Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak používat platební kartu?

aktualizováno 
Hodláte si založit nový účet u banky a v souvislosti s ním používat platební kartu? Víte, podle jakých kritérií si máte vybrat takovou platební kartu, která vám bude vyhovovat? Využijte našich rad, jak s kartou správně nakládat, či na co byste při jejím získání neměli zapomenout.

První karta bývá zdarma

Zařizujete-li si běžný účet, můžete si většinou vybrat ze široké nabídky karet. Všechny banky nabízejí první vydání platební karty k běžnému účtu zdarma. Za její správu se v prvních dvou až třech letech neplatí nic, pak se poplatky pohybují okolo dvou set korun za rok. Rozhodnete-li se pro karty vyšší kvality, než je doporučována pro účet, budete si muset něco připlatit - za vydání i za správu, obvykle se požaduje i vyšší zůstatek na účtu.

Oblíbenou variantou, jak používat platební kartu, je zatím u nás několikrát do měsíce dojít do bankomatu vybrat peníze v hotovosti. Tím většinou používání karty končí. Už na tomto přístupu banky vydělávají. Za výběr hotovosti z bankomatu své banky platí klient až na výjimky několik korun, za návštěvu bankomatu jiné banky si většina bank účtuje ještě větší poplatky. Budete-li si vybírat banku podle toho, zda nabízí výběry z bankomatu zadarmo, můžete se přesto setkat s poplatkem za tuto službu. Banky ji většinou schovávají na výpisu z účtu za takzvané provedení účetní položky. Cena za tuto operaci se opět pohybuje v rozmezí dvou až šesti korun.

Jaký je názor odborníka? Zeptali jsme se Ladislava Hozáka, ředitele odboru platebních karet Komerční banky?

Platit kartou je výhodné - úročené peníze na účtu jsou efektivnější a bezpečnější než v peněžence. Finanční prostředky klienta jsou prostřednictvím karty stále k dispozici i pro případ neočekávaných událostí či výhodných nákupů. S ohledem na existující poplatky za výběry hotovostí je pro klienta výhodnější platit kartou přímo v obchodě a snažit se bankomat využívat pouze v případě nezbytně nutném. Při používání karty je však potřeba dodržovat i určitá opatření - nesvěřovat ji spolu s PINem nikomu jinému a vést si pečlivý přehled o všech transakcích. Stejně tak je dobré vědět, kde hlásit ztrátu či krádež karty.

Je placení kartou výhodné?

Platební karta by však i podle svého názvu neměla jenom sloužit k získávání hotovosti, ale především k placení. Jsou samozřejmě místa, kde se svou kartou neuspějete a přijde na řadu hotovost, ale počet míst, kde lze platit kartou, se neustále zvyšuje. Všechny banky na českém trhu upozorňují na to, jak je placení kartou výhodné, že je zadarmo, a tudíž výhodnější než hotovost. Realita však může být jiná - problémem mohou být opět účetní položky. Většina bank si v počátcích i za placení kartou účtovala poplatky do pěti korun, dnes už by měla být tato služba zdarma.

Platba kartou však s sebou nese jedno riziko. Chcete-li si v bankomatu ověřit, jaký máte aktuální zůstatek, nemusí být lísteček z něj vždy spolehlivým údajem. Záleží totiž na tom, za jak dlouho obchodník zaúčtuje vaši platbu. V případě, že obchodník má stejný finanční ústav jako vy, projeví se vaše platba na účtu během dvou až tří dnů. Pokud si obchodník vede své konto u jiné banky než vy, může se to protáhnout i na týden. Jestliže nemáte dostatečný přehled o tom, kde a co jste platili, může se na účtu objevit záporný zůstatek, který, pokud jej nemáte povolen, je úročen až pětadvaceti procenty ročně.

Karty s pojištěním

Na co se často zapomíná, je i to, že platební karta v sobě může skrývat i pojištění. Základní typy karet, které nabízejí banky k běžným účtům, tento komfort sice neposkytují, případně jen v omezeném rozsahu. Kromě majitelů zlatých a business platebních kart je dobré si před cestou do zahraničí zjistit, jak široký je rozsah pojištění - to znamená, na co se pojištění vztahuje a proti čemu bude potřeba se připojistit.

Co je dobré vědět

1/
jak vysoký je poplatek za roční správu karty
2/ kolik se platí za výběr z vlastního a z cizích bankomatů
3/ i když je výběr z bankomatu zdarma, jestli si banka účtuje takzvanou účetní položku za pohyb na účtu

Jste spokojeni s vaší platební kartou nebo jste zjistili, že jste při jejím získání zapomněli na některé okolnosti, díky kterým vám teď typ vaší platební karty nevyhovuje?

Soutěžní hry z vás, až na výjimky, milionáře neudělají. Zkuste se proto na čas řídit radami ze seriálu 50 rad, jak dobře hospodařit s penězi. Výsledek se jistě dostaví!
DALŠÍ DÍLY NALEZNETE ZDE.

 

Autor:Nejčtenější

Jak ukončit zaměstnání. Stáhněte si vzor výpovědi

Ilustrační snímek

Výpověď z pracovního poměru je základním a nejrozšířenějším způsobem odchodu ze zaměstnání. A protože lidé mění práci...

Nový trend v práci Čechů. Konec dřiny, čtyři hodiny a domů

Ilustrační snímek

Práce na méně než osm hodin denně už není výsadou jen v kancelářích. Kvůli nedostatku lidí na trhu práce hledají firmy...Firmy musí navýšit a srovnat mzdy, jinak neobstojí, ukázal průzkum

Ilustrační snímek

Trh práce je na dně. Firmy, které ještě nezvýšily mzdy, tak budou muset rychle učinit a dorovnat je svým zaměstnancům...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Další z rubriky

Věrnost jedné bance se už nenosí, nové banky dál zvyšují počty klientů

Ilustrační snímek

Novým nízkonákladovým bankám dál narůstají počty klientů. Sedmička nových bank jich má už téměř tři miliony. Mít...

Stavební spoření překonává inflaci. Kdy zhodnotí peníze co nejvíc?

Ilustrační snímek

V Česku roste zájem o stavební spoření. Potvrzují to počty uzavřených smluv. Během prvních dvou měsíců letošního roku...

Finanční gramotnost Čechů se nelepší. Otestujte, jak jste na tom vy

Ilustrační snímek

V indexu finanční gramotnosti, který každoročně měří Česká bankovní asociace, dosáhli Češi i tentokrát průměrného...

Z býka medvědem. Londýnská banka předvídá oslabení koruny

Z býka medvědem. Londýnská banka předvídá oslabení koruny

Kurzy.cz Koruna v posledních dnech testuje svá únorová maxima. I přesto, že je posun k silnějším hodnotám pomalý, většina trhu s...

Najdete na iDNES.cz