Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak odhadnout nejlepší zhodnocení

aktualizováno 
Nalézt nejlepší kritéria pro posouzení, do kterého fondu je nejvhodnější investovat, není lehké. Můžeme se orientovat pouze podle různých indicií. Je lepší fond s menším nebo s větším portfoliem, s velkými prodeji nebo s velkým zázemím analytiků? Rozhodování však nebude ani v jednom případě lehké. Co

V minulém dílu serílu o fondech jsme se věnovali tomu, zda je pro výběr fondu nejlepší výkonnost fondu dosažená v minulosti. Dnes se podíváme na další faktory, které byste měli sledovat před tím, než pošlete peníze do konkrétního fondu. Minulý článek nalaznete ZDE.

 

Velikost fondu

 

Dalším faktorem, který je třeba vzít v úvahu při analýze fondu, je velikost jeho aktiv. Většina velkých podílových fondů je akciových, například jeden z největších amerických fondů Fidelity Magelan má aktiva nad 60 miliard USD. Pro porovnání například český smíšený fond IKS Globální měl aktiva téměř 7 mld. Kč. Nelze jednoznačně říct, zda jsou lepší velké nebo malé fondy, protože obě skupiny, velká i malá portfolia, mají své výhody.

 

Fondy s velkými portfolii mají následující výhody:

Chcete si sestavit vlastní portfolio z akcií? Vyzkoušet si práci portfolio manažerů můžete bez rizika v nové Investiční hře ZDE

 

• Nižší náklady. Velké fondy, které mají ve správě velké objemy aktiv, mají větší prostor pro nižší náklady. To vede k lepším výsledkům těchto fondů.

• Talentovanější manažeři. Instituce s velkým fondy obvykle zaměstnávají nejtalentovanější manažery a analytiky. Paralelně také mají více lidí a tudíž pokrývají větší trh.

• Obchodní výhody. Určité typy investic jsou vhodné při větších objemech. To platí v případě fondů peněžního trhu a dluhopisových fondů, u kterých mají manažeři lepší možnosti pro přesuny větších bloků.

 

Fondy s malými portfolii mají následující výhody:

 

• Manévrovatelnost. Malé fondy jsou pohyblivější, protože pro manažera portfolia je snazší měnit malé portfolio. V případě velkého fondu je komplikovanější zbavit se nechtěné investice v portfoliu. Pokud chce manažer fondu prodat investici a přitom minimalizovat dopad jejího velkého objemu na tržní cenu, musí ji prodávat postupně po částech, i několik týdnů či měsíců.

• Užší fokus. Malé fondy mohou svůj investiční fokus orientovat účinněji, protože je zaměřen pouze na několik investic. Malé společnosti často uskutečňují jednodušeji svoje vytýčené cíle koncentrováním se na několik svých favorizovaných akcií.

• Relativní výkonnost. Pro velký fond je náročné pokořit trh. Obrovský fond mívá tendenci mít podobnou výkonnost jako průměrný trh nebo indexový fond, zatížený

Předchozí díly seriálu o podílových fondech naleznete zde:

1. díl: Jak vydělávat s podílovými fondy

2. díl: Riziko a výnos - dají se od sebe oddělit?

3. díl: Jak si vybrat nejlepší fond

Příští díl bude na téma: Sektorové fondy

navíc manažerskými a transakčními náklady. I to je důvodem, proč se velké fondy vlečou za tržními průměry a indexovými fondy.

 

Cash flow

 

Pod cash flow rozumíme přísun nových peněz do fondu, tj. rozdíl mezi nákupy a zpětnými prodeji podílů. I když při výběru fondu má samotný cash flow jen nepatrný vliv (protože ho není možné dopředu předpovědět), přesto je dobré vědět, jaký může být jeho vliv na výkonnost fondu. Jde zejména o toto působení:

• Manažer fondu může posilnit existující investice. Větší poptávka po akciích zvyšuje jejich cenu, hlavně pokud jde o malé emise.

• Manažer fondu nemusí prodat investice aby koupil jiné. Nové peníze poskytují příležitost nakoupit nové investice a ponechat si staré.

• Velký cash flow v čase vrcholícího trhu může být polštářem pro následující pokles.

 

Velké a konzistentní zpětné prodeje představují velký vykřičník, což může být zapříčiněno různými důvody jako např. nespokojnost s výsledky, poplatky nebo jiný negativní vývoj.

 

Analýza managementu

 

Obecně platí zásada, že portfolio fondu je jen tak dobré jak jsou dobří lidé, kteří ho spravují. Jak ovšem zhodnotit lidi? Při posuzování kvality managementu je dobré zvážit následující skutečnosti:

 

• Jak dlouho manažer spravoval daný fond. Nejlepší je, pokud jedna osoba spravuje fond delší období, např. 5 a více let.

• Jaké jsou kvality manažera? Pokud manažer řídí fond méně než 5 let, potom je dobré podívat se na jeho minulé zkušenosti v této oblasti, resp. vzdělání. Samozřejmě pokud jsou takové informace k dispozici.

• Řídí fond jednotlivec nebo tým? Týmový přístup může poskytovat stabilnější výkonnost. Tým může zároveň zajistit důležitou kontinuitu v managementu fondu, protože narušení procesu managementu je menší v případě odchodu jednoho manažera než například při odchodu pěti lidí.

 

Jaké je podle vás nejlepší kritérium pro výběr fondu? Dáváte přednost velkým nebo malým fondům? Těšíme se na vaše názory.


Úryvek je z knihy "FONDY - jak vydělávat pomocí fondů" vydané nakladatelstvím Grada Publishing, které vydává další publikace v edici FINANCE jako např:
Účetnictví bank a finančních institucí 2003
Pohledávky - vzory smluv a podání
Mzdové účetnictví 2003

 

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust
Investovat, nebo obchodovat? Analytik radí, co je větší jistota

Být investorem, nebo traderem čili obchodníkem? Takovou otázku si klade většina těch, kteří se rozhodli zhodnotit své prostředky na finančních trzích. Co je...  celý článek

Ilustrační snímek
Penzijko, stavebko nebo fondy? Spočítali jsme výnosy oblíbených produktů

Nejprve se rozhodnete, že budete část svých prostředků ze mzdy dávat stranou. Pak si určíte, na co má rezerva sloužit, a v dalším kroku se rozhodnete, kam...  celý článek

Vladimír Brůna
Když stát své dluhy smaže inflací, je dobré mít zlato, říká odborník

Zájem Čechů investovat do zlata roste. A to i přesto, že cena zlata dosahuje ročního maxima. Podle investičního odborníka Vladimíra Brůny z Golden Gate CZ...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Konečné výsledky voleb do PS 2017
Konečné výsledky voleb do PS 2017

ČSÚ zveřejnil na svých stránkách konečné výsledky voleb. Volby 2017 - Volby do Parlamentu konané ve dnech 20.10. – 21.1... celý článek

Medialink Communications Consult s.r.o.
Skladník a řidič (Sasko)

Medialink Communications Consult s.r.o.

nabízený plat: 44 000 - 48 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.