Pro čerstvé a sezonní potraviny zajděte na místní tržiště, ale nechte tu návštěvu až na večer – pořídíte levněji. Ilustrační snímek

Pro čerstvé a sezonní potraviny zajděte na místní tržiště, ale nechte tu návštěvu až na večer – pořídíte levněji. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jak ušetřit v Chorvatsku? Využijte slevovou kartu a nakupujte až večer

  • 81
Na jadranském pobřeží není dráž než loni. Přesto se vyplatí využít několik tipů, jak nemuset vydat z peněženky pár kun a lip.

Za nákup či večeři v restauraci zaplatíte v mnoha místech Chorvatska pohodlně kartou. Berou je všechny supermarkety či velké obchody, hotely, benzinové pumpy. Na hotovost se budete muset spolehnout v malých obchůdcích se suvenýry či potravinami a v ubytování v soukromí.

Jak zablokovat platební kartu

Pokud by se vám podařilo kartu ztratit, zablokujte ji. Všechny české banky nabízejí speciální linky, na kterých to lze udělat. Hovor je placený, ale budete buď mluvit přímo s operátorem, nebo se na něj snadno prokliknete v úvodní nabídce. Abyste nemuseli poslouchat (a platit) marketingové nabídky na začátku, přinášíme v tabulce čísla, která máte zmáčknout, abyste se dostali přímo k operátorovi (kód k blokaci).

Pozor na otevírací dobu

Až vyrazíte na nákupy, počítejte se siestou – malé krámky bývají zavřené mezi 12. a 17. hodinou. Za odměnu v nich ale můžete nakupovat dlouho do noci. Supermarkety fungují standardně od rána do večera a restaurace bývají ve většině případů otevřené celý den bez omezení.

Kolik co stojí v Chorvatsku

Podívejte se na podrobné ceny potravin a dalšího zboží

Jestli budete na dovolené v Chorvatsku sami vařit, nakupujte v řetězcích Konzum, Mercator či Diona, mají nižší ceny než soukromníci a nabízejí slevové akce. Pro čerstvé a sezonní potraviny zajděte na místní tržiště, ale nechte tu návštěvu až na večer – pořídíte levněji, ale to nejspíš znáte i z českých tržnic. Pokud se vypravíte za kulturou, využívejte rodinných vstupenek, časté jsou i slevy pro důchodce.

Šetřete s kartami

Tip na dovolenou

Vyberte si dovolenu v Chorvatsku podle svých představ na dovolena.iDNES.cz.

V Chorvatsku samozřejmě znají ISIC. Takže pokud jste studenti, nezapomeňte si vzít kartu s sebou. "Například na ostrově Cres lze s ISIC nově využít 50procentní slevu na vstupenku do ekocentra Caput Insulae – Beli," nabízí Eva Janouškovcová z Chorvatského turistického sdružení. Ale můžete samozřejmě počítat i se sníženými cenami v restauracích, pizzeriích...

Informace o slevách ISIC získáte zde. Do vyhledávače napište jako lokalitu Croatia nebo přímo místo, kde budete dovolenou trávit.

Pro ty, kdo už nejsou studenty (ani učiteli), existuje projekt Cro Card – je to předplacená karta, která umožňuje slevy v restauracích, hotelech, kempech, sportovních centrech. Lze ji koupit v cestovních kancelářích, na recepcích hotelů a kempů, na novinových stáncích a přes web. Existuje ve dvou variantách – roční (za 200 kun) a dvoutýdenní (za 100 kun), která je určena především turistům. Bližší informace naleznete zde. Jedinou nevýhodou je, že stránky nemají anglickou verzi.

Za velký nákup dostanete zpátky daň

V Chorvatsku je DPH 25 procent a za určitých podmínek je možné ji dostat zpátky. Musíte v jednom obchodě a v jeden den nakoupit za více než 740 kun (asi 2 500 korun). Nemůžete si přitom nacpat nákupní košík jídlem na celý pobyt, zboží je totiž nutné vyvézt ze země, a to nepoužité. Takže se to týká nejspíš oblečení či šperků. Nákup nemusí dělat jeden člověk, když se domluvíte se sousedkou z vedlejšího hotelového pokoje a půjdete nakupovat ve stejný den, slevu uplatníte, i když se na 740 kun složíte.

Chcete-li slevu na dani využít, požádejte v obchodě o tax free formulář, přiložte k němu originál účtenky. Při výjezdu ze země pak necháte formulář orazítkovat celním úřadem, a následně si necháte vyplatit hotovost na jednom z výplatních míst například u společnosti Global Blue