Jakmile rozešlete životopisy, je dobré mít přehled o tom, do jakých firem a na jaké pozice jste je poslali a sledujte statistiku odpovědí. Firmy by vám měly odpovědět do 14 dnů. Ilustrační snímek

Jakmile rozešlete životopisy, je dobré mít přehled o tom, do jakých firem a na jaké pozice jste je poslali a sledujte statistiku odpovědí. Firmy by vám měly odpovědět do 14 dnů. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jak napsat životopis a co dělat, abyste si zvýšili šanci na trhu práce

  • 59
Je toho dost, co byste měli udělat, když hledáte práci. Napsat pěkný životopis, motivační dopis, obvolat známé, založit nebo upravit profil na sociální síti… Důležité je nemít vztek a pochybnosti a zůstat aktivní.

Pokud jste přišli o práci, prožíváte podle psychologů intenzivní prožitek ztráty jistoty. Nejprve vás přepadle zlost, proč vyhodili právě vás. Pak se pustíte do aktivního hledání nového zaměstnání. Ovšem protože je volných míst málo a konkurence je obrovská, mohou vás po nějaké době neúspěchu přepadnout pochybnosti o vlastních schopnostech a kvalitách. 

Může se hodit

Najděte si práci, která vás bude bavit na jobDNES.cz.

Zaujměte potenciálního zaměstnavatele kvalitním životopisemVygenerujte si jej zdarma na jobDNES.cz.

"Přijít o práci je prostě nepříjemné, ale normální. Nikdo nám nezaručí doživotní zaměstnání. Proto nemá cenu, hledat nějaké hlubší příčiny, anebo se zlobit na osud a ve tři ráno přemýšlet, proč zrovna já...," radí psycholog Tomáš Vašák a upozorňuje na to, že řešení se nedá uspěchat. 

"Možná budete mít štěstí a za prvním rohem na vás čeká práce snů, za hezké peníze a s dobrým šéfem, jenže to není moc pravděpodobné. Jinými slovy je nutné se připravit na sérii odmítnutí. I to je normální," dodává psycholog. 

Rozhoďte sítě mezi přáteli 

V prvních dnech bez práce se nejprve jděte zaregistrovat na úřad práce, aby za vás stát začal hned platit pojištění a vyplácel podporu v nezaměstnanosti. (O tom, co vás čeká na úřadu práce, čtěte ZDE.) Dál se zaměřte na praktické kroky a udělejte se podobný režim, jako byste chodili do práce. Alespoň dopoledne věnujte shánění pracovním nabídek. 

Psycholog - Tomáš Vašák radí

  • Využijte dobu hledání práce smysluplně. Učte se, vrhněte se do věcí, které jste odkládali. Pokud nejste přímo pod finančním tlakem, dopřejte si prázdniny a cestujte. 
  • Pokud se nedaří najít práci delší dobu, zkuste rekvalifikační kurz a změňte obor. 
  • Pomáhejte jako dobrovolníci, pomozte v rodině (pohlídejte děti, vyřiďte opravu pračky...). Pamatujte si, že okolí vás podpoří, pokud to vy sami nevzdáte. 
  • Změna zaměstnání může být i velkou příležitostí pro posun v kariéře, nebo pro zahájení podnikání. 

"Doporučuji udělat si přehled o tom, jaké jsou pracovní možnosti, jaká je situace ve vašem oboru v místě bydliště. Rozhoďte sítě všemi směry, zvláště využijte kamarády i bývalé kolegy. Právě přes známé získávají uchazeči nejzajímavější tipy. Sledujte také vývěsky na úřadu práce, kupte si inzertní noviny, sledujte lokální tiskoviny. Zaregistrujte se samozřejmě na pracovních portálech," radí Iva Didová, manažerka pražské pobočky personální společnosti Randstad.

A než začnete rozesílat svůj životopis, pečlivě si ho připravte nebo zaktualizujte. Životopis není jen seznamem vašich zkušeností, je to nástroj, kterým se na trhu práce prezentujete, je to vaše vizitka, tak ať udělá dojem! 

Spoustu rad a příkladů, jak má správný životopis vypadat, najdete na stránkách pracovních portálů. Měli by vám poradit také v personálních agenturách, a to zdarma. "Struktura a forma životopisu se bude lišit u dělnických profesí a například u pozic manažerských. Pro všechny však platí, že životopis má být pravdivý, stručný ale výstižný, aktuální a bez gramatických chyb," upozorňuje Iva Didová a připomíná:   

  • Uveďte aktuální kontaktní údaje, zpravidla patří do hlavičky životopisu. Nesmí chybět soukromé telefonní číslo a e-mailová adresa, a to pokud možno bez zdrobnělin. Na adresu typu květinkaaa@.... nebo machriiik@... zapomeňte a pokud takovou máte, změňte si jí. Nepůjde o zábavný chat, ale o zcela seriózní korespondenci. 
  • Obvyklou formou je uvádět pracovní zkušenosti a vzdělání chronologicky od nejaktuálnějšího po nejstarší. Na konec životopisu se hodí kontakty na bývalé nadřízené či kolegy, kteří o vás mohou poskytnou reference.
  • Do životopisu nepište datum narození, rodinný stav, počet dětí nebo povolání rodičů. Zaměstnavatel ani nemá právo takové informace zjišťovat. 
  • Maximální délka životopisu jsou dva listy, popsaná by měla být vždy jen jedna strana papíru. Pište jedním typem písma. 
  • Pokud připojujete fotografii, tak nejlépe pasovou, a to do horního rohu. Opět to chce "solidní" snímek, žádné momentky z dovolené či večírku, i když vám to na nich třeba sluší.
  • Píšete-li životopis i v cizím jazyce, dejte si překlad zkontrolovat odborníkem. Zároveň počítejte s tím, že část pohovoru se pravděpodobně uskuteční v této řeči. 
  • Nepište do životopisu důvod, proč odcházíte od současného zaměstnavatele, nepomlouvejte. 
  • U dovedností a znalostí vyjmenujte absolvované kurzy, certifikáty. Opět napište odkdy dokdy, přesný název kurzu či rekvalifikace, jméno vzdělávací instituce, místo školení. Sem také patří informace o tom, zda máte řidičský průkaz, jak ovládáte počítač (včetně konkrétních programů), případně další dovednosti.
  • U jazykových znalostí napište, nakolik daný jazyk ovládáte. Rozlišují se čtyři různé stupně: pasivní, slovem a písmem, aktivní komunikace, odborná terminologie. Právě u jazykových znalostí si lidé nejvíce vymýšlejí a zveličují je. U mnoha pohovorů vás z jazyka prozkoušejí, tak pozor, ať si neuříznete ostudu! 

Motivačním dopisem dáváte najevo, že o práci opravdu stojíte

Někteří zaměstnavatelé motivační dopis přímo vyžadují už v inzerátu. A kde není zmíněný, záleží na vás. Pokud máte o danou pozici velký zájem a myslíte si, že je dobré některé zkušenosti nebo znalosti z vašeho životopisu zdůraznit, napište ho. Ale ne víc než stranu, maximálně dvě. Elaboráty nikdo nečte, není na to čas. 

"Motivační dopis je velmi vhodný zvlášť v případě, že měníte obor a do životopisu tak nemůžete uvést dostatek relevantních zkušeností. Zkuste popsat, proč máte o tuto pozici i daného zaměstnavatele zájem a proč by právě vás měl pozvat na přijímací pohovor. Zdůrazněte přínos, který firmě poskytnete, ne důvod, proč chcete práci," říká Iva Didová, podle níž se motivační dopis většinou nepožaduje na dělnické a technicko-administrativní pozice.

Máte-li svého "zaměstnavatele snů", nebojte se poslat mu svůj životopis spolu s motivačním dopisem, i když zrovna žádnou pozici neinzeruje. Řada firem takovou možnost prostřednictvím svých kariérních stránek přímo nabízí a pro vás to může být svého druhu stylistické cvičení.

Solidní profil na sociální síti může pomoci

Nejvyužívanější profesní sociální sítí je LinkedIn. Pohybuje se na ní řada personalistů, které mohou vaše dovednosti a znalosti zaujmout. Nečekejte zázraky, ale případy, kdy dotyčný získal práci právě díky profilu na síti, jsou známy. 

Pokud jste na Facebooku nebo na Twitteru, zkuste to i přes ně. Můžete například napsat nějakému zajímavému zaměstnavateli - řada podniků a agentur dnes běžně sociální sítě používá. Ovšem pokud chcete profil využít k hledání nové práce, věnujte mu stejnou péči jako životopisu a "upravte ho".

"Nezapomeňte označit svůj stav jako "otevřený zajímavým/novým nabídkám". Buďte precizní a konzistentní v tom, co o sobě kde uvádíte. Personalisté dnes běžně zjišťují a ověřují informace o kandidátech prostřednictvím internetu a velmi lehce si o vás zjistí řadu údajů," doplňuje personalistka Iva Didová a dodává: "Dejte si dobrý pozor, jak se na síti chováte, jak moc ze svého soukromí odhalujete - minimálně si zkontrolujte nastavení zobrazování informací u svých účtů na sociálních sítích."

Jakmile se dáte do rozesílání životopisů, je dobré mít přehled o tom, do jakých firem a na jaké pozice jste je už poslali a sledovat statistiku odpovědí. Pokud firma v inzerátu přímo neuvádí, v jaké lhůtě lze očekávat odpověď, počítejte s týdnem nebo spíše se dvěma. Po uplynutí této lhůty se nebojte připomenout a v případě odmítnutí se zeptat na důvody, může to pro vás být cenná zpětná vazba.