Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak najít skutečně dobrou investici?

aktualizováno 
Stejně jako pět hvězdiček u jména hotelu vypovídá o vyšším luxusu a pohodlí, než nabízí hotel se třemi hvězdičkami, slouží i přidělování hvězdiček fondům ve scoringovém hodnocení k lepší orientaci v nabídce. Scoring je jednoduchý nástroj pro porovnání fondů, nicméně spoléhat se při výběru pouze na tento nástroj nelze. Zvláště v domácích podmínkách má scoring jistá omezení.

Co si však máme pod pojmem scoring, nebo také ranking, představit? Jak se liší od ratingu? Ratingem se ve finanční sféře rozumí hodnocení kvality subjektu dostát svým současným i budoucím (finančním) závazkům. Ratingové hodnocení se opírá o komplexní analýzu podniku: struktura dluhu, likvidita, výsledky v minulosti, současné tržby a náklady, pozice na trhu, kvalita managementu, výhled do budoucnosti, apod. Různým ukazatelům je v ratingovém hodnocení přidělena různá váha, navíc některá hodnocení jsou do značné míry subjektivní. Proto se také rating jedné společnosti či cenného papíru, může lišit podle toho, která ratingová společnost rating vydala.

Oproti tomu scoring je záležitostí striktně technickou, která využívá pouze dat z historie. Pro scoring se ve většině případů používají pouze data o výkonnosti fondů. Pro jednotlivé třídy fondů (akciové, dluhopisové, atd.) se sleduje dosažená výkonnost, avšak s přihlédnutím na rizikovost fondu (volatilitu). Nejlepší hodnocení tak získají takové fondy, které dosáhly nejvyššího výnosu pro podílníka za nejnižšího rizika. Výnosu a riziku je u různých společností přidělena odlišná váha (ve scoringu Fitcentra mají stejnou váhu). Scoring také není absolutním měřítkem, jako

I u fondů se můžeme setkat s ratingem

Např. Standard & Poor’s uděluje rating dluhopisovým fondům a fondům peněžního trhu.
U fondů peněžního trhu se hodnotí kvalita portfolia fondu z hlediska stability jeho hodnoty a rizikové expozice. Základem jsou kreditní kvalita nástrojů v portfoliu fondu, jejich citlivost na úrokové sazby a investiční politika portfolio manažerů. Stejně jako u dluhu fondy získávají rating v rozmezí AAA až D, doplněný o „m“ (money market fund).
U dluhopisových fondů uděluje S&P kreditní rating odrážející kreditní kvalitu nástrojů (a jejich emitentů) v portfoliích fondů a volatilní rating, hodnotící schopnost fondu obstát při změně tržních podmínek.
je např. rating, ale relativním hodnocením. Jednotlivé fondy jsou seřazeny podle získaných scoringových ukazatelů a poté se nejlepším 10 % fondů přidělí nejvyšší scoring, tedy pět hvězdiček. Dalším 22,5 % jsou přiděleny čtyři hvězdičky, …, až posledním 10 % fondům je přidělen nejnižší scoring v podobě pouze jedné hvězdičky.

U každé nabídky investování se setkáme s poučkou o historické výkonnosti, která upozorňuje, že minulá výkonnost nezaručuje dosažení stejné výkonnosti v budoucnosti. Scoring se snaží překonat nejistotu ohledně budoucí výkonnosti pohledem na konzistenci dosahování výnosů ve fondu. Scoringové hodnocení se proto dívá do minulosti fondů, která odpovídá minimálnímu investičnímu horizontu fondů. Aby tudíž získal akciový fond scoringové hodnocení, musí mít minimálně pětiletou historii (některé společnosti, např. Morningstar, používají desetiletou historii).

Problém aplikace scoringu na domácí fondy je dvojí. Domácí fondy mají zatím příliš krátkou historii, takže scoring nelze podle zadaných kritérií vypočítat u vysokého podílu fondů. Druhým problém je nestabilita celého fondového odvětví, která pomalu utichá až v současné době. Vlna konsolidací často spojená se změnou investiční strategie ztěžuje jakékoli porovnání fondů založené na minulosti. Podle historických dat totiž lze u značné části fondů jen stěží posuzovat budoucí výkonnost pomocí teze o konzistentnosti výnosů. Nicméně nesmíme zevšeobecňovat, i u nás existují fondy, které vykazují stabilitu jak z obecného hlediska (slučování, změna strategie, odliv prostředků, apod.), tak z hlediska výkonnosti.

Scoring za červenec

Scoringové hodnocení fondů má na našich stánkách již tříletou historii. Hodnocení domácích fondů probíhá v konkurenci fondů zahraničních, což pozvedá vypovídací hodnotu scoringu a leckde umožňuje alespoň nějaké srovnání s konkurencí (např. fondy fondů).

Fondy peněžního trhu

U fondů peněžního trhu nikoho nepřekvapí, že plný počet hvězdiček získal ISČS Sporoinvest. Mezi domácími fondy peněžního trhu totiž dosahuje nejvyšší výkonnosti - za poslední rok vydělal podílníkům 2,42 %. Druhý fond, který získal pět hvězdiček, rovněž těží z dobré výkonnosti. Roční výkonnost ČPI Fondu peněžního trhu dosahuje 1,89 %. Další tři hodnocené fondy dosahují mírně horší výkonnosti, a proto skončily se čtyřmi hvězdičkami. Protože jsou zde však zastoupeny všechny domácí retailové fondy (a mohli bychom přidat i korunové peněžní fondy zahraničních správců ABN AMRO, ING, ESPA, které rovněž získaly čtyři hvězdičky), je patrné, že konzervativní korunové investice byly výhodnější než investování v dolarech či eurech.

Dluhopisové fondy

U dluhopisových fondů, kde je minimální doporučovaný investiční horizont dva roky, stále ve scoringu vítězí konzervativní fondy státních dluhopisů. A to přesto, že v posledním roce je jejich výkonnost jen mírně kladná, někdy dokonce v červených číslech. V posledním roce se příliš nedařilo ani fondům zaměřeným na střední Evropu, které nabízejí rizikovější alternativu dluhopisového fondu. Těmto fondům se opět více daří až v posledních dvou až třech měsících, což jim však zatím k lepším scoringům nepomohlo.

Smíšené fondy

U smíšených fondů zůstává situace prakticky stejná jako při udělování scoringu v předešlém čtvrtletí. IKS Balancovaný, který má v ročním horizontu nejvyšší výkonnost však v dalším čtvrtletí další hvězdičku nezískal a bude si muset na plný počet počkat až do dalšího období. IKS Balancovaný i např. ČSOB Středoevropský mají v tříletém horizontu vyšší výkonnost než dva fondy s pěti hvězdičkami, ale

Vyzkoušejte si, jakých dosáhnete výsledků při obchodování s akciemi v
Investiční hře.
Pro vítěze je připravena Škoda octavia!

vyznačují se výrazně vyšší volatilitou. Je to dáno vyšším podílem akcií. Oba zmíněné fondy mají aktuální podíl akcií v portfoliu mezi 55 % a 60 %, zatímco např. ISČS Výnosový pouze 17 %. Potvrzuje se tím teze o vyšší výnosnosti akcií zaplacené vyšším rizikem.

Akciové fondy

Přestože domácí akciový trh již nevykazuje takovou dynamiku jako v roce 2002 a 2003, stále jsou výnosy u nás vyšší než na vyspělých trzích. Z toho těží především ISČS Sporotrend a i zahraniční, ale korunový ING český akciový fond, které oba získaly pět hvězdiček.

Fondy fondů

Dva domácí fondy fondů mají nízké scoringy z důvodu zahraniční konkurence. Zahraniční fondy, které jsou v naší databázi, jsou však odlišné od ISČS Globaltrendu a IKS fondu fondů, které investují především do zahraničních akciových fondů. Zahraniční akcie od roku 2000 až do loňského roku ztrácely, což v souvislosti s vyšší volatilitou akcií snižuje relativní pozici těchto fondů. Ostatní fondy fondů ve scoringu totiž investují větší část portfolií do dluhopisů, které zajistily nižší rizikovost a na tříletém horizontu i vyšší výkonnost.

SCORING červenec 2004
Fondy peněžního trhu
ISČS-Sporoinvest *****
ČP Invest-Fond peněžního trhu *****
Živnobanka-Sporokonto ****
IKS Peněžní trh ****
Credit Suisse Money Czech Crown Fund ****
Dluhopisové fondy
ISČS-Sporobond *****
IKS Dluhopisový ****
IKS Plus bondový ****
ČPI-Fond státních dluhopisů ****
Živnobanka-Obligační fond ****
ČPI-Fond korporátních dluhopisů ***
ISČS-Trendbond ***
ISČS-Bondinvest **
ČSOB bond mix **
Smíšené fondy
ISČS-Výnosový OPF *****
J&T AM Perspektiva *****
ISČS-Fond řízených výnosů ****
IKS Balancovaný ****
IKS Global konzervativní ****
J&T Opportunity CZK ****
ISČS-Sporomix 3 ***
ISČS-Sporomix 5 ***
ČSOB středoevropský ***
ČSOB fond stability ***
AKRO mezinárodní flexibilní **
Živnobanka-Dynamický fond **
Živnobanka-Růstový fond **
Akciové fondy
ISČS-Sporotrend *****
ČPI-Fond globálních značek ****
Fondy fondů
ISČS-Globaltrend FF **
IKS fond fondů **

Srovnat fondy podle scoringu můžete v Interaktivním výběru, pokud si zvolíte kategorii fondu a v kritériích zatrhnete Scoring. Kromě celkového scoringu uvádíme i jakýsi subscoring v obou dílčích složkách – výnosu a riziku. Jednoduše tak zjistíte, zda je vysoký scoring fondu způsoben vysokým výnosem nebo nízkým rizikem.

Podrobný popis výpočtu scoringu u ukázku výpočtu naleznete zde.

Pokud nevíte, k čemu je scoring a k čemu naopak není, přečtěte si článek Scoring – hvězdy nepadají jen z nebe.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Co je dobré znát, když místo spoření volíte investici a podílové fondy

Ilustrační snímek

Existují dva typy přístupu k investování. Tím prvním jsou podílové fondy, tím druhým pak přímý nákup aktiv na...

Analýza: Stříbro je investice budoucnosti, jeho cena výrazně poroste

Stříbro je i po letošním růstu téměř 70krát levnější než zlato.

Ke stříbru se poslední dobou upírá pozornost mnoha investorů i zájemců o nové formy spoření. A to dokonce i těch, kteří...

KOMENTÁŘ: Investoři do akcií prožívají další vítězný rok

Ilustrační snímek

Investice do akcií se neobejdou bez určité dávky rizika. Očekávaného zhodnocení nemusíte dosáhnout a můžete i prodělat....

ČEZ s nadějí na slušnou dividendu

ČEZ s nadějí na slušnou dividendu

Kurzy.cz Energetická skupina ČEZ dnes představila svá hospodářská čísla za čtvrtý kvartál loňského roku. Upravený čistý zisk vyš...

Najdete na iDNES.cz