Šéf by si měl připustit, že všichni nemusí být dokonalí jako on. Ilustrační snímek

Šéf by si měl připustit, že všichni nemusí být dokonalí jako on. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jak si nepošlapat kariéru, když je šéf pedant, manipulátor, workoholik

  • 10
Skvělý, chápající šéf, to je v zaměstnání opravdové štěstí. Ne každý ho ale má. Zkušený personalista David Petrů ze společnosti Hill International radí, jak přistupovat k vedoucím, kteří mají sklony k manipulaci, pedantství a workoholismu.

Se šéfem je špatné pořízení. Jak se bránit? Snažte se pracovat co nejlépe, v komunikaci buďte klidní a trpěliví.

1 Šéf manipulátor

Má nízké sebevědomí, není si jistý svou pozicí a snaží se ovlivnit ostatní, aby dosáhl svého cíle a nikdo z podřízených neohrožoval jeho vedoucí postavení. Chce, aby se vše vyvíjelo v jeho prospěch a měl nad podřízenými převahu. 

Přebírá od nich všechny dobré nápady a vydává je za své. Neváhá používat destruktivní metody, díky kterým vyvolává u podřízených pocity, že jsou špatní, nevyhovují profesně ani lidsky, a následně mají nízké sebevědomí i pracovní výkon. 

Uplatňuje taktizování, když se snaží, aby pracovník odešel z firmy dobrovolně a nemusel mu osobně dávat výpověď. Zaskočit ho a vyvolat u něj pocit ohrožení jeho pozice můžete tím, že použijete nějaký manipulativní trik: přistoupíte-li na jeho hry pomluvami, šířením fám, nejasností i neúplných informací v kolektivu a budete-li spoluvytvářet na pracovišti konkurenční a negativní atmosféru. 

Jak na něj? Jednejte eticky, diplomaticky, buďte ve svých názorech stálí, mějte v dialogu nadhled. Buďte tím, kdo se dokáže manipulacím bránit a umí zaujmout správný postoj.

2 Šéf workoholik

Pro něj je práce hlavní náplní života, pracuje vždy a všude. Vykazuje vysokou pracovní aktivitu a tu požaduje i po svém okolí. Neuznává, že máte i osobní život. Málokdy je spokojen s vaším pracovním nasazením a pracovní výsledky mohou být vždy ještě lepší. 

Může se hodit

Hledáte novou práci? Na JobDNES.cz ji najdete.

Chcete uspět mezi davy uchazečů? Zaujměte profesionálním životopisem. Vygenerujte si jej zdarma na jobDNES.cz.

Workoholik někdy bývá neorganizovaný až chaotický, protože nic nestíhá a pak bývá na podřízené nevrlý a přenáší na tým i svůj stres. V zaměstnancích vzbuzuje pocit nejistoty a nestability. Rozdíl mezi pracovitým šéfem a workoholikem je v tom, že ten první je ve firmě oblíben. 

Kombinace workoholika – soutěživce je pro práci hodně vyčerpávající, protože chce ještě více, a kdo nejde stejnou cestou, stává se nepřítelem. Jeho sympatie získáte povzbuzováním ve sportovním stylu, že víte, kdo firmu táhne, kdo je nejlepší, zvláště když při tom budete působit vytíženě a vyčerpaně. Rozházíte si to u něho, když vyslovíte myšlenku, že práce není vše a odpočinutý člověk pracuje lépe. 

Jak na něj? Obranou může být vyvolání dojmu schvácenosti při respektování jeho role lídra. Stanovte si hranice pro práci navíc a trvejte na nich.

3 Šéf pedant

Dokáže být nesnesitelný. Obává se být spontánní, ponechávat cokoli náhodě, musí mít vše nalinkováno. Své podřízené může až "šikanovat" kvůli maličkostem, organizuje všem a všechno, tvrdě prosazuje svůj názor a týmová práce s ním je nemožná. Často se vyjadřuje slovy: měl bys…, musíme… a při hodnocení používá nemilosrdnou upřímnost. 

Najde citlivá místa v práci a zaměřuje se na ně. Rozčilíte ho otázkami typu: "Jaké je přesné zadání mého úkolu?" nebo "Já tomu zadání stále nerozumím!" Puntičkáři se nezavděčíte nikdy. Pořád budete mít co zlepšovat a vždy se najde chyba. 

Jak na něj? Zůstaňte klidní a trpěliví. Nebojte se být aktivní a reagovat věcně na kritiku, pokud cítíte, že není oprávněná. Šéf by si měl připustit, že všichni nemusí být dokonalí jako on.

Máte šéfa pedanta, workoholika nebo manipulátora?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 29. dubna 2014. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 746
Ne
Ne 340