpisu v bance je čistě jen vaše věc, opak je pravdou. Banky se drží striktně daných pravidel, co vám v podpisu budou tolerovat a co už ne.

Čím složitější a delší podpis vymyslíte, tím obtížněji je padělatelný. Na druhou stranu se do něj ne vždy trefíte. Musíte si ho zkrátka dobře zapamatovat. Banky doporučují, aby se podpisový vzor neshodoval s tím, jak se běžně podepisujete.

Nepřehlédněte

Důvod je jasný: banky chtějí zabránit tomu, aby byl klientův podpis snadno napodobitelný, a tím pádem i zneužitelný. "Podpisový vzor si klient volí sám při založení účtu či podpisu platební karty a v případě, že je snadno napodobitelný, bankéř ho na tuto skutečnost okamžitě upozorní," upřesňuje Petr Plocek z UniCredit Bank.

Výjimky potvrzující pravidlo: vše je dovoleno

I přes striktně daná pravidla, je možné nalézt výjimky, které banky u podpisu povolují. Nejtolerantnější jsou v tomto směru Raiffeisenbank a Volksbank.

"V Raiffeisenbank má klient u podpisového vzoru prakticky volné ruce. Není povinností, aby v něm měl své jméno. Může to být i kombinace. Hlavní je, aby byl pro klienta dostatečně zapamatovatelný, ale na druhou stranu bezpečný," říká Tomáš Kofroň, tiskový mluvčí banky. Nicméně banka nedoporučuje velmi jednoduché znaky, například tři křížky.

I u Volksbank je volba podpisového vzoru zcela v kompetenci klienta. "Je na klientovi, zda si zvolí jméno, obrázek nebo symbol. V případě například tří křížků ho ale bankéř vždy upozorní na to, že tento podpisový vzor je snadno napodobitelný, a proto nebezpečný," uvádí Lucie Hálová z Volksbank.

Na tři křížky, číslice či tiskací písmena zapomeňte

Většina bank vám však prakticky nedá na výběr, jak byste si mohli svůj podpis ozvláštnit. Například vyžadují, abyste se podepsali svým skutečným příjmením. Jmenujete-li se Novák, podpis Procházka vám neprojde.

Podobně je tomu i tehdy, budete-li chtít jako podpisový vzor zvolit pouze své křestní jméno. Vyhoví vám jen v Citibank. "Křestní jméno jako podpisový vzor může klient použít, ale je možné zvolit pouze vlastní jméno," vysvětluje Eva Chaloupková z banky. Ostatní banky křestní jméno akceptují jen v kombinaci s vlastním příjmením.

Zapamatujte si

  • Všechny banky vám umožní prakticky kdykoliv podpisový vzor změnit.
  • Změna je u naprosté většiny z nich zdarma. Zaplatíte za ni jen v Poštovní spořitelně, a to 26 korun.

Netolerantní jsou banky i k různým zkratkám, respektive parafám příjmení. Opět kromě Citibank, která s tím problém nemá, musí být  všude jinde ve vašem podpisu příjmení kompletní.

U naprosté většiny bank narazíte i tehdy, budete-li si chtít podpis vytvořit jen z tiskacích písmen,  pouze ze začátečních písmen jména a příjmení (například A. B.) či ze tří křížků nebo z různých obrázků a symbolů. Vzhledem k tomu, že všechny tyto možnosti lze velmi dobře napodobit a v případě zneužití by se obtížně posuzovalo, zda jde o padělek či nikoliv, banky je klientům nepovolí. V Citibank však akceptují jako podpisové vzory čínské nebo japonské znaky.

Nejlepší je zkombinovat své jméno s různými znaky

Pokud ale budete trvat na obrázcích nebo třeba číslicích, které byste chtěli ve svém podpisu mít, banky to umožní jen v kombinaci s vaším příjmením. Bankéři tuto možnost dokonce doporučují. Podpis je pak mnohem hůře padělatelný.

"Doporučujeme k podpisu připojit i případně heslo, v numerické podobě, například '333', nebo alfabetické, například 'Bertík', případně kombinace, jako například 'K4r3l'. V tomto případě banka při ověřování podpisového vzoru na platebním příkazu ověřuje také obsahovou a grafickou podobu hesla," doplňuje Pavla Hávová z ČSOB.