Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak poznat nerovné zacházení?

aktualizováno 
Máte-li pocit, že zaměstnavatel znevýhodňuje ženy, poradí vám především bezplatné poradny občanských sdružení. Soudní ochrana zatím pokulhává.

Různé názory
Ženy jsou na českém pracovním trhu diskriminovány, většina firem vezme radši muže, který nebývá doma s nemocnými dětmi. Není to pravda, ženy mají stejné příležitosti, v mnoha oborech přijmou spíše hezkou blondýnku než zkušeného pracovníka. Dva odlišné názory, ani jeden nemusí mít v konkrétním případě význam. Žena, která se cítí diskriminovaná, by neměla zobecňovat, ale v první řadě se pokusit rozlišit důvody, proč s ní zaměstnavatel nakládá odlišně.

V rozlišování mohou pomoci kolegové a také poradny občanských sdružení. „Od loňského ledna provozujeme bezplatnou telefonní linku na pomoc znevýhodněným skupinám na trhu práce,“ říká Magdaléna Hornová z organizace Gender Studies. „Počet dotazů stále vzrůstá na současných zhruba 50 týdně. Diskriminace se týká 30 až 40 procent telefonátů.“

Na lince se střídají dvě právničky, které volajícím pomáhají posoudit jejich situaci. Je-li skutečně podezření na diskriminaci, dostávají ženy základní rady, jak postupovat dál. „Doporučujeme, aby zaměstnavateli nejprve oznámily, že je diskriminuje, a pokusily se dohodnout mimosoudně. Pokud to nejde, pomáháme jim napsat žalobu, případně jim po dohodě nabídneme i právní pomoc u soudu,“ doplňuje Hornová.

Chtějte znát důvody
Každé úterý a čtvrtek vyřizuje podobné dotazy i právník David Šmíd z organizace Profem, při které funguje telefonická i internetová poradna. „Dotazy na diskriminaci se týkají hlavně mezd, kvůli nerovnému přístupu k práci lidé zatím moc nevolají,“ přiznává Šmíd.

NEMOCI Z PRÁCE: ani v kanceláři nejste v úplném bezpečí

Zaměstnancům radí upozornit zaměstnavatele na diskriminaci písemně a žádat od něj vysvětlení, proč v práci upřednostňuje někoho jiného. „Jestliže případ dojde tak daleko, že se chce klient soudit, doporučíme mu to až po konzultaci a zvážení, zda má vůbec šanci na úspěch. Někdy mu to naopak rozmlouváme,“ dodává Šmíd.

Zákon je příliš obecný
Skepse k soudnímu řešení sporu je na místě. V Česku stále neexistuje dostatek rozsudků, který by dal diskriminovaným zaměstnancům za pravdu. Většina soudců se s takovým případem nikdy nesetkala, mnoho možností pro rozhodování jim nedává ani současné právo. Zatímco zákoník práce platný do konce minulého roku diskriminaci podrobně popisoval, ten současný odkazuje na zvláštní antidiskriminační zákon, jehož návrh však nebyl v parlamentu dodnes přijat.

To, že podrobná úprava chybí, ztěžuje postavení zaměstnanců před soudem. „Soudy nemají po ruce normy, které by mohly na případy diskriminace v pracovněprávních vztazích použít,“ říká pražský advokát Dominik Brůha. Zdůrazňuje, že zaměstnancům v této situaci nepomohou ani evropské směrnice, které Českou republiku k postupu proti diskriminaci zavazují. „Směrnice je závazná pro stát, který ji musí promítnout do svých vlastních zákonů. Až ty jsou pak závazné bezprostředně,“ vysvětluje Brůha.

Přestože naděje nejsou nijak velké, šanci uspět u soudu má zaměstnankyně, která své tvrzení podloží věrohodnými důkazy. Návrh antidiskriminačního zákona počítal naopak s tím, že to bude žalovaný zaměstnavatel, kdo bude muset prokázat, že pracovnici nediskriminoval. V současnosti musí důkazy shromažďovat zaměstnanec. „K tomu poslouží hlavně písemná komunikace se zaměstnavatelem, včetně elektronické, dále třeba svědecké výpovědi kolegů,“ přibližuje Dominik Brůha.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Chcete být úspěšní? Naučte se naslouchat a dávat to ostatním najevo

Není důležité všechno v práci vědět, ale naslouchat lidem. To je ten klíč k dorozumění s ostatními. Kdo umí naslouchat, dokáže v kolektivu udržovat dobré...  celý článek

Ilustrační snímek
Poradna: Mám být na mobilu, v pohotovosti. Kdy můžu říct šéfovi dost?

Zaměstnavatel mi nařídil držet pracovní pohotovost. Můžu to odmítnout, když se mi to nehodí? A dostanu peníze i za to, že nakonec do práce nepůjdu? Pokud jste...  celý článek

Ilustrační snímek
Kariéru mají rozjetou na plný plyn, přestože jsou ze školy jen pár let

Zvládli to ostatní, zvládneš to taky, říkají rodiče dětem, aby je uklidnili a motivovali. Pokud to na vás platí, přečtěte si tři příběhy úspěšných mladých...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer
21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer

21. října 2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer Ve 14 hodin se uzavřou volební místnosti a okrskové voleb... celý článek

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.