Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak pomáhá projekt "Dokážu to?"

aktualizováno 
Nabízí úplným nováčkům i ostříleným pedagogům s letitou praxí více než stovku seminářů a nepřeberné množství praktických nápadů. Pomáhá školám a učitelům lépe poznávat své žáky a ukazuje cesty, jak učit moderně, zábavně a bez stresu. Projekt byl prezentován i tzv. Bílou knihou - Národním programem rozvoje vzdělávání - jako jedna z cest pro změny v českém školství. Ti, kteří semináře absolvovali, tvrdí, že se vrátili do tříd jako vyměnění. Jim i dětem se teď učí lépe.

Projekt nabízí kursy osobnostní a sociální výchovy, na které se mohou dobrovolně a zdarma přihlásit jak čerství absolventi pedagogických škol, tak ředitelé, jejich zástupci, manažeři, školní inspektoři, zástupci občanských sdružení, volného času i mimoškolních aktivit. Vzájemně propojený komplex programů organizuje zpravidla formou třídenních seminářů občanské sdružení AISIS. V roce 2000 se jich zúčastnilo bezmála 2000 pedagogů.

Co přináší pedagogům

"Otevíráme jiný pohled na práci s dětmi," uvádí ředitel projektu Ivo Jupa. "Vzděláváme dospělé kantory, aby předali dětem odpovědnost a svobodné rozhodování, a věnujeme se dětem, aby je uměly přijmout. Učitele a žáka vidíme jako rovnocenné partnery, přičemž pedagog nesmí ztratit svou autoritu." Lektoři seznamují účastníky kursů s metodami, jak začlenit osobnostní a sociální výchovu do praxe, jak lépe komunikovat s dětmi, jak předávat informace zábavnými a efektivními metodami, jak prezentovat sebe sama, vést pracovní dílnu nebo přitáhnout děti k netradičním sportům. "V praktických ukázkách si učitelé všechno vyzkoušejí a skutečně prožijí, dáváme důraz na sebereflexi každého zúčastněného," říká Petr Vinš z týmu organizátorů. "Jedním z programů je i jedinečné letní setkání několika set pedagogů, rodičů a dětí v jižních Čechách, kde mimo jiné proběhne týmová příprava společných akcí pro školu a rodiče či semináře určené speciálně pro školské inspektory. Je výhodou, že si všichni zúčastnění mohou po večerech vyměňovat názory a konzultovat mezi sebou zážitky." Pobyty ve špičkově vybavených školicích zařízeních probíhají ve skupinách. Interaktivními metodami zajišťují výuku vybraní lektoři, kteří jsou mistry ve svém oboru. Mnozí z nich začínali jako účastníci základních kursů. "Absolvovala jsem semináře projektu jako jedna z prvních a musím říci, že se mi to velmi osvědčilo v hodinách češtiny, dějepisu i občanské nauky, které učím. Navíc se mi před očima změnili dva žáci ze sedmé třídy, ze kterých jsem neměla žádnou radost. Byli prospěchově slabí a výrazně kázeňsky problémoví. Musím přiznat, že mě samotnou překvapilo, jak se zlepšili v prospěchu i ve vztahu ke kolektivu," svěřuje se Zdeňka Tuzarová, učitelka ze 4. základní školy v Kladně.

Co přináší dětem

Šanci, že budou vyrůstat jako osobnosti v kolektivu, v němž se budou vzájemně uznávat a spolupracovat. Budou se umět spolehnout samy na sebe, budou ochotny riskovat, přijmout a poskytnout pomoc, bude je zajímat svět kolem nich a místo toho, aby se bály zeptat, budou umět řešit problémy a diskutovat. Podle výzkumů agentury STEM/MARK je více než polovina rodičů dětí, které učili absolventi seminářů "Dokážu to?", přesvědčena o tom, že u jejich dětí došlo k osvojení potřebných schopností a dovedností. Třetina rodičů zaznamenala v chování svého dítěte změny, které souvisí s jeho účastí v projektu. 60 procent rodičů tvrdí, že se účast dítěte v projektu příznivě promítla do celkové situace v rodině.

V čem je výjimečný

Nabízí promyšlený systém vzájemně propojitelných seminářů, ve kterých se zájemci s předstihem zabývají tématy, jež patří do základní výbavy vzdělaného Evropana. Snaží se, aby vztahy uvnitř školy směřovaly k tvořivému společenství. "Učitelé se vrátí v neděli ze semináře a v pondělí už mohou své poznatky uplatnit ve třídě. Příprava na interaktivní hodinu je samozřejmě náročnější a vyžaduje více času a také je z počátku těžší navyknout děti na jiný přístup, ale pozdější výsledky stojí za to," potvrzuje Petr Vinš. Obě strany se seznamují s efektivními náměty pro účinnější komunikaci a učitelé se naučí různé způsoby diagnostiky, díky nimž dokážou odkrývat a řešit problémy dětí. Soustředí se i na zdravý životní styl a duševní zdraví. V projektu jde o rozvoj osobností, o navazování nových kontaktů a zkušeností. Ředitelé škol si zase přinášejí manažerské dovednosti, znalosti k prosazování změn a řízení týmů ve svých školách. "Začínali jsme v roce 1998 a do roku 2000 oslovili 1260 škol. V prvních třech letech jsme vyškolili přes 1400 účastníků," počítá Ivo Jupa.

Jak se přihlásit?

Na semináře projektu "Dokážu to?" se mohou přihlásit i ti, jejichž školy zatím nebyly osloveny, a to buď písemně, nebo prostřednictvím webové stránky nejpozději patnáct dní před zahájením akce. Zájemci si mohou rezervovat místo u regionálního koordinátora nebo přímo v AISIS, když vyplní písemnou přihlášku. Většina kursů osobnostní a sociální výchovy je zdarma, potvrzená přihláška zaručuje přijetí do kursu.

Kde nás najdete?

Občanské sdružení AISIS Gorkého 499, 272 01 Kladno Tel/fax: 0312 625 818 e-mail: aisis@aisis.cz www.doto.cz

Výběr kursů určených pro širokou pedagogickou veřejnost

Osobnostní a sociální výchova: Zámek Zahrádky - 27.-29. 4 Hotel Tatra - 4.-6. 5. Zámek Nečtiny - 11.-13. 5. Hotel Adamantino - 25.-27. 5. CMC Čelákovice - 1.-3. 6. Střelské Hoštice - 2.-4. 7., 9.-11. 7., 12.-14. 7. Hotel Adamantino - 21.-23. 9. Hotel Tatra - 28.-30. 9. Hotel Devět skal - 19.-21. 10.

Humanitní předměty: CMC Čelákovice - 4.-6. 5.

Přírodní vědy: CMC Čelákovice - 8.-10. 6.

Učení pro Evropu: CMC Čelákovice - 20.-22. 4.

Manažer vzdělávání: CMC Čelákovice - 30. 5.-1. 6. Střelské Hoštice - 2.-4. 7. Hotel Skalský dvůr - 19.-21. 9.

Týmová spolupráce: Hotel Doubravka - 8.-10. 6., 28.-30. 9., 12.-14. 10.


Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Studie: český pracovní trh je vyčerpán, potřebuje vzdělané migranty

Českým firmám docházejí zaměstnanci, nemají je kde brát, nezaměstnanost je minimální. Proto jsou otevřenější cizincům, stejně jako ostatní státy. Vyplývá to ze...  celý článek

Ilustrační snímek
Srovnání: kdy má podnikatel zůstat OSVČ a kdy se mu vyplatí společnost

Asociace malých a středních podniků a živnostníků srovnala z právního a daňového pohledu, co je pro podnikatele výhodnější - zda nést titul osoby samostatně...  celý článek

Ilustrační snímek
Chcete být úspěšní? Naučte se naslouchat a dávat to ostatním najevo

Není důležité všechno v práci vědět, ale naslouchat lidem. To je ten klíč k dorozumění s ostatními. Kdo umí naslouchat, dokáže v kolektivu udržovat dobré...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Kdo tady lže? Lithium, aneb jak to bylo doopravdy
Kdo tady lže? Lithium, aneb jak to bylo doopravdy

Publikováno: 17.10.2017 Autor: Odbor komunikace a marketingu 10500 Poslední dny hýbe českým mediálním prostorem kolem p... celý článek

Advantage Consulting, s.r.o.
CHEMIK VÝROBNÍ SPOLEČNOSTI

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 18 000 - 23 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.