Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak může vaše firma ušetřit na daňových rájích?

Každý podnikatel se snaží snížit co nejvíce svoji daňovou povinnost. S ohledem na relativně vysoké zdanění zisků právnických osob v tuzemsku jdou někteří podnikatelé cestou zakládání dceřinných společností v daňových rájích.
Rozpočet, daně

Rozpočet, daně - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Když se řekne slovo daňový ráj, tak si většina lidí nejspíše představí nějaký ostrov v Karibiku. Co se týče termínu „daňový ráj“, tak vězte, že neexistuje žádná přesná a jednoznačně vymezující definice ohledně toho, který daňový systém patří do této skupiny a který ne. Obecně platí, že za daňový ráj jsou považovány země s nulovou nebo nízkou sazbou daně z příjmů. Firmy ve snaze minimalizovat svoje daňové povinnosti nemusí nutně zakládat svoje dceřinné společnosti na ostrovech s kokosovými palmami, nýbrž jednoduše mohou jít méně dramatickou cestou – založit si dceřinnou firmu kupříkladu v jiné zemi EU s podstatně nižší sazbou daně z příjmů právnických osob.

V každém případě žádný zákon nezakazuje právnické osobě založit společnost v jakémkoli jiném státě a obchodovat s ní (může jít o zboží či služby). Problematické z pohledu případné daňové kontroly je ovšem stanovení výše převodních cen mezi těmito subjekty. Právě neobvykle nízké prodejní ceny mezi kapitálově propojenými společnostmi bývají prostředkem akumulace zisku v jedné společnosti na úkor té druhé. Je logické, že daňová legislativa jednotlivých států se takovým přesunům brání. Klíč ke kontrolám ze strany finančních úřadů spočívá v prověření takzvaných převodních cen mezi těmito subjekty. Kde tedy hledat oporu v zákoně a jaká cena mezi spřízněnými subjekty je považována za obhajitelnou a jaká nikoli?

Převodní ceny by měly být srovnatelné s běžnými tržními hodnotami


Praxe je taková, že finanční úřady kontrolují, zda převodní ceny mezi kapitálově propojenými osobami dodržují zásady tržního odstupu. Jinými slovy musí jít o ceny, za které prodává kontrolovaná společnost jiným subjektům na trhu, a to především těm, s kterými nemá žádné kapitálové pouto. Pokud kontrola ze strany finančního úřadu zjistí, že není naplněno toto pravidlo (spřízněné osobě prodává za nižší ceny), pak finanční úřad doměří tento rozdíl v prodejních cenách a navíc vyzve společnost k úhradě penále z tohoto doměrku.

Zde může někdo namítnout, že tržní ekonomika je založena na volné tvorbě cen, a tudíž si ceny určuje firma bez ohledu na to, zda jsou pro ni výhodné či nikoli. Navíc každý podnikatel ví, že některé zakázky jsou zrealizovány se ztrátou a může pro takový krok být racionální důvod (udržení si zákazníka, odstranění konkurence, do ceny se promítá volba dodací podmínky, množstevní sleva, měnové riziko atd.). Právě o takové argumenty se budou snažit opřít podnikatelé, kteří budou odůvodňovat správci daně fakt, že své spřízněné osobě prodávají za méně výhodné (nižší) ceny než ostatním odběratelům. Jaké protiargumenty může snést finanční úřad?

O platebních kartách pro podnikatele a malé podniky se více dočtete ZDE.

Naše legislativa nenabízí žádné vzorové či doporučené ceny, vodítko v EU a OECD


Správce daně vzhledem k jedinečnosti každého výrobku či služby nemůže mít v ruce žádný seznam doporučených cen všech výrobků ani nemá v žádném zákoně oporu ohledně toho, jak vysoká konkrétní cena má být. Finanční úřady při kontrolách tohoto typu mohou vycházet z doporučující směrnice OECD (ČR patří do skupiny zemí OECD), která stanoví obecné zásady těchto kontrol.

Nejčastější dotaz správce daně bude s největší pravděpodobností směřovat na porovnání hodnot prodejních cen konkrétního výrobku spřízněné osobě a nezávislému odběrateli. Pokud poplatník či správce daně bude schopen takové obchodní případy najít (je nutné, aby šlo nejen o shodný výrobek či službu, nýbrž i o shodné množství, dodací podmínky atd.), pak má buď vyhráno nebo zaděláno na malér. Totožné či obdobné ceny spřízněné osobě i běžnému dodavateli zpravidla postačí k obhájení faktu, že se poplatník nesnaží úmyslně převádět zisk ve prospěch spřízněné osoby a nekrátí svoji vlastní daňovou povinnost. Naopak výrazně nižší ceny ve prospěch spřízněné osoby povedou k pravděpodobnému doměření daně z příjmu právnických osob a příslušného penále.

Není-li podobná transakce, může nastoupit porovnání ziskového rozpětí


Některé společnosti mohou jít tou cestou, že jeden výrobek či službu nabídnou pouze spřízněné osobě a nikomu jinému ji prostě z nejrůznějších důvodů nenabízí. Bez ohledu na důvody k této prodejní taktice tímto krokem znemožní správci daně aplikovat v předcházejícím odstavci popisovanou základní metodu (srovnání cen vůči spřízněné osobě a nezávislému odběrateli).

V takovém případě může finanční úřad jít cestou, že srovnává dosahované ziskové rozpětí z transakcí vůči spřízněnému subjektu a vůči ostatním transakcím (týká se to srovnání výnosnosti zakázek s různými druhy výrobků či služeb. Pokud by výnosnost zakázek vůči spřízněným osobám výrazně pokulhávala za těmi ostatními, pak má opět finanční úřad v ruce možnost doměřit takový rozdíl.

Běžná realita je ovšem taková, že daňovou kontrolu s důrazem na převodní ceny mohou očekávat zejména poplatníci ve ztrátě či ti, kterým dramaticky klesá zisk. Přechodná ztráta sice nemusí být v podnikání žádným handicapem, avšak zakončit rok v červených číslech určitě povede k finanční kontrole a ta se může stočit k převodním cenám. Nejde jen o režim daně z příjmů, nýbrž může jít i o režim daně z přidané kontroly (nadměrný odpočet při nízkých prodejních cenách).

S rostoucí globalizací a vytvářením stále složitějších holdingových struktur (v různých daňových režimech) bude problematika převodních cen stále častějším objektem kontrol. Nebylo by tedy vůbec na škodu se této problematice v podnicích začít věnovat a udělat si několik namátkových či hloubkových kontrol a preventivně předejít doměření daně.

Jak se vyhnout soudním poplatkům? Čtěte ZDE.

Setkali jste se s kontrolou finančního úřadu na převodní ceny mezi spřízněnými osobami? Jakým způsobem jste takovou problematiku obhájili? Myslíte si, že daňové ráje nepatří ke slušnému podnikání či podobné možnosti daňové optimalizace vyhledáváte? Těšíme se na vaše názory.

Autor:
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

Cestovní kanceláře posilují. Proč dává zájezdům přednost stále více lidí?

26. dubna 2024

Premium Cestování do zahraničí loni poprvé překonalo úroveň před pandemií covidu, čísla se tak dostala na...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...