Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak najít letní práci ve Francii

  9:19aktualizováno  9:19
To je životní pouto," napsal kdysi známý americký spisovatel Ernest Hemingway. A kdo z nás by nechtěl být s touto kolébkou kultury spojen zvláštním poutem a poznat svět Paříže jako její obyvatel?

Díky mezivládním programům pro studenty vysokých nebo vyšších odborných škol dnes už není problém si tento sen splnit. Existují dva způsoby, jak legálně pracovat ve Francii. Můžete se zúčastnit kulturně výměnného programu nebo absolvovat odbornou stáž. Vycestovat je možné pouze přes agentury, které pro vás zařídí všechny potřebné dokumenty. V České republice se na Francii specializuje několik agentur. Většina z nich spolupracuje s americkou neziskovou organizací Council on International Educational Exchange, která umožňuje zahraničním studentům legálně pracovat ve Francii po dobu tří měsíců.

Co potřebujete

Pracovní pobyt ve Francii funguje poněkud odlišně než například v USA. Česká republika má s Fraicií bezvízový styk, takže pokud. budete na území Francie zdržovat po dobu maximálně 3 měsíců, vízum nepotřebujete. Splníte-li tedy základní požadavky pro zařazení do programu, to znamená dostatečnou znalost francouzštiny a status studenta, a řádně se zaregistruje!. minimálně 5 týdnů před plánovaným odjezdem, nic vám už nebrání ve vaší cestě za dobrodružstvím Do Paříže můžete dorazit kdykoli. během prázdnin, ale čím dřív to uděláte, tím lepší bude váš start při hledání bydlení a práce.

"To, že přijedete později než ostatní, ještě neznamená, že nenajdete žádnou práci. Já jsem do Paříže přijela až na začátku srpna. Po sedmi dnech jsem našla dobrou práci v knihovně. Zajímavé nabídky můžete objevit během celých prázdnin," říká studentka Vysoké školy ekonomické v Praze Monika Koberová. Práci a ubytování si hledáte až na místě. Po příjezdu se jako všichni další studenti z různých zemí povinně účastníte informativní schůzky v pařížské kanceláři organizace Council. Zde vám její vstřícní francouzští zaměstnanci sdělí důležité informace o tom,jak a kde hledat práci a jak následně žádat o pracovní povolení na ministerstvu práce. Kromě toho se dozvíte mnoho užitečných informací o životě v Paříži, navíc zázemí kanceláře Councilu je vám neustále k dispozici. Kromě pomoci s jakýmkoliv problémem zde najdete další studenty, se kterými se můžete domluvit na společném hledání ubytování. Je samozřejmě možné najít ubytování ještě před vaším odjezdem na jedné z opuštěných pařížských kolejí. Na základě své vlastní zkušenosti se však domnívám, že sdílení bytu s dalšími studenty je nejenom levnější způsob bydlení, ale také nezapomenutelný zážitek.

Jak najít bydlení

Možností, jak hledat ubytování, je dost. V kanceláři Councilu existuje seznam nájmů i podnájmů, v novinách najdete mnoho zajímavých nabídek, v Paříži pak dále funguje několik studentských center, kde se každý den objevují nejrůznější inzeráty ohledně bydlení i možné práce. Průměrná doba hledání ubytování je týden. Než však odjedete do Paříže, doporučuji vám najít si předem dočasné ubytování na první dny v některém z místních hostelů či mládežnických ubytoven.

Hledání práce

S prací je to poněkud složitější. Zaměstnání si po příjezdu hledáte sami, je proto třeba ovládat francouzštinu tak, abyste se byli schopni dorozumět ústně, popř. i telefonicky. Kancelář Councilu disponuje seznamy zaměstnavatelů, kteří dlouhodobě spolupracují s agenturou a mají zkušenosti s najímáním studentů na práci. Většina nabízených zaměstnání je sezónního typu v oblasti cestovního ruchu (restaurace, hotely, prodejny). Na tyto zaměstnavatele se obraíte nejdříve.

Dále sledujte inzeráty v novinách a obejděte již zmiňovaná studentská centra. Nebojte se telefonovat na jakoukoliv nabídku a ptát se na podmínky. Rozesílejte svůj životopis s motivačním dopisem na každý inzerát, který najdete. Motivační, dopis nepodceňujte, mnoho zaměstnavatelů klade důraz zejména na tento dokument. Je to dopis, ve kterém popíšete potenciálnímu zaměstnavateli program, jehož jste účastníkem, rozepíšete podrobněji svoji kvalifikaci či zkušenosti a vysvětlíte, proč žádáte o danou pracovní pozici. Někteří mají při hledání práce více štěstí, jiní méně. V takových situacích je třeba neztrácet trpělivost, zatnout zuby a nevzdávat to. Buďte vytrvalí, obcházejte různé zaměstnavatele a žádejte o práci osobně. Vaše úsilí pak bude odměněno více než královsky - Paříž bude na 90 dní jenom vaše.

Pracovní povolení

Poté, co si najdete práci, nastává proces vyřízení pracovního povolení. Zaměstnavatel vám napíše dopis s potvrzením vaší pracovní pozice, který předložíte spolu s dalšími dokumenty (podrobnosti na webových stránkách agentur zaměřujících se na Francii) v kanceláři ministerstva práce v Paříži. Vystavení vašeho Autorisation Provisoire de Travail (pracovního povolení na omezenou dobu) trvá asi týden. Pracovat nemůžete do té doby, než budete mít povolení v roce. To je vydáno na přesně danou dobu (max. 3 měsíce) a na určité pracovní místo. To znamená, že chcete-li změnit zaměstnání, nejenže ho musíte nejprve najít, ale musíte znovu žádat o pracovní povolení a čekat týden na jeho vystavení.

Ve Francii nemůžete mít dvě a více zaměstnání najednou jako třeba v USA. Maximální počet pracovních hodin za týden je 35. Za hodinu dostanete jako každý francouzský zaměstnanec minimálně 42,02 franku (6.41 euro). Plat vám bude vyplácen jednou měsíčně,nezapomeňte si tedy vzít dostatek peněz na výdaje během prvního měsíce. Životní náklady v Paříži jsou poměrně vysoké, váš plat vám však vystačí na jejich pokrytí, aniž se budete muset výrazně omezovat. Vrátí se vám i peníze investované do programu, nečekejte však, že si vyděláte jmění.

Ale každý, kdo se rozhodne zúčastnit tohoto programu, bude odměněn něčím daleko cennějším než jen penězi. Získáte nedocenitelné zkušenosti s hledáním práce v cizím prostředí, poznáte své vlastní chování v zátěžových situacích, zlepšíte si jazykové znalosti, poznáte spoustu zajímavých lidí, najdete nové přátele, stanete se na chvíli součástí Paříže a hlavně - vaše zážitky vám pak už nikdo nikdy nevezme.

Autor:


Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Krize na trhu práce z nás dělá lepší zaměstnavatele, říká manažerka GSK

Pavla Bučilová

Farmaceutická firma GSK se v Česku chlubí několika oceněními. Je odpovědnou firmou, loňským zaměstnavatelem roku a...

Na co si dát pozor, když chcete nákup auta řešit operativním leasingem?

Ilustrační snímek

Pro spoustu lidí přestává být důležité auto vlastnit. Stačí jim si ho půjčit či na nějakou dobu pronajmout. Na co dbát,...

Další z rubriky

Víte, kolik let máte odpracováno? Pátrání se vyplatí kvůli důchodu

Ilustrační snímek

Pracovali jste pár let načerno? Už si nepamatujete, kde vás zaměstnali těsně po škole? Nechte si spočítat, kolik let...

Siri, najdi mi novou práci. Průzkum zjišťoval, jak dnes hledáme uplatnění

Ilustrační snímek

Co je pro vás při hledání práce nejdůležitější? A jaké technologie využíváte? To jsou otázky, na které se lidí po celém...

Bike hotel má velký úspěch. Koly žijeme, říkají majitelé

Armin Pomella se synem Andreasem

Měli prosperující rodinný hotel, ale také vášeň pro cyklistiku. Tak se otec a syn Pomellovi rozhodli posunout služby...

Večerní obloha v těchto dnech znovu nabídne pozorování ISS

Večerní obloha v těchto dnech znovu nabídne pozorování ISS

Kurzy.cz Tropické letní večery jsou sice letos již definitivně pryč, nicméně podvečerní procházka na čerstvém vzduchu může být o...Najdete na iDNES.cz