Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak používat platební kartu?

aktualizováno 
Hodláte si založit nový účet u banky a v souvislosti s ním používat platební kartu? Víte, podle jakých kritérií si máte vybrat takovou platební kartu, která vám bude vyhovovat? Využijte našich rad, jak s kartou správně nakládat, či na co byste při jejím získání neměli zapomenout.

První karta bývá zdarma

Zařizujete-li si běžný účet, můžete si většinou vybrat ze široké nabídky karet. Všechny banky nabízejí první vydání platební karty k běžnému účtu zdarma. Za její správu se v prvních dvou až třech letech neplatí nic, pak se poplatky pohybují okolo dvou set korun za rok. Rozhodnete-li se pro karty vyšší kvality, než je doporučována pro účet, budete si muset něco připlatit - za vydání i za správu, obvykle se požaduje i vyšší zůstatek na účtu.

Oblíbenou variantou, jak používat platební kartu, je zatím u nás několikrát do měsíce dojít do bankomatu vybrat peníze v hotovosti. Tím většinou používání karty končí. Už na tomto přístupu banky vydělávají. Za výběr hotovosti z bankomatu své banky platí klient až na výjimky několik korun, za návštěvu bankomatu jiné banky si většina bank účtuje ještě větší poplatky. Budete-li si vybírat banku podle toho, zda nabízí výběry z bankomatu zadarmo, můžete se přesto setkat s poplatkem za tuto službu. Banky ji většinou schovávají na výpisu z účtu za takzvané provedení účetní položky. Cena za tuto operaci se opět pohybuje v rozmezí dvou až šesti korun.

Jaký je názor odborníka? Zeptali jsme se Ladislava Hozáka, ředitele odboru platebních karet Komerční banky?

Platit kartou je výhodné - úročené peníze na účtu jsou efektivnější a bezpečnější než v peněžence. Finanční prostředky klienta jsou prostřednictvím karty stále k dispozici i pro případ neočekávaných událostí či výhodných nákupů. S ohledem na existující poplatky za výběry hotovostí je pro klienta výhodnější platit kartou přímo v obchodě a snažit se bankomat využívat pouze v případě nezbytně nutném. Při používání karty je však potřeba dodržovat i určitá opatření - nesvěřovat ji spolu s PINem nikomu jinému a vést si pečlivý přehled o všech transakcích. Stejně tak je dobré vědět, kde hlásit ztrátu či krádež karty.

Je placení kartou výhodné?

Platební karta by však i podle svého názvu neměla jenom sloužit k získávání hotovosti, ale především k placení. Jsou samozřejmě místa, kde se svou kartou neuspějete a přijde na řadu hotovost, ale počet míst, kde lze platit kartou, se neustále zvyšuje. Všechny banky na českém trhu upozorňují na to, jak je placení kartou výhodné, že je zadarmo, a tudíž výhodnější než hotovost. Realita však může být jiná - problémem mohou být opět účetní položky. Většina bank si v počátcích i za placení kartou účtovala poplatky do pěti korun, dnes už by měla být tato služba zdarma.

Platba kartou však s sebou nese jedno riziko. Chcete-li si v bankomatu ověřit, jaký máte aktuální zůstatek, nemusí být lísteček z něj vždy spolehlivým údajem. Záleží totiž na tom, za jak dlouho obchodník zaúčtuje vaši platbu. V případě, že obchodník má stejný finanční ústav jako vy, projeví se vaše platba na účtu během dvou až tří dnů. Pokud si obchodník vede své konto u jiné banky než vy, může se to protáhnout i na týden. Jestliže nemáte dostatečný přehled o tom, kde a co jste platili, může se na účtu objevit záporný zůstatek, který, pokud jej nemáte povolen, je úročen až pětadvaceti procenty ročně.

Karty s pojištěním

Na co se často zapomíná, je i to, že platební karta v sobě může skrývat i pojištění. Základní typy karet, které nabízejí banky k běžným účtům, tento komfort sice neposkytují, případně jen v omezeném rozsahu. Kromě majitelů zlatých a business platebních kart je dobré si před cestou do zahraničí zjistit, jak široký je rozsah pojištění - to znamená, na co se pojištění vztahuje a proti čemu bude potřeba se připojistit.

Co je dobré vědět

1/
jak vysoký je poplatek za roční správu karty
2/ kolik se platí za výběr z vlastního a z cizích bankomatů
3/ i když je výběr z bankomatu zdarma, jestli si banka účtuje takzvanou účetní položku za pohyb na účtu

Jste spokojeni s vaší platební kartou nebo jste zjistili, že jste při jejím získání zapomněli na některé okolnosti, díky kterým vám teď typ vaší platební karty nevyhovuje?

Soutěžní hry z vás, až na výjimky, milionáře neudělají. Zkuste se proto na čas řídit radami ze seriálu 50 rad, jak dobře hospodařit s penězi. Výsledek se jistě dostaví!
DALŠÍ DÍLY NALEZNETE ZDE.

 

Autor:


Nejčtenější

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Planeta nám za méně vyhozených bot poděkuje, zamítl prodejce reklamaci

Ilustrační snímek

Nové boty se mu začaly párat už po třech měsících, reklamaci však prodávající neuznal. Možná má nějakou anomálii prstů...

Další z rubriky

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

České domácnosti bohatnou rychleji, než se zadlužují. Jsou však rozdíly

Ilustrační snímek

Jaká je majetková situace českých domácností? Bohatneme, nebo si půjčujeme stále víc peněz? V čem a kde máme uložený...

KVÍZ: Máte přehled, co vás čeká, kdybyste stavěli dům?

Ilustrační snímek

Vyznat se ve všech potřebných krocích kolem stavby rodinného domu není vůbec snadné. Víte, kdy je potřeba zajít na...

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Kurzy.cz Míra nezaměstnanosti je na historickém minimu a sehnat lidi je pro firmy velký problém. Vše ještě zhoršují u některých ...Najdete na iDNES.cz