Jak nepsat životopis

  9:00aktualizováno  9:00
Personalisté vidí a hodnotí uchazeče o zaměstnání různě a podle osobních inklinací. Platí to dvojnásob, zvláště co se posuzování životopisů týče. To, co se jednomu líbí ­- osobnost kandidáta, jeho smyl pro humor nebo zvláštní grafická úprava -­ může jinému zásadně vadit.

Uchazeči o práci nemají moc možností, jak zjistit, co v jejich životopise může udělat dobrý dojem nebo naopak odradit. Obecná pravidla hovoří o stručnosti, přehlednosti a výstižném vyjádření. K životopisu by měl uchazeč o práci připojit motivační dopis, zdůvodnění, proč má zájem právě o toto místo. Aby se pisatelé životopisu mohli lépe zorientovat, americký portál ResumeDoctor.com vyzpovídal 2500 náborových pracovníků a připravil na základě jejich odpovědí seznam nejčastějších stížností na nedostatky v curriculu vitae (CV).

Co personalistům vadilo nejvíce:

* Pravopisné a gramatické chyby: "Většina počítačových programů umožňuje kontrolu pravopisu, takže pro životopis s chybami neexistuje žádná omluva," říká jeden z nich.

* Romány: "Tímhle nás opravdu otravují," pomyslí si personalista, kterému je osud sestřenice uchazeče o práci opravdu lhostejný. Vadí i příliš popisné životopisy, ve kterých uchazeči vyjmenovávají své povinnosti spíše než pracovní úspěchy. Personalisté požadují jasné a měřitelné vyjádření pracovních výsledků.

* Chybějící údaje: "Snaží se tím snad skrýt mezery mezi zaměstnáními?" ptá se jeden z respondentů. V životopise by měla být chronologicky vyjmenována všechna minulá zaměstnání, jakož i úplné dosažené vzdělání.

Nejdříve si napište osnovu životopisu nanečisto, abyste si ujasnili pořadí údajů podle jejich důležitosti.

* Neúplné nebo chybějící informace o tom, kde lze uchazeče kontaktovat. Průvodní dopis a životopis se ne vždy dostávají personalistům do rukou společně, proto se doporučuje uvádět kontaktní údaje v obou dokumentech a nezapomenout na reference. "Reference dodám na požádání ­ to je už překonaná formulka," říká jeden z účastníků ankety.

* Odbytá nebo naopak překomplikovaná úprava dokumentu. Primitivní úprava vadí stejně jako příliš složité tabulky a záhlaví: personalisté zakládají životopisy do databází, které často neakceptují příliš složitě formátované texty. Velikost písma by neměla být menší než 10 (Ariel) nebo 12 (Times New Roman). Neposílejte formát pdf, zip ani životopisy v html. A nevkládejte CV přímo do těla mailu ­ příloha je vhodnější. Životopisy takzvané funkční, to jest koncipované jako shrnutí pracovních zkušeností, jsou méně oblíbené než klasický chronologický výčet ­ držte se tedy tradičního pojetí.

* Příliš dlouhé dokumenty. Nemusíte nutně vystačit jen s jednou stránkou, ale neměli byste překročit strany dvě. "Nebaví mě číst do detailu o všech báječných věcech, které uchazeč v životě uskutečnil," poznamenal jeden z personalistů.

* Nedostatek odpovídajících pracovních zkušeností. Personalisté si stěžují na "kandidáty, kteří žádají o práci, jež neodpovídá jejich dosavadním zkušenostem, aniž by vysvětlili proč."

Víte, jaká úskalí přináší hledání práce se speciální agenturou? Přečtěte si TENTO ČLÁNEK.

* Nadbytečné osobní údaje. "Nepotřebuji opravdu vědět, že je někdo vysoký tolik a tolik centimetrů a že má rád volejbal," říká jeden dotazovaný.

* Chybějící charakteristika minulého zaměstnavatele. "Stručná specifikace firmy v jedné větě mi ujasní, odkud uchazeč přichází," vysvětluje další respondent.

* Nepravdivé nebo zavádějící informace. Dokonce i pouhé přehánění či nadsazování je nebezpečné. Banality. "Kdo by nechtěl pracovat na pozici, která by jej stimulovala a kde by mohl uplatnit své schopnosti, že?" ironizuje jeden z účastníků ankety.

* Nedostatečně zdůrazněné hlavní kvality uchazeče. Umístěte to, čím se odlišujete, co je na vašem CV atraktivní, dostatečně do popředí.

* Výstřední grafika. Budou vás považovat za amatéra nebo excentrika. Jeden personalista k tomu poznamenává: "Životopisy s obrázky vyhazuji rovnou do koše."

Zdroj: www.lmc.cz

 

Nejčtenější

Dovolená se bude počítat jinak, říká expertka na pracovní právo

Petra Sochorová, expertka na pracovní právo

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje změny v čerpání dovolené. Nová úprava dovolených má platit od půlky...

Je králem vlašáku, letos počítá s tržbami kolem 30 milionů korun

Miroslav Volařík se letos stal už potřetí Vinařem roku.

Titul Vinař roku získal před nedávnem Miroslav Volařík z Mikulova. Soutěž vyhrál už potřetí. Přestože letos počítá s...

Roste nám obrat, brzdí nás však nedostatek lidí, říká personalistka

Monika Rousová, personální ředitelka společnosti 2N Telekomunikace

Trh práce kolabuje, nejsou na něm téměř žádní volní uchazeči o zaměstnání. Nezaměstnanost v Česku je přitom na novém...

Úroky na spořicích účtech rostou, zatím pomalu. Sonda v 15 bankách

Ilustrační snímek

Rostou úroky. Zatím to sice není o procenta ročně, ale jistý vzestup se pozorovat dá. A očekávání jsou mírně...

O stavební spoření dál roste zájem, vylepšují se i akční nabídky

Ilustrační snímek

Stavební spoření patří k vyhledávaným spořicím produktům, počty uzavřených smluv narůstají. Díky státní podpoře je...

Další z rubriky

Českým firmám chybějí zaměstnanci, hledají je za hranicemi

Ilustrační snímek

O mnohá pracovní místa nemají naši lidé vůbec zájem. A tak si firmy jezdí vybírat pracovníky do zahraničí samy. I když...

Co dělají úspěšní zakladatelé firem jinak. Devět kroků na výsluní

Ilustrační snímek

Založit firmu a dovést ji k úspěšnému rozvoji je často náročnější než řídit zavedený podnikový kolos. V čem se jednání...

KOMENTÁŘ: Chybí nám finanční gramotnost. Přicházíme zbytečně o tisíce

Martin Mašát

Patříte k lidem, kteří si pravidelně dělají inventuru ve svých financích, abyste netratili? Pokud ano, jste spíše...

Proč byste měli okamžitě začít řešit stav svých osobních financí?

Proč byste měli okamžitě začít řešit stav svých osobních financí?

Kurzy.cz Stovky tisíc neobsazených pracovních míst tu nebudou věčně Nízká nezaměstnanost nebude trvat věčně. Dobré časy, které z...

Najdete na iDNES.cz