Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak zjistit, že pracovník o jazykových znalostech nelže

aktualizováno 
Najít kvalifikované zaměstnance s odpovídající praxí bývá pro některé firmy obtížné. A když navíc chtějí člověka znalého jazyků? Skoro beznadějná situace.

Zda uchazeč o práci v CV o jazyce nelhal, poznáte snadno z písemného testu a rozhovoru. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Když zaměstnavatel včas odhalí jazykové znalosti zaměstnance, ušetří si čas i síly. Navíc pozná, zda mu pracovník o své jazykové úrovni nelhal, čímž by výrazně snížil svoji důvěryhodnost.

Vyžadovaná úroveň jazyka

Nejprve musí zaměstnavatel zvážit, jaké reálné znalosti u zaměstnance chce. Pokud je to velká mezinárodní společnost, kde je navíc vedoucí manažer cizinec, tak je požadavek na perfektní jazyk slovem i písmem oprávněný. Jestliže ale zaměstnanec využije na své pozici cizí řeč zřídkakdy a v blízké budoucnosti se to nezmění, není důvod trvat na pokročilých znalostech.

Jinou jazykovou úroveň samozřejmě uplatní řidič kamionu, odlišnou asistentka nebo právník. Svůj požadavek je dobré uvést už v inzerátu, tímto prvním krokem se zúží počet zájemců. Jak důležitá je jazyková úroveň budoucího zaměstnance, tak vysoko bude tento bod v požadavcích zaměstnavatele.

Nejdřív čtení, pak volný překlad

Dalšími kroky jsou písemný test a ústní pohovor. Jimi zjistíte skutečnou úroveň jazykových znalostí kandidáta a sekundárně jeho důvěryhodnost - zda informace uvedené v životopise souhlasí, nebo je potenciální zaměstnanec úmyslně změnil k lepšímu. Dejte uchazeči o pracovní místo na pohovoru přečíst článek v rozsahu maximálně strany A4, který se týká oboru podnikání. Po třech až pěti minutách přípravy ho požádejte, aby text nejprve nahlas přečetl a pak volně přeložil.

Místo výslechu raději přátelské povídání

Následovat by měl rozhovor v požadovaném jazyce. Mějte na paměti, že vedete dialog, nikoliv výslech. Začněte od jednoduchých věcí osobního rázu: kde bydlí, kde pracoval a jaké má zkušenosti. Podobně mu povídejte o sobě a vyzvěte ho, aby vám kladl otázky týkající se jeho budoucí práce.

Může se hodit

Najděte si práci, která vás bude bavit na jobDNES.cz.

Zaujměte potenciálního zaměstnavatele. Vygenerujte si zdarma životopis na jobDNES.cz

Takto strukturované setkání důkladně zmapuje jazykovou způsobilost uchazeče a ukáže, zda zaměstnanec zadanému textu rozumí, jestli nemá špatnou úroveň výslovnosti, nebo dokonce neumí ústně reagovat na běžnou nebo odbornou konverzaci.

Nikdy není pozdě

V některých případech může být velká škoda nepřijmout vhodného kandidáta jenom proto, že nemá dostatečnou jazykovou úroveň. Pořád platí, že by neměla být tím nejdůležitějším kritériem.

Existuje-li reálná šance dát budoucímu zaměstnanci prostor pro vylepšení jazykových znalostí, udělejte to. Většinou se vyplatí zvolit intenzivní výuku nebo vyslat nováčka do zahraničí, kdy zvyšujete možnost návratu jazykově jistějšího, plnohodnotného člena týmu.

Ovládáte dokonale alespoň jeden světový jazyk?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 9. června 2014. Anketa je uzavřena.

Ano 788
Ne 754
Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Další z rubriky

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...

Fed, ECB, ČNB. Kdy (ne)budou zvyšovat sazby?

Fed, ECB, ČNB. Kdy (ne)budou zvyšovat sazby?

Kurzy.cz Dolar za poslední měsíc vůči euru zpevnil o více než půl procenta. Byť má americká měna za sebou několik negativních fu...

Najdete na iDNES.cz