Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak (ne)řešit problémy s nadbytkem peněz

  9:42aktualizováno  9:42
Česká ekonomika se potýká s překvapivým problémem: nadbytkem peněz. Privatizace plynárenského průmyslu a získání části ruského dluhu přinesly vládě zajímavé dolarové výnosy. Ale směnit dolary za koruny v objemu desítek či stovek miliard není jednoduché. Důsledkem je posilování koruny, které nepříjemně komplikuje život českým exportérům. Podobně působí i příliv zahraničních investic.

Podobně působí i příliv zahraničních investic. Problémy s nadbytkem peněz měly i jiné státy a řešily je rozličným způsobem. Odstrašujícím příkladem se stal miniaturní tichomořský stát Nauru, který v 70. letech zbohatl vývozem fosfátů. Toto bohatství dokázala naurská vláda doslova projíst. Štědrost vlády odnaučila Nauřany pracovat a ti se stali nejobéznějším národem na světě.

Polovina populace trpí cukrovkou. Když v 90. letech výnosy z fosfátů drasticky poklesly, ukázalo se, že vláda nevytvořila dostatečné rezervy pro špatné časy. Pokud se o to přece jen pokusila, investovala nerozvážně a někdy i skočila na špek podvodníkům. V současné době si Nauru zkouší přivydělat jako pračka špinavých peněz - za poplatek 25 000 dolarů dovoluje zřídit banku naprosto komukoli, aniž by musel ostrov vůbec navštívit. Původ kapitálu se nezkoumá, vedení dokumentace se nevyžaduje. Hodně štěstí, Nauru.

Zcela jiný přístup k mimořádným příjmům státního rozpočtu zastává Norsko. Tato skandinávská země je v evropském měřítku ropnou velmocí. Kdyby norská vláda chtěla, mohla by zařídit svým občanům rozmařilý život. Alespoň na nějaký čas, než ropné zásoby dojdou. V norské centrální bance (Norges Bank) však existuje oddělení pro správu portfolia Ropného fondu, v němž se soustřeďují finanční přebytky státu. Stanovy fondu výslovně uvádějí, že jde o rezervy, kterých má být v budoucnosti použito v případě nedostatku peněz ve státním průběžném důchodovém systému. Norové si totiž nedělají iluze jako někteří čeští politikové: vědí, že se důchodový systém dříve či později octne vzhledem k demografickému vývoji v platební neschopnosti. Na rozdíl od nás chtějí tento problém řešit včas.

Jak řeší Norové problém posilování norské koruny v důsledku prodeje ropy za dolary? Řešení je velmi jednoduché, elegantní a z finančního hlediska bezchybné. Celé portfolio Ropného fondu (nyní zhruba ve velikosti kolem 2100 miliard Kč) smí být investováno výhradně do zahraničních cenných papírů - do akcií a obligací v poměru zhruba 40: 60. Fond smí investovat ve všech vyspělých zemích, v malé míře i v Mexiku, na Tchaj-wanu, v Thajsku, Turecku a v jiných relativně rizikových teritoriích. Nikoli však v Norsku. Proč?

Za prvé, odpadá zmíněný tlak na posilování norské koruny. Za druhé, mezi základní principy investičního managementu patří diverzifikace rizika. Rozložení investic po celém světě vede k menšímu riziku, než kdyby všechny finanční prostředky byly soustředěny do domácích cenných papírů. A konečně za třetí, možnost investovat do domácích vládních dluhopisů by vládě dávala příliš volnou ruku při zacházení s penězi. Ropný fond funguje v Norsku od roku 1990. Navzdory všem burzovním krizím 90. let jeho stabilní výkonnost potvrzuje, že zvolená investiční strategie je velmi rozumná. Norsko má díky Ropnému fondu vynikající makroekonomickou stabilitu a lepší vyhlídky do budoucnosti než jiné ekonomiky.

Česká koruna bude možná ještě dále posilovat, ale důvod k velké radosti to není. Zatím je stále co utrácet. Co se však stane, až veškerý státní majetek bude prodán a výdajová stránka státního rozpočtu zůstane nastavena na dnešní rozhazovačnou úroveň? Dáme se na praní špinavých peněz?

Autor je analytik globálních kapitálových trhů

Autor:


Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

Víte, kolik let máte odpracováno? Pátrání se vyplatí kvůli důchodu

Ilustrační snímek

Pracovali jste pár let načerno? Už si nepamatujete, kde vás zaměstnali těsně po škole? Nechte si spočítat, kolik let...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Češi mění čile zaměstnání. A budou ještě aktivnější

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost je na historicky nejnižších hodnotách. Zatímco firmy mají těžké časy, zaměstnanci naopak ty nejlepší....

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Další z rubriky

Koupil za sto tisíc, prodá za dva miliony. Kdy se vyplatí investice do aut

Lada Niva z roku 1979, na které její současný majitel vydělá zřejmě dva miliony...

Zájem o historická nebo unikátní vozidla v poslední době roste. Jde o alternativní investici, která většinou doplňuje...

Ekonom: Investiční grály mají nejistou budoucnost. A co Facebook?

Martin Mašát

V posledních letech se staly mediálně vděčnými a opěvovanými aktiva, která si to vůbec nezaslouží. Jejich společným...

Analytik: Akcie prodávej v květnu. Platí v investičním světě pořekadla?

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Češi se zajímají o investice. Řada lidí však v investování tápe a chytá se nejrůznějších rad, jak spravovat své...

Vzniká nové odvětví, investoři se mohou přetrhnout aneb marihuanové akcie

Vzniká nové odvětví, investoři se mohou přetrhnout aneb marihuanové akcie

Kurzy.cz Takzvané marihuanové akcie jsou podle mne jedním z nejzajímavějších jevů na akciovém trhu. Jde o společnosti, které dík...

Najdete na iDNES.cz