Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak podnikat v zemích Evropské unie

Ačkoliv existují obecné podmínky pro podnikání na půdě EU, přeci jen se jednotlivé země od sebe liší specifickými stanovami. Ty se snaží sjednotit EU, a vypracovat tak jednotnou Strategii pro služby vnitřního trhu Evropské unie. Jak jsou příjímání cizí podnikatelé v zemích Evropského společenství?

Podnikání za hranicemi má své výhody a nevýhody, jako podnikání samotné. Výhodou je samozřejmě větší trh a odbyt, což je aktuální především pro velké firmy v malé zemi (podobně jako v Nizozemí, Belgii nebo třeba v Portugalsku). Ti, kteří pochopili, že v podnikání neexistuje stagnace, že firma jde buď dopředu, nebo postupně krachuje, vědí, co znamená rozšíření odbytu.

Nesporné výhody to má i pro menší firmy nebo řemeslníky. A právě řemeslníci často dokáží vyprodukovat velmi kvalitní a nápadité věci, o které je velký zájem v západních zemích. Přitom se pořád ještě mohou opřít o levnější pracovní sílu, než je v Evropské unii, o levnější nájmy (stává se módou, že se zahraniční firmy stěhují do Čech, aby ušetřily nájem, a to i po odečtu za mezinárodní komunikaci a cestování.), suroviny a především o tradiční českou všestrannost, která je u českých zaměstnanců v zahraničí pověstná a velice ceněná.

Existují však i nevýhody a tou největší je doposud neschválený zákon o vnitřním trhu v Evropské unii, který by vymezoval stejná práva i povinnosti všem členským zemím, zajišťoval jednotná práva spotřebitelů a mimo to podporoval mezinárodní obchod, v důsledku čeho by se EU stala na světovém trhu konkurence-schopnější . Ale do doby, než vyjde v platnost, k čemuž se zavázalo britské předsednictví, existují i doposud platné stanovy upravující vnitřní obchodu v EU.

Další překážkou by mohla být starší západní tržní ekonomika, která je přece jen pospolitější, pružnější a v níž jsou služby mnohem provázanější než u nás, ale šikovný český člověk s otevřenýma očima a dobrým pozorovacím talentem se v novém prostředí rychle rozkouká a jistě najde i možnost jak tento systém zužitkovat.

V čem podnikat?

Směrnice pro strategii vnitřního trhu vyjímá prozatím některé oblasti služeb (bankovnictví, telekomunikace apod.), nicméně je mnoho možností a variant. Abych byla konkrétní tak například maloobchod, velkoobchod, konzultační služby, právní a daňové poradenství, služby v oblasti realit a stavebnictví, dále pak služby cestovních kanceláří, bezpečnostní služby či služby péče o zdraví a osobní asistenční služby v domácnostech apod. Čili je z čeho vybírat.

popisekŠVARCSYSTÉM – ÚČINNÝ, GENIÁLNÍ,
ale stále nelegální

Konkrétní rady, jak začít

Forem jak podnikat v zemích EU, je více a záleží na vás, jaký způsob zvolíte. Nejjednouší je poskytovat přeshraniční služby. To znamená, že firma se sídlem na našem území nabízí své služby v zahraničí. V tomto směru mají mnohé firmy u nás již několikaleté zkušenosti (stavebnictví, montáže apod.). K poskytování služeb ve státech EU je nutné uznání kvalifikace nebo praxe v daném oboru. V takovém případě se obraťte na ministerstvo průmyslu a obchodu, na webových stránkách www.mpo.cz se dozvíte mnoho užitečných informací, kde vám písemně potvrdí jak kvalifikaci i praxi v oboru. Každá země má svá pravidla i obory, ve kterých je možné na jejím území poskytovat služby konkrétním zemím se budeme věnovat v dalších dílech našeho seriálu.

Co se založení pobočky v zemích EU týče, platí i tady co země, to jiná pravidla a dokonce i jiné formy podnikání. Obecně nejjednoduší založit firmu bývá v Anglii a velmi dlouhou dobu na schválení můžeme očekávat například v Řecku. Pokud se rozhodnete jakkoli podnikatelsky působit v zemích EU, nenechte se odradit závalem informací a raději zavolejte na informační linku EU 800 200 200. Sluchátko s vámi bude hovořit nejen česky, ale hlavně srozumitelně. Pracovníci na této lince velmi ochotně poradí a provedou vás krok za krokem specifickými požadavky jednotlivých zemí. A jestli chcete vědět i něco navíc o tom, jací lidé v které zemi žijí, jak se na nás dívají a jak se liší jejich podnikání od našeho, nezapomeňte číst pokračování našeho seriálu Nebojme se Unie, kde se už v příštím čísle budeme věnovat Nizozemí.

Petra Košulanová

KOMERČNÍ PREZENTACE


  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...