Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak obchodovat s českými akciemi on-line?

aktualizováno 
České akciové tituly dosahovaly v posledních letech nadprůměrných zisků a stále přitahují nové investory. Zájem malých investorů začíná přitahovat také nově otevřený Volný trh RM-Systému. Jak obchodovat s českými akciemi a dluhopisy on-line a bez zprostředkovatele?
Peníze, koruna

Peníze, koruna - ilustrační foto | foto: Václav PancerMF DNES

Možností, jak se podílet na boomu českých akcií, je více. Investor může nakupovat přímo vybrané akciové tituly, nebo jít jednodušší cestou přes podílové fondy. Oproti vyspělým západním zemím je u nás zájem o investice do cenných papírů na velice nízké úrovni. Mezi základní důvody nezájmu investorů patří netransparentnost, nedostatečná velikost, nízká likvidita titulů, jakož i malý počet obchodovatelných cenných papírů. V případě, že se investor rozhodne pro nákup konkrétních cenným papírů, má v České republice k dispozici dva trhy – Burzu cenných papíru a RM-Systém jako mimoburzovní trh, kde se obchoduje především s akciemi z kupónové privatizace, které nikde jinde koupit nebo prodat nelze. Kromě akcií je možné na tomto trhu obchodovat také s dluhopisy a investicemi do otevřených podílových fondů.

RM-Systém vznikl v roce 1993 jako organizátor mimoburzovního trhu s cennými papíry, který je založen na tzv. zákaznickém principu a přístup na něj není nijak omezen. RM-Systém tak představuje pro malé investory nejlevnější cestu pro prodej akcií, kterou může každý využít přímo. Naopak přes Burzu cenných papírů se obchoduje s cennými papíry nikoliv přímo, ale prostřednictvím makléřských firem.

Wobchod

Hysterie (c) profimedia.cz/corbis

Bojí se české společnosti burzy? Proč nechtějí vstupovat na kapitálový trh?
Více ZDE.

Od roku 1999 je možné na RM-S obchodovat také přes internet, přímo z webových stránek s využitím produktu Wobchod. Aby se zájemce o obchodování mohl stát zákazníkem RM-S, musí mít v Středisku cenných papírů (SCP) veden účet. Otevření prvního účtu v SCP je zpoplatněno částkou 150 Kč. Zákazník skládá odpovídající finanční prostředky pro obchodování na tzv. JUMBO účet u ČSOB. Peníze musí být na účtu již před zamýšleným obchodem. Cena za internetový obchodní pokyn je výrazně nižší než na přepážce. Například cena za podání pokynu na podatelně je 80 Kč, avšak při podání pokynu pomocí software internetového zákazníka a z webu se snižuje na 25 Kč.  V případě úspěšného uzavření obchodu - uspokojeného pokynu na nákup/prodej  akcií například v hodnotě 10 000 Kč - 100 000 Kč je cena za tuto transakci 358 Kč + 1,1 % ze sumy přesahující 10 000 Kč.

Ceny za uzavřený obchod při hodnotě uspokojeného pokynu
Akcie a podílové listy
objem obchodu v Kč   Cena vč. DPH 
  < 10 000   198 Kč + 1,6% z objemu 
 10 000 - 100 000   358 Kč + 1,1% přes 10 000 
 100 000 - 1 000 000   1 348 Kč + 0,75% přes 100 000 
 1 000 000 - 3 000 000   8 098 Kč + 0,3% přes 1 000 000 
 3 000 000 - 7 000 000   14 098 Kč + 0,1% přes 3 000 000 
 7 000 000 >  18 098 Kč + 0,05% přes 7 000 000

Zdroj: RM-S

Na RM-S je možné zvolit dva způsoby internetového obchodování. Prvním je Internetový zákazník, který obchoduje prostřednictvím nainstalovaného programu RM-S/Internet. Druhým je Webový zákazník, který obchoduje z webových stránek RM-S v kombinaci s mobilním telefonem, na který je zasílán formou SMS bezpečnostní PIN pro potvrzení pokynů. Po úhradě jednorázového poplatku za registraci zákazníka a aktivaci aplikace Wobchod již zákazník nehradí žádné paušální poplatky za využívání služby.

Oba typy zákazníků RM-S patří do skupiny zkušených investorů, kteří důvěřují svému investičnímu úsudku a dávají přednost přímému přístupu na trh RM-S před obchodováním pomocí prostředníka (resp. makléře) při správě svého portfolia. Zákazníkem se může stát každá fyzická či právnická osoba způsobilá k právním úkonům, občan ČR i cizinec, který se na trhu RM-S zaregistruje. Veškerá data o vývoji na trhu RM-S jsou aktualizována v reálném čase obdobně jako u on-line terminálů, které obvykle využívají makléřské společnosti a obchodníci s cennými papíry.

  • RM-Systém představuje pro malé investory levnou cestu pro nákup nebo prodej akcií, kterou může každý využít přímo bez prostředníka (resp. makléře).
  • Při investováni do akcií by investor měl mít na paměti, že akciové tituly patří mezi nejziskovější cenné papíry, avšak také mezi nejvíce rizikové.
  • Vysoká volatilita a držení cenných papírů po krátkou dobu mohou investorovi způsobit vysoké ztráty.

Vše o kauze OVB - Helvag: ukradené stamiliony. Chcete vědět, jak se vyvíjí kauza s klienty, kteří si koupili od OVB "výhodnou investici"? Klikněte ZDE.


Láká vás nakupování akcií přes RM-Systém bez prostředníka? Těšíme se na vaše názory.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Další z rubriky

Co je dobré znát, když místo spoření volíte investici a podílové fondy

Ilustrační snímek

Existují dva typy přístupu k investování. Tím prvním jsou podílové fondy, tím druhým pak přímý nákup aktiv na...

Komentář analytika: Bitcoin je hra pro dobrodruhy

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Ve světě financí se už několik let skloňuje pojem bitcoin. Tato takzvaná kryptoměna letos pokořuje rekordy a z lidí...

Dluhopisy, nebo akcie? Jak si investor vybírá mezi fondy

Ilustrační snímek

Nejdůležitější pro každého začínajícího investora do podílových fondů je pochopení, že pokud mu peníze leží na účtu,...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Kurzy.cz Zdá se, že americký prezident Donald Trump skutečně neváhá s vyhlášením obchodní války. Podle německého Der Spiegel tak...

Najdete na iDNES.cz