Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak nejlépe hradit příspěvky na penzijní připojištění?

aktualizováno 
Pravidla pro poskytování příspěvků pro zaměstnance bude pro zaměstnavatele nejspíš účelné vymezit vnitřním předpisem. Jak stanovit měsíční příspěvek co nejjednodušeji? Mají si i zaměstnanci sami platit určitý vlastní příspěvek na penzijní připojištění i v případě, že jim přispívá zaměstnavatel?
Senioři

Senioři - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Z hlediska zpracování celé agendy se jako nejjednodušší jeví stanovit měsíční příspěvek procentuálně ve výši až 3 % měsíčního vyměřovacího základu zaměstnance pro pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Při tomto způsobu se budou pravděpodobně často vyskytovat případy, kdy zaměstnavatel poskytovaný příspěvek omezí maximálním horním limitem, např. 800, 1 000 Kč apod..

Příspěvkem s pevně stanovenou částkou může zaměstnavatel (např. podle svého sociálního programu) přispívat pro všechny zaměstnance plošně, resp. pro jednotlivé kategorie zaměstnanců, např. ve výši 200 Kč měsíčně. Částka 200 Kč není volena náhodně, ale s ohledem na vývoj průměrné výše měsíčního vyměřovacího základu (resp. hrubé mzdy) a existující příjmovou diferenciaci. Na limit 200 Kč měsíčně tak bude mít zaměstnanec nárok téměř vždy, snad s výjimkou déletrvající nemoci, neboť hrubý příjem vyšší než 6 tis. Kč je dnes poměrně obvyklý. U organizací s vyšší průměrnou hrubou mzdou lze zvolit příspěvek i vyšší, např. 300 Kč, či více.

Vraťme se však k procentu stanovení příspěvku. Výhoda tohoto postupu spočívá v jednoduchosti, včetně administrativy. Při této formě určení výše příspěvku nemusí zaměstnavatel u zaměstnanců vést agendu sledování části příspěvku, který je u zaměstnance daňově osvobozen a u zaměstnavatele, zda je nebo není daňově uznatelným nákladem. I případné nároky na úpravu příslušného software na zpracování mzdové agendy budou minimální – postačuje zadat algoritmus vypočítávající 3% měsíční vyměřovací základ každého zaměstnance, příp. doplnit horní limit, a nižší částku použít jako příspěvek zaměstnavatele za příslušného zaměstnance. 

Mají si i zaměstnanci sami platit určitý vlastní příspěvek na penzijní připojištění i v případě, že jim přispívá zaměstnavatel?

Ano, je to velice praktické, a to ze dvou důvodů:

  • platíli si účastník penzijního připojištění (zaměstnanec) alespoň minimální částku jako svůj vlastní příspěvek, třeba ve výši 100 Kč měsíčně, pak na ni automaticky (ze zákona) získává relativně vysoký měsíční státní příspěvek 50 Kč (resp. čtvrtletně 150 Kč);
  • v případě, že z nějakého důvodu mu jeho zaměstnavatel na penzijní připojištění v daném měsíci nepřispěje (například při déletrvající nemoci), má automaticky nárok na zápočet i tohoto měsíce, byť se mu na účtu objeví jen jeho vlastní platba, do součtu pojištěné doby. Ta je důležitá z hlediska zákonem stanovené minimální doby pro možnost nárokování dávek z penzijního připojištění.

Myslíme, že je i morálně správné, aby zaměstnavatelé vyžadovali jako podmínku pro přiznání příspěvku zaměstnavatele alespoň minimální výši příspěvku účastníka. Vzhledem k tomu, že smlouva o penzijním připojištění je vždy uzavřena výhradně mezi účastníkem (zaměstnancem) a penzijním fondem, je důležité, aby se právě zaměstnanec staral o své povinnosti vyplývající ze smlouvy. Podle naší zkušenosti se zaměstnanci ke svému penzijnímu připojištění chovají zodpovědněji tehdy, pokud i oni „ze svého“ přispívají, byť jen částečně. I zde se ukazuje, že metoda „fasování“ čehokoliv má svá omezení.

Ukázky z knihy
Jaroslava Šulce: Penzijní připojištění

1. díl: Penzijní připojištění je přitažlivé i pro zaměstnavatele

2. díl: Co se rozumí „příspěvkem zaměstnavatele na penzijní připojištění“?  

3. díl: Penzijní připojištění: co zajímá zaměstnavatele


 Úryvek je z knihy "Penzijní připojištění" vydané nakladatelstvím Grada Publishing, které vydává další publikace v edici FINANCE jako např:
Naučte se investovat, 2. rozšířené vydání
Finanční analýza obchodních a státních organizací
DPH 2006 - zákon s přehledy

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Tradiční benefity netáhnou, lidé chtějí příspěvek na bydlení nebo relax

Minimální nezaměstnanost a boj o uchazeče, který vedou firmy napříč obory, se odráží i v nabídce nefinančních benefitů. Objevují se bonusy, o kterých ještě...  celý článek

Ilustrační snímek
Proč si před hledáním nové práce pořádně zamést internetovou stopu

Když jste během studií chodili „pařit“, přišlo vám možná docela vtipné dát si na Facebook pár fotek, jak se skvěle bavíte. Jenže teď hledáte zajímavou a dobře...  celý článek

Ilustrační snímek
Chcete být úspěšní? Naučte se naslouchat a dávat to ostatním najevo

Není důležité všechno v práci vědět, ale naslouchat lidem. To je ten klíč k dorozumění s ostatními. Kdo umí naslouchat, dokáže v kolektivu udržovat dobré...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %
Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %

Necelý týden před volbami dál posilují preference hnutí ANO. Raketový nárůst zaznamenala SPD. Rostou také Piráti. Naopa... celý článek

Dumrealit.cz/NRH
Obchodník s nemovitostmi

Dumrealit.cz/NRH
Praha, Pardubický kraj, Středočeský kraj

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.