Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak používat kreditku, aby vás nezruinovala

aktualizováno 
Kreditní karta může být "dobrý sluha, ale zlý pán", shodují se experti. Existuje totiž několik typů lidí, kteří nedokážou používat kreditní kartu efektivně a mohou se kvůli tomu pořádně zadlužit. Vyplatí se vědět, kdy byste si kreditku pořizovat určitě neměli či jak ji používat, aby vás nezruinovala.

Kreditní kartu chraňte jako oko v hlavě. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

"Jako našemu váženému zákazníkovi vám nabízíme za výhodných podmínek kreditní kartu pro všechny vaše nákupy." Takto nějak vypadají nabídky bank, které přistávají klientům v poštovních schránkách.

Podobnou nabídku využila také nedávno 70letá Libuše z Prahy, která ihned po obdržení kreditní karty na pobočce banky zamířila k bankomatu. A to i přesto, že jí pracovnice na přepážce několikrát upozornila na to, že výběr peněz kreditní kartou z bankomatu je drahý a vždy pro ni nevýhodný.

Nevytloukat klín klínem

Druhým příkladem špatného využití kreditní karty je čerpání peněz k úhradě jiných dluhů. 

"Tím jen odloží svůj problém o několik týdnů, po uplynutí této doby se však problém ještě zvětší a dluhová spirála se roztočí naplno. Kreditní karta rozhodně není vhodným produktem pro lidi, kteří si nedokážou ohlídat své finance nebo kteří mají problémy se splácením úvěrů již před tím, než si kartu pořídí," upozorňuje Tomáš Kofroň z Raiffeisenbank.

Optimální využívání kreditky chce disciplínu

U každé kreditní karty je nastavené bezúročné období. Trvá 30 až 76 dnů, nejčastěji 45 či 50 dnů. To je doba, po kterou máte peníze půjčené od banky a nic za to neplatíte. Jakmile ale tato doba uplyne a vy dluh neuhradíte, banka vám k dlužné částce přičítá tučný úrok. Jeho sazba se zpravidla pohybuje kolem 20 procent ročně a patří k těm nejvyšším mezi bankovními produkty. Kupříkladu Citibank má u kreditních karet úrok za platby obchodníků skoro 24 procent a za výběry z bankomatu téměř 30 procent z vybírané částky.

Pro optimální využití kreditní karty se proto vždy vyplatí splatit celou dlužnou částku nejpozději k poslednímu dni bezúročného období. U některých kreditek, například od Komerční banky, také díky stoprocentnímu splacení dlužné částky neplatíte ani poplatek za vedení úvěrového účtu.

Jestliže nedokážete celý dluh zaplatit najednou, jste povinni zaplatit v daném období alespoň minimální splátku. Její výši vám banka určí na pravidelném měsíčním výpise. Tato splátka je většinou mezi pěti až deseti procenty z dlužné částky.

Zapamatujte si

  • Výběr kreditkou z bankomatu se vám obvykle prodraží. Většina kreditek (mimo ČSOB a PS) jej má draze zpoplatněný a výběr navíc úročí ihned a to vysokým úrokem.
  • Účtenky a výpisy hned nevyhazujte.
  • Pravidelně kontrolujte výpisy z účtu. Při jakékoli nesrovnalosti neprodleně informujte banku, která Vám kartu vydala, a požádejte o prověření transakce (předložení prodejního dokladu od obchodníka).
  • Máte-li pocit, že při placení kartou nebo při výběru z bankomatu nebylo vše v pořádku, raději si co nejdříve zkontrolujte stav účtu.

Zdroj: Česká spořitelna

Pokud se rozhodnete splácet dluh po minimálních splátkách, počítejte s tím, že zaplatíte kvůli úrokům více, než jste původně utratili. Než vše splatíte, měli byste nechat kreditku zamčenou doma v šuplíku. Jinak vám hrozí, že se váš dluh na kreditce bude dalšími nákupy jen zvyšovat a vy budete platit jedině minimální částky bez vidiny, že se někdy dluhu vůbec zbavíte.

Kdo se nechce o splátky starat a chce kreditní kartu využívat co nejefektivněji, měl by si nastavit na účtu stoprocentní inkaso, které mu zajistí, že dlužná částka na kreditní kartě bude vždy splacena v bezúročném období.

Bezpečnost začíná už od převzetí karty

Jakmile si kartu v bance vyzvednete, nezapomeňte ji zezadu podepsat. Nejlépe jinak než se podepisujete k účtu. "Udělejte si také kopii podpisového proužku," doporučuje Holinka a dodává, že jako u každé jiné platební karty je třeba chránit magnetický proužek na kartě před poškrábáním či poškozením magnetem. Ke zmagnetizování může dojít i mobilním telefonem, magnetickým zapínáním u kabelky či počítačem.

Pozor na PIN

PIN neříkejte nejen nikomu z rodiny, ale ani zaměstnancům banky či policistům. A určitě si ho nepište na kartu. Při zadávání PINu si ohlídejte, aby ho nikdo nemohl odpozorovat.

Abyste snížili riziko zneužití karty zlodějem, nastavte si pro jednotlivé typy transakcí limity. Různé nastavení tak můžete mít pro výběry z bankomatu, pro platbu u obchodníka i pro platby přes internet.

Pokud platíte v obchodě či restauraci, sledujte chování personálu. Vaši kartu byste měli mít neustále na očích a neměl by s ní nikdo nikam odcházet. Hlídejte si také, aby k jedné platbě byl vytištěn jen jeden doklad a to i v případě, že transakce byla zrušená.

U internetových plateb je podle Tomáše Pavlíka z UnicreditBank nejbezpečnější, pokud si kartu pro placení e-shopech necháte vždy odemknout a zamknout přes zákaznickou linku banky.

Autor: pro iDNES.czNejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...Další z rubriky

Do několika měsíců zdraží spotřební a hypoteční úvěry, míní odborníci

Ilustrační snímek

Centrální banka na začátku srpna vůbec poprvé od roku 2008 zvýšila základní úrokové sazby. Tímto svým krokem zdražila...

Nízké úrokové sazby je třeba využít teď. Půjdou nahoru, říká ekonom

Martin Mašát

„Rekordně nízké úroky u delších fixací hypoték či úvěrů se vyplatí využít už teď,“ doporučuje Martin Mašát, ekonom...

Nemovitosti jsou drahé! Ale kdeže, vysvětluje ekonom

Martin Mašát

Zaručené zprávy o drahých nemovitostech, cenových bublinách a nárůstech hodnoty bydlení číhají na každém kroku. Ale...

Další nabídka

Kurzy.cz

Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...
Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...

Prodej skupiny kolem TV Nova může zásadně ovlivnit celý český televizní trh. Především bude záležet na tom, zda bude No... celý článekNajdete na iDNES.cz