Vyhněte se podpojištění svého majetku a krácení odškodnění

aktualizováno 
Máte pojištěný majetek a jste v klidu. Jenže pak přijde povodeň, sesuv půdy, nebo opuštěnou domácnost navštíví zloději a vy od pojišťovny dostanete pár korun. Jak je to možné? Vaše letitá pojistka byla zastaralá.
Jestliže je pojistka uzavřena na nižší hodnotu, než má ve skutečnosti majetek klienta, pojišťovny to penalizují. Ilustrační snímek

Jestliže je pojistka uzavřena na nižší hodnotu, než má ve skutečnosti majetek klienta, pojišťovny to penalizují. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Když se lidé nastěhují do svého bytu či domu, obvykle hned uzavřou pojištění majetku. Tečka. Odškrtnuto na seznamu a zapomenuto. Pojistka pak žije dál vlastním životem a dá se říct, že "koroduje". Protože mezitím se dějí dvě věci:

 1. Pojišťovny přicházejí s novými produkty a výhodami, které "staří" klienti obvykle nemohou využívat.
 2. Majetek zákazníků se mění – pořizují si nové věci, vylepšují své bydlení a hodnota jejich jmění roste.

Kvůli obojímu pojistky zastarávají. To, že klienti nemohou využívat nejnovější produkty, je sice mrzuté, ale nijak je to neohrožuje. Větší průšvih je to druhé: že jejich majetek roste. Snadno se tak stane, že je člověk podpojištěn. To je situace, kdy je pojistka uzavřena na nižší hodnotu, než jakou klientův majetek ve skutečnosti má. Pojišťovny to penalizují.

Příklad:

 • Jste pojištěni na 200 000 korun. Vykradou vás či váš dům zničí živel a vy začnete sčítat škodu. Zjistíte, že zmizely cennosti, elektronika, spotřebiče, sportovní vybavení a šaty celkem za 250 000 korun.
 • Protože chcete dostat od pojišťovny zaplaceno co nejvíc, nahlásíte plnou škodu s tím, že když jste tolik utrpěli, pojišťovna vám alespoň těch 200 000 korun dá.
 • Omyl: Pojišťovna si sečte, že vaše domácnost měla mnohem vyšší hodnotu, než jaké jste platili pojistné. Bude vám proto krátit pojistné plnění. Nevyplatí vám ani oněch 200 000 (i když škoda byla vyšší), ale třeba jen 100 nebo 150 000 korun.

Jak se vyhnout podpojištění

Aby se to nestávalo, nabízejí pojišťovny svým klientům takzvanou indexaci. Když je inflace na určité úrovni, přijdou jim před platbou dvě složenky. Jedna s původní cifrou, druhá s vyšším pojistným, jež však také znamená vyšší pojistnou částku. Klient se sám rozhodne, kterou složenku zaplatí.

Nepřehlédněte

Ale pozor: "Zákazník má nárok avizovanou indexaci odmítnout. Pokud ji jednou odmítne, již mu není v budoucnosti opakovaně nabízena," vysvětluje postup pojišťovny Ergo Běla Jašková. Každá pojišťovna má však postup jiný. Až nevídaně přátelská je Slavia pojišťovna, která sice navyšuje pojistnou částku, ale ne pojistné. Ačkoli to v době nízké inflace není problém, vstřícný krok směrem ke klientům je to v každém případě.

Sečtěte svůj majetek

Pokud jste zákazníky například pojišťovny Uniqa, která indexaci automaticky nenabízí, nebo jste kdysi při podpisu pojistné smlouvy službu odmítli, nezbývá vám než svou smlouvu čas od času zkontrolovat.

V každém případě byste měli mít přehled o svém majetku a vždy, když se ve vaší domácnosti něco významnějšího změní, udělat revizi. Spočítejte si podle své smlouvy, na kolik máte pojištěné cennosti, sportovní vybavení... protože to jsou věci, které pojišťovny obvykle pojistí třeba jen na 10 procent z celkové pojistné částky. Pak začněte sepisovat hodnotu všech předmětů, které doma máte.

Počítejte s nejhorší variantou, tedy totální škodou, přijdete-li o vše například vinou požáru, při povodních, nebo záplavách. Nezapomeňte ani na takové věci, jako je nábytek, ložní prádlo, nádobí. Až vše sečtete, vyjde vám pojistná částka, na niž by měla znít vaše pojistka. Porovnejte i hodnotu předmětů, které jsou limitované. Když shledáte, že jste podpojištěni, spojte se s pojišťovnou a domluvte si navýšení pojistných částek. Nemusíte se bát toho, že vám pojistka výrazně zdraží. Novější ceníky pojišťoven sice mívají vyšší cifry, na druhou stranu lze využít mnohých slev. Kdyby vám vaše pojišťovna připadala drahá, můžete zkusit konkurenci.

Porovnání si můžete udělat na internetu na srovnávačích, třeba na www.pojisteni.com, www.top-pojisteni.cz, www.srovnavac.cz. Srovnávače přitom neporovnávají jen samotné ceny, ale upozorní i na přednosti a nevýhody navrhovaných pojistných smluv. Dozvíte se tak třeba, že pojistka, kterou se chystáte uzavřít, nekryje riziko škod způsobených zatečením srážkové vody – když vám při průtrži mračen proteče strop.

Při aktualizaci pojistky se vždy zajímejte i o novinky. Přinášíme jejich přehled:

 • Allianz
  Pojišťovna zavedla službu VIP Garance – ve variantě pojištění Exklusiv si lze přikoupit například připojištění nejširšího krytí: pojištěni jste pak na vše, co v pojištění domácnosti kryje kterákoli pojišťovna v Česku. Přikoupit lze i takzvané ponechání plnění – v případě krádeže do 100 000 korun si klient může ponechat vyplacené peníze, i když se později ukradené věci najdou. Allianz nově kryje i krádeže invalidních vozíků a kočárků ve společných prostorách domu.
 • Česká pojišťovna
  Zavedla možnost hlášení škody pomocí mobilní aplikace, jejíž součástí je také zabezpečený elektronický archiv vybavení domácnosti s možností fotodokumentace.
 • ČSOB Pojišťovna
  Nabízí nově pojistku Naše odpovědnost, která obsahuje pojištění odpovědnosti za škody v občanském životě a pojištění odpovědnosti z výkonu zaměstnání.
 • Česká podnikatelská pojišťovna
  Rozšiřují stávající asistenční služby o právní pomoc. Zavádějí bonus za bezeškodní průběh – za každý rok bez pojistné události získá klient slevu pět procent, maximálně to může být 30 procent. K základnímu pojištění aktuálně přidávají širší pojistnou ochranu – například škody způsobené vichřicí a krupobitím, které u starších smluv bylo nutné připojišťovat. Automaticky je tak zahrnuto poškození elektrospotřebičů a elektroniky způsobené přepětím nebo zkratem.
 • Hasičská vzájemná pojišťovna
  Během roku 2013 se chystají rozšířit pojištění majetku o asistenční služby.
 • Slavia pojišťovna
  Chystá nový produkt na pojištění občanského majetku, zatím však nesděluje podrobnosti.
 • Uniqa pojišťovna
  Spustila webové stránky www.chrantesvujdomov.cz – návodné grafiky týkající se pojištění domácností a nemovitostí. Zajímavá služba MeteoUniqa – informace pojištěným formou SMS o blížícím se extrémním výkyvu počasí (vichřice, bouře, krupobití, velké sněžení, náledí...) s přesností pro zadané PSČ.
 • Wüstenrot pojišťovna
  Nově nabízí možnost sjednat pojištění majetku on-line. Plánuje slevovou akci pro stávající klienty, kteří mají pojištěnu nemovitost, ale ne domácnost.


Nejčtenější

Chtěla potvrzení o bezdlužnosti, teď je dlužníkem ona

Ilustrační snímek

Centrální registr dlužníků poskytuje mimo jiného vydání potvrzení o bezdlužnosti. To však nikdo v České republice...

Kvíz: Zvládli byste práci v nadnárodní korporaci?

Ilustrační snímek

Pokud splňujete kvalifikační předpoklady pro nabízenou pracovní pozici a ještě k tomu máte na obdobném postu i...Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

Nechceme být pouhými překupnicemi květin, říkají mladé podnikatelky

Majitelky květinářství Barbora Zimolová (vlevo) a Šarlota Palová.

Jsou mladé, vzdělané a plné energie. Nedávno otevřely v centru Brna neobvyklé květinářství s atmosférou baru. Přestože...

Unikátní výzkum: kam investují čeští milionáři a co je znepokojuje

Ilustrační snímek

V Česku je podle odhadů 28 tisíc dolarových milionářů. Své soukromí si však střeží. Dozvědět se, kam investují a jak se...

Další z rubriky

Češi jsou v právních sporech odvážnější. Soudí se hodně a rádi

Jitka Chizzola

Téměř každý třetí Čech se v posledních 5 letech účastnil právního sporu. Lidé se už nebojí bránit se, říká generální...

Většina tátů by potřebovala pro rodinu vydělat o 5 až 10 tisíc víc

Unikátní sonda do priorit českých otců naznačila, že muž si na sobě nejvíc...

Finančně utáhnout rodinu s dětmi není snadné. Jak to vnímají čeští otcové? Na tuto otázku hledal odpověď unikátní...

Nejabsurdnější výluka z pojištění: lidem nejvíce vadí zanedbání povinnosti

Ilustrační snímek

Zanedbání povinnosti pojištěného se stalo historicky první nejabsurdnější výlukou z pojištění. O vítězství této výluky...

Moneta plánuje spojení s Air Bank a Home Credit CZ/SK - podrobný rozbor - hlavní...

Moneta plánuje spojení s Air Bank a Home Credit CZ/SK - podrobný rozbor - hlavní...

Kurzy.cz Erste v rámci sektorového reportu na banky ponechala doporučení na akcie Monety na stupni „koupit“. Cílová cena zůstává...

Jobs Contact
Dílenský kontrolor (20.000 - 30.000 Kč)

Jobs Contact
Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 20 000 - 30 000 KčNajdete na iDNES.cz