Jídlo, restaurace - (c) profimedia.cz

Jídlo, restaurace - (c) profimedia.cz - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Jak oslnit na pracovním obědě

  • 57
Oběd s obchodními partnery, nebo třeba s vaším šéfem se vám může pořádně vymstít a podepsat na vaší pověsti, pokud uděláte některou ze zásadních chyb. Jak zvládnout pracovní oběd bez prohřešků proti společenským pravidlům?

Stejně jako například v případě pracovní schůzky v prostorách firmy, ani v případě pracovního oběda není slušné přijít pozdě. Ve chvíli, kdy si budete s obchodním partnerem domlouvat čas setkání v restauraci, myslete na vhodné načasování.

Stane-li se vám, že se přeci jen zpozdíte z důvodu, se kterým jste nemohli počítat, včas partnerovi zavolejte a před svůj opožděný příchod omluvte. Pokud by zpoždění mělo být velké (20 minut a více), navrhněte, zda by nebylo možné pracovní oběd odložit, abyste nemrhali partnerovým časem.

Ve chvíli, kdy na pracovní oběd dorazíte, následuje pozdrav s obchodním partnerem (partnery) doprovázené podáním ruky a předáním vizitek se zúčastněnými, kteří vám dosud nebyli představeni.

popisekBEZ VIZITKY ANI KROK:
aneb jak ji správně předat

Nalaďte partnery volnou konverzací

Po pozdravech a představovacích aktech (a samozřejmě po vašem odstrojení se z kabátu, šály atp., které zavěsíte na věšák v blízkosti vašeho stolu; nezapomeňte pomoci se svlékáním dámám, které vás doprovázejí) následuje usednutí ke stolu. V tomto momentu nepomozte zpříjemnění atmosféry volnou konverzací na jiná témata, než kvůli kterým jste se sešli. Pochvalte pověst partnerovy firmy, zavtipkujte směrem k současným událostem na kulturní či politické scéně, a nebo třeba směrem k aktivitám ve volném čase, pokud vás některé s obchodním partnerem spojují (sport apod.).

Pracovní oběd může sloužit samozřejmě k pouhému potkání se s partnery, k posílení mezifiremních vztahů, ale například také k jednání na konkrétní téma. Pokud se jedná o poslední zmíněnou variantu, pak po volné konverzaci stočte hovor právě tímto směrem. K tomuto momentu může být vhodný například moment, kdy se napijete aperitivu.

Co budeme pít?

Aperitiv slouží jako povzbuzovač chuti k jídlu. Nikdy by neměl být příliš sladký, aby chuť k jídlu naopak nepotlačil. Jako aperitiv se hodí například portská vína, martini, ale také třeba typicky česká becherovka, nebo slivovice. Škála nápojů, které jsou vhodné coby aperitivy je dosti široká a číšník by vám měl být schopen aperitiv sám nabídnout.

Pokud se nebojíte, že vám alkohol naruší vaše odpolední pracovní fungování, můžete se poté pustit do výběru vína, nebo třeba oběd doplnit sklenicí piva, pokud mu před vínem dáváte přednost.

Pokud je skupina lidí na pracovním obědě větší (4, 5 lidí), nabídněte společnosti, že objednáte celou láhev vína. Nezapomeňte nejprve přihlédnout ke vhodné kombinaci vína s jídle (k hovězímu steaku například těžší červené víno, k lososovi s jemnou omáčkou naopak víno bílé a svěží). Nezapomeňte se přitom zeptat, jakému vínu dávají ostatní přednost (lehké – těžší, více kyselinky – méně, větší obsah zbytkového cukru vs. menší apod.). Poté, co se na víně shodnete, objednejte jej.

Jak správně degustovat víno

Poté, co číšník víno přinese, ptá se, kdo bude degustovat. Může to být buď člověk, o kterém lidé sedící u stolu obecně vědí, že vínu rozumí, ale také můžete tento akt přenechat vašemu obchodnímu partnerovi. Naznačíte mu tím, že si vážíte jeho znalostí a že mu důvěřujete, že vybere dobré víno. Nenechte se zaskočit tím, že vám číšník nabídne korkovou zátku od láhve s vínem, které vám otevřel. Můžete si k ní přičichnout, čímž primárně zjistíte, zda je víno v pořádku. Neměli byste ze zátky cítit žádné sirné tóny, nebo jiné nepříjemné pachy. Tento akt můžete také taktně odmítnout.

Pokud bude na vás, abyste degustovali víno, je správný postup následující. Pravidlo číslo jedna zní: sklenku nikdy nedržíme za její tělo, ale buď za stopku, nebo za podstavec. Pokud byste ji drželi za tělo, svou tělesnou teplotou víno ve sklence ohříváte, což není žádoucí. Je-li ve vašem dosahu dostatek světla, zvedněte sklenku před své oči proti zdroji světla a podívejte se skrz víno. S výjimkou starých archívních vín, která mohou obsahovat určité množství sedliny, by v mladších vínech neměly být žádné pevné částečky. Prohlédněte si barvu vína.

Nos vám napoví

Poté přichází na řadu nos. Abyste víno tzv. otevřeli a mohli lépe vnímat vůni vína, podržte sklenku mírně nakřivo a pomalým pohybem jí zakružte tak, aby se víno ve sklence rozvlnilo, roztočilo. Poté zvedněte sklenku k nosu, lehce k nosu nakloňte a vnořte téměř celý nos do sklenky tak, aby se ani nos, ani jiná část obličeje sklenky nedotkla. Vychutnejte si všechny vůně, které vám nos umožní rozeznat. Dejte pozor na pachy, které k vínu nepatří – tzv. myšina, sirné tóny apod. Všechny tyto nežádoucí pachy hovoří o špatných vlastnostech vína, které vám bylo k degustaci podáno. Víno může být zkaženo například špatným skladováním, častou změnou okolních teplot.

Nechte rozvinout jednotlivé chutě

Poté následuje ochutnání vína. Vezměte do úst dostatečné množství vína – takové, které vám umožní jej rozválet po celém jazyku. Proč to? Na různých částech jazyka jsou umístěny různé typy chuťových pohárků a vy potřebujete zasáhnout všechny, abyste mohli jednotlivé chutě identifikovat. Chvíli si s vínem na jazyku pohrajte a je-li dle vašeho soudu víno v pořádku (nezkažené a podle vašich představ), je na vás, abyste jej slovně okomentovali.

Rozumíte-li vínům, nebojte se detailnějších hodnocení. Pokud v nich příliš neorientujete, hodí se klasické: „opravdu zajímavé“, nebo také třeba „opravdu mile překvapující“. Tím dáte číšníkovi najevo, že je vše v pořádku a on může začít víno rozlévat do sklenek.

Pokud by se náhodou stalo, že najdete v chuti, popřípadě vůni vína nějaký nedostatek, nebojte se jej číšníkovi sdělit. Měl by se omluvit a bez diskuzí vám přinést jinou láhev.

V následujícím díle článku o pracovním obědě se podíváme, jak správně jíst, nač dát při jídle pozor.