Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak neztratit nárok na státní podporu

aktualizováno 
Stavební spoření je oblíbené především díky vysokému zhodnocení vkladů, na kterém se podílí nejvyšší měrou státní podpora. Samotné úročení vkladů by samo o sobě nepřineslo tak vysoký výnos, právě státní podpora přitahuje klienty stavebních spořitelen. Mohlo by se však stát, že o tuto výhodu lehce přijdete. Existuje hned několik různých problémů, které vás o státní podporu připraví.

Podle zákona o stavebním spoření je státní podpora vyplacena účastníkovi stavebního spoření  v případě, že po dobu pěti let s vkladem nenakládal. Výjimkou je vklad, který byl po poskytnutí úvěru použit na bytové potřeby. Přesné znění tohoto ustanovení je v § 12 zákona a vyplývají z něj různé skutečnosti, které mohou vést ke ztrátě státní podpory. Některé z nich ale nemusí být na první pohled vůbec patrné. 

Výpověď smlouvy před ukončením 60 měsíců spoření.

Smlouvu může vypovědět jak sám účastník stavebního spoření, tak spořitelna. Ta to provede v případech, kdy její klient poruší některé z ustanovení obchodních podmínek. Mohlo by se to stát především v okamžiku, kdy účastník včas nezaplatí úhradu za uzavření smlouvy. Jinou možností je, že účastník nebude spořit minimální vklady, které si spořitelna určí. V takových případech spořitelny nejprve zasílají zapomnětlivým klientům upomínky a pokud ti nereagují, smlouva je jim vypovězena.

Předčasné zřeknutí se úvěru

Podmínky pro přidělení úvěru mohou být splněny dříve než za pět let. V takovém případě stavební spořitelna zašle účastníkovi návrh na přidělení cílové částky. Ten může návrh ignorovat a počkat na pozdější přidělení, nebo může návrh přijmout. Má dvě možnosti. Pokud si přeje čerpat úvěr ze stavebního spoření, přijme přidělení s úvěrem. Pokud o úvěr zájem nemá, může přijmout přidělení bez úvěru a stavební spoření se tím ukončí. Dojde-li k tomu dříve než za pět let od začátku trvání smlouvy, nebude dodržena zákonem stanovená lhůta a on přijde o státní podporu.

Exekuce

Pokud má účastník nesplacené dluhy vůči státu, může správce daně provést exekuci jeho majetku. Stavební spoření je pro tyto účely velmi vhodným  cílem. Pokud budou vklad nebo jeho část vybrány z účtu, je to nakládání s vkladem a v prvních pěti letech spoření to znamená ztrátu státní podpory.

Jiné nakládání s vkladem v prvních pěti letech od uzavření smlouvy

Problém by mohl vzniknout například v případě přespoření cílové částky. To se může stát především těm, kdo chtějí pouze spořit bez úvěru

více informací naleznete na našich stránkách věnovaných stavebnímu spoření
a cílovou částku se snaží za každou cenu minimalizovat, aby ušetřili na vstupní úhradě. Pokud dojde k přespoření, cílová částka se musí navýšit. Některé spořitelny mají v obchodních podmínkách stanoveno, že v tomto případě automaticky cílovou částku zvýší a strhnou si doplatek úhrady z účtu. Jiné spořitelny mají v obchodních podmínkách stanovenu pouze možnost, že cílová částka může být navýšena. Takže také nemusí, spořitelna se k tomu nezavázala. Pokud by k tomu došlo, může se stát, že spořitelna přespořenou částku vrátí zpět účastníkovi, tím dojde k nakládání s vklady a pokud se to stane v prvních pěti letech spoření, státní podpora vyplacena nebude.

Pokud vznikne účastníkovi nárok na úvěr ze stavebního spoření dříve než uplyne prvních pět let a on úvěr bude čerpat, musí na financování bytových potřeb použít i zůstatek na účtu. Jinak přijde o státní podporu.

Ukončení trvalého pobytu na území ČR

Je to poněkud kuriózní případ, ale zákon stanoví, že účastníkem stavebního spoření může být jen ten, kdo má trvalý pobyt na území České republiky. Ukončením trvalého pobytu přestává být klient spořitelny účastníkem a pokud se to stane do pěti let od uzavření smlouvy, zaniká mu nárok na státní podporu.

 

Nechcete-li přijít o státní podporu, dejte si pozor, abyste v prvních pěti letech spoření:

nenechali si spořitelnou  předčasně vypovědět smlouvu

omylem nenakládali s vklady:

  •  neprováděli výběry z účtu
  •  nepřespořili cílovou částku, pokud to spořitelna nedovolí
  •  nepřijali přidělení cílové částky bez úvěru
  •  nedali správci daní záminku použít právě vklad ze stavebního spoření  na úhradu vašich závazků 
  •  nepotřebovali vybrat sumu na účtě dříve než za pět let – tedy řešit nedostatek financí pokud možno jiným způsobem

při čerpání úvěru použili i vklady na financování bytových potřeb

neukončili trvalý pobyt v ČR, samozřejmě jen pokud je to možné

Závěr: státní podporu neztratíte v případě, kdy dodržíte minimální dobu spoření 5 let a vyvarujete se výše uvedených chyb.

Setkali jste se ještě s dalšími možnými problémy, které vedly ke ztrátě státní podpory? Stalo se vám to osobně - jak jste problém vyřešili? Upozornila vás předem stavební spořitelna nebo poradce? Napište nám své praktické zkušenosti.

 

Autor:


Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Krize na trhu práce z nás dělá lepší zaměstnavatele, říká manažerka GSK

Pavla Bučilová

Farmaceutická firma GSK se v Česku chlubí několika oceněními. Je odpovědnou firmou, loňským zaměstnavatelem roku a...

Na co si dát pozor, když chcete nákup auta řešit operativním leasingem?

Ilustrační snímek

Pro spoustu lidí přestává být důležité auto vlastnit. Stačí jim si ho půjčit či na nějakou dobu pronajmout. Na co dbát,...

Další z rubriky

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Zájem o hypotéky klesá, úrokové sazby stagnují

Ilustrační snímek

V červenci o hypoteční úvěry nebyl valný zájem. Oproti červnu bylo v sedmém měsíci letošního roku uzavřeno o 2 014...

Jak může leasing na auto zkomplikovat vaši žádost o hypotéku

Ilustrační snímek

Česká národní banka od roku 2016 omezuje poskytování hypotéčních úvěrů. S další změnou přišla nedávno. Od října chce...

K čemu je vlastně dobré zlato?

K čemu je vlastně dobré zlato?

Kurzy.cz Zlato má své nejlepší období dávno za sebou a oproti vrcholu ze září 2011 je dnes levnější o 40 %. Akciový index S&P 50...Najdete na iDNES.cz