Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ignoroval varovné signály a naletěl finančnímu podvodníkovi

Na správný finanční podvod musí být alespoň dva. Kromě "odborníka", co na tom chce vydělat, je potřeba také oběť. Pokud se chcete vyhnout tomu, že vás někdo vezme na hůl, nenechte se zmanipulovat.
Hlavní nebezpečí není v tom, že nebudete umět rozeznat podvod. Ale to, že zaslepeni vidinou vysokých výnosů budete varovné znaky ignorovat.Ilustrační snímek

Hlavní nebezpečí není v tom, že nebudete umět rozeznat podvod. Ale to, že zaslepeni vidinou vysokých výnosů budete varovné znaky ignorovat.Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Naletět a stát se obětí je snadné. Dokládá to příklad pana Petra, který svěřil peníze podnikateli Alexandru Dostálovi. Podepsal smlouvu, která mu měla zajistit výnos osm procent každých 70 dní. To je úctyhodných 49 procent ročně.

Když někdo něco říká, nemusí to být nutně pravda

Petrovi na tom nebylo nic podezřelého. Podnikatel, kterému důvěřoval, totiž údajně uměl peníze zhodnocovat zcela bezpečně, prý půjčoval evropským bankám s ratingem AAA, podnikání měl pojištěné u londýnské pojišťovny Lloyd's a Česká národní banka u něj prý dělá přísné kontroly, kdy ho popotahují i kvůli desetníkům. Tak proč se bát.

Tady udělal Petr první chybu: Nechal se uchlácholit tím, co mu řekl pan Dostál a vůbec nepřemýšlel o tom, že když někdo něco říká, neznamená to, že musí mluvit pravdu.

A druhá chyba následovala vzápětí: když se pochlubil známému, jaká skvělá budoucnost ho čeká, přišlo varování. Dozvěděl se, že velké evropské banky nedělají miliardové obchody s neznámými podnikateli z východní Evropy, a že slibovaný výnos není v žádném případě reálný. Měl by tedy své peníze hodně rychle z obchodu vytáhnout. Petr však varování nedbal a podnikateli věřil dál.

Aby toho nebylo málo, Petr udělal ještě chybu třetí: Protože chtěl na této "výhodné" nabídce vydělat ještě více, vzal si spotřebitelský úvěr a investoval i tyto peníze. Klasický způsob, jak se připravit nejen o to, co má, ale i o to, co ještě nemá.

Nevydělá a o vložené peníze asi přijde

A konec? Zatím není. Petr své peníze zachránit nestihl, protože společnost přestala vyplácet vklady a na začátku roku 2013 podnikatele Alexandra Dostála zatkla policie. Aktuálně je ve vazbě a stále tvrdí, že je nevinný. Kde jsou peníze, nikdo neví, a police vyslýchá svědky. Za jeho společností Aldona, později transformovanou na Germael SE, zůstává několik tisíc ožebračených klientů a škody v řádu miliard korun.

Šokující je navíc Petrovo přesvědčení, že pan Dostál je naopak v celé kauze oběť. Někdo v "horních vrstvách" se prý snažil zjistit, jak peníze zhodnocuje a ukrást mu je. Je stále přesvědčený o čistých úmyslech tohoto podnikatele, který ho s největší pravděpodobností připravil o peníze. Ani konfrontace s realitou ho nepřesvědčila. A Petrův názor není ojedinělý. V diskuzích o společnosti Germael se i několik měsíců po zavření Dostála řada podvedených lidí tohoto člověka zastává.

Máte sklony stát se snadnou obětí? Otestujte se

Myslíte si, že vám se něco podobného v žádném případě stát nemůže? Projděte si následující charakteristiky a zjistíte, jestli máte sklon naletět podvodníkům:

  • Zajímají vás vysoké výnosy, ale nejste ochotni podstoupit žádné riziko. Věříte, že je možné takových výnosů dosahovat a garantovat je.
  • Věříte, že je normální, když ten, kdo to umí, se o své výnosy podělí s obyčejnými lidmi.
  • Když vám někdo garantuje zisk 30 procent ročně a vy si můžete vzít spotřebitelský úvěr se sazbou 15 procent, věříte, že je to příležitost, jak vydělat peníze navíc.
  • Nezajímá vás, jak to přesně funguje, důležité je, že vám někdo připisuje výnosy, které si můžete vybrat.
  • Rádi byste se stali součástí spolku těch vyvolených, co přišli na to, jak snadno vydělávat. Ostatní, především nejrůznější bankéři a finančníci, jsou podle vás jen hlupáci.
  • Už výnosně investujete a všichni ostatní vám výnosy závidí. Myslíte si o nich, že se neumí chopit šance jako vy, a proto kydají na společnost, kam jste dali peníze, hnůj. Je to proto, že sami tolik vydělávat neumí.
  • Neověřujete informace z více zdrojů. Spoléháte se na to, co vám řekl investiční mág, to on umí vydělávat a ostatní ne, tak proč je poslouchat.

Pokud jste se ztotožnili s více než jedním tvrzením, dejte si na své peníze dobrý pozor. Aby nakonec neskončily u někoho jiného. Hlavní nebezpečí totiž není v tom, že nebudete umět rozeznat podvod, ale to, že zaslepeni vidinou vysokých výnosů budete varovné znaky ignorovat.

Vždy je dobré se vzdělávat a mít oči otevřené. Při ověřování informací nezůstat jen u jednoho zdroje. Je-li něco až příliš dobrá nabídka, aby to mohla být pravda, většinou to pravda není. Vědět, co je možné a co už ne (vysoké zisky bez rizika), vám pomůže porovnávat investiční příležitosti střízlivě.

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...