Jak neplatit za energie více

  • 10
Pobíháte doma ve spodním prádle, díváte se, zda dceři, která miluje vodu, už náhodou nenarostly ploutve od častého válení se ve vaně? Přemýšlí se vám nejlépe o tom, co budete vařit, u otevřených dvířek ledničky? Tak to se asi budete divit, až vám letos přijdou účty za vodu, elektřinu a teplo.

U všech energií a vody koncem starého a počátkem nového roku narostly ceny. Přesto nemusí být dopad těchto změn na vaši peněženku tragický. Zdražení neznamená, že začnete doma praktikovat studený odchov a stanete se nedobrovolným otužilcem. Navýšení cen totiž není tak dramatické, aby se nedalo kompenzovat úsporným zacházením s energiemi i vodou.
 
Voda šla nahoru jen někde

Stejně jako loni, ale také třeba o 14 procent víc musí v letošním roce zaplatit obyvatelé za vodu. Důvodem výrazných rozdílů je různá výše nákladů v jednotlivých krajích na získávání, úpravu a transport vody, záleží i na hospodaření jednotlivých vodárenských společností.

NENECHTE SI UJÍT
Burza, akcie - (c) profimedia.cz/corbis
Zbohatnete na komoditní burze?
Láká vás rychlý zisk a uvažujete o investování na komoditní burze? Zkuste si náš test a zjistíte, jestli na to máte.

Notebook, počítač - (c) profimedia.cz/corbis
Šetřete čas! Pracujte doma
Účetní, grafici, to jsou profese, které je možné vykonávat i z domova. Nemohli byste využít výhod práce doma i vy?

Salám
Klam číslo 1: falešné uzeniny
Falešné oblečení známe z razií obchodní inspekce. Ale jak vypadají falešná vína nebo falešné uzeniny? A kde se berou?

Například v Olomouckém kraji potkalo největší zdražení vody domácnosti na Přerovsku, kde cena vodného a stočného stoupla o sedm procent, podobně jako třeba na Mělnicku. Průměrná domácnost zde zaplatí za vodu o 500 korun ročně víc. O 1,30 Kč více, konkrétně 42,75 Kč, stojí kubík vody od počátku roku obyvatele Prahy.
 
Procento sem, procento tam - dohromady tisíce

I za elektřinu si letos připlatíme. Průměr navýšení pro Českou republiku je 4,3 procenta. „Nevím, jak se ty průměry počítají, skutečností ale je, že zaplatíme za elektřinu skoro o deset procent víc než loni,“ upozorňuje zákazník Východočeské energetiky Stanislav Zahálka. Využívá akumulačního topení v levnějším nízkém tarifu, u kterého stouply ceny o 15 procent. „Pro rodinu to znamená finanční zatížení větší zhruba o 3700 korun za rok. Vážně uvažuji, zda nepřejít na topení uhlím,“ doplňuje Stanislav Zahálka. Domácnost, která jen svítí a používá běžné spotřebiče a platí v průměru 12 000 korun ročně, si připlatí za stejné období zhruba 480 korun ročně.

Obecně je topení nejdražší položkou domácností ve výdajích za energie. Podle výpočtů poradce Lubomíra Klobušníka z Energy Centra v Českých Budějovicích pocítí změny cen letos nejvíce lidé, kteří k vytápění používají akumulační teplo, na druhém místě v nárůstech je teplo z tepláren a na třetím vytápění elektrickými přímotopy.

U plynu je zdražení opakované, po větším, datovaném 1. říjnem loňského roku, přicházejí od ledna tohoto roku další kosmetické úpravy, které se projeví například v jihočeské domácnosti vzestupem o další 1,3 procenta. Pro rodinu, která plynem jen ohřívá vodu a vaří, to znamená navýšení o 126 korun ročně.
 
Úspory hledejte u sebe

Jestli se nechcete smířit s většími částkami za provoz domácnosti, hledejte, jak zdražení vody a energií kompenzovat. Rezervy jsou skoro všude: příliš vytopený byt, kapající kohoutek, námraza v ledničce či svícení klasickými žárovkami místo úsporných... To jsou jen některé z nich.

Jaké další maličkosti vám pomohou ušetřit? Kolik vás stojí běžný provoz domácnosti a jak velké úspory jsou možné? Čtěte ZDE.  


Snažíte se ušetřit na energiích a vodě? Jak? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.