Jak probíhá vymáhání dluhu

Věřitel, například banka, pojišťovna či mobilní operátor, nejprve klienta vyzve k placení sám. Ozve se obvykle se zdvořilou otázkou, protože se mohlo jednat i o omyl - klient například poslal svou platbu pod jiným variabilním symbolem.

Jestliže nešlo o omyl ale o opomenutí, požádá věřitel o zaslání chybějící platby. Záleží na trpělivosti věřitele, kolikrát takto klienta kontaktuje. Napoprvé s ním ještě jedná jako s váženým klientem, s každým dalším kontaktem je čím dál tím odměřenější.
Když klient i po tomto procesu dluh neuhradí, předá věřitel případ advokátní kanceláři. Ta zašle dlužníkovi předžalobní upomínku, ve které stanoví termín na zaplacení dluhu. Čas bývá přiměřený, ale ne příliš dlouhý - obvykle tak deset dní. Klient má v tuto chvíli ještě šanci domluvit si jinou formu splátek.

Jestliže dlužník neplatí ani nejedná, jde celá věc k soudu. Ten v naprosté většině případů rozhodne ve prospěch věřitele. Dlužník, který nezaplatí ani po soudním rozhodnutí se vystavuje reálnému nebezpečí exekuce.

Věřitel , soukromá osoba,  se může hned na počátku, místo na advokátní kancelář, obrátit na agenturu, která se zabývá vymáháním dluhů. Další postup pak může být i drsnější - telefonáty,  dopisy, osobní návštěvy vymahačů. Postup bývá na hranici zákona.

Z váženého klienta se snadno můžete stát nezodpovědným dlužníkem

Platím!

Kam sáhnout pro levné peníze? Spotřebitelské úvěry: vyplatí se vybírat. Více ZDE

Průzkumy říkají, že míra zadlužení v České republice nedosahuje výše, jakou známe ze zemí Evropské unie. Peněžní ústavy se těší, že se tato situace bude měnit a lidé si budou půjčovat další a další peníze. Exekutoři, vymahači dluhů i právníci mohou očekávat dostatek práce. Počet případů se možná zvýší i sociálním pracovníkům, ti z toho však pochopitelně velkou radost nemají.

O tom, jak je to s dluhy a s dlužníky jsme si povídali s JUDr. Zbyňkem Voseckým, ředitelem úseku správy pohledávek a konkursního práva advokátní kanceláře Chase Pullman.

Jaký je postup věřitele, když zjistí, že mu některý jeho klient neplatí?

  • Technický postup v mezích zákona je poměrně jednoduchý. V první fázi se věřitel zkouší dohodnout s dlužníkem sám, když se to nepodaří, najme si advokáta. Ten zašle předžalobní upomínku, a pokud se i tak nic neděje jde věc k soudu. Dlužník, který nedá ani na soudní příkaz, může postavit na kávu - návštěva exekutora na sebe nedá dlouho čekat.

To celé určitě není zadarmo. Jak roste částka, kterou má dlužník zaplatit?

  • V prvé řadě záleží na tom, jak zní příslušná smlouva a zda je v ní stanovena nějaká smluvní pokuta. V okamžiku, kdy se věc dostane až k právníkům, je třeba započítat odměnu advokátovi. Ta je stanovena podle zákona. Například když klient zaplatí hned po doručení předžalobní upomínky, navýší se jeho platba o stovky až tisíce korun za dva úkony právní pomoci (převzetí a příprava právního zastoupení, zaslání předžalobní upomínky), přesná částka pak vždy odvisí od výše vlastního závazku dlužníka, ze které se advokátní odměna vypočítává. Pakliže se věc dostane k soudu a dlužník ho prohraje, bude platit ještě náklady soudního řízení. A dojde-li až k exekuci je třeba počítat i s věcnými náklady exekuce a odměnou exekutora.

Věřitele soud nic nestojí? Hodně lidí si myslí, že nemá cenu se soudit, protože to bude drahé. Jiní jsou naopak přesvědčeni, že vše zaplatí dlužník.

  • Nic není zadarmo. Věřitel platí také, hned na začátku například konzultaci s advokátem. Cena je smluvní, její výše se pohybuje obvykle ve stovkách korun, ale nemohu mluvit za kolegy - naše advokátní kancelář pracuje s firemní klientelou a tam je to trochu jinak. Věřitel hradí též soudní poplatek, který činí čtyři procenta z výše pohledávky, nejméně pak 600 Kč - v případě, že vyhraje, je poplatek vždy účtován dlužníkovi, stejně jako odměna advokáta. Pokud je však pohledávka u dlužníka nedobytná, může se stát, že platba zůstane u věřitele. Obvykle však jen na čas, než dlužník získá nějaký majetek, nebo zaměstnání, kde lze postihnout exekucí jeho mzdu.

Začněte přemýšlet o prázdninových pobytech. Několik tisíc korun může přinést rychlé rozhodnutí, s jakou cestovní kanceláří a kam v létě pojedete. Více ZDE.

Vymáhání peněz se tedy může věřiteli dost prodražit...

  • Našim klientům vždy doporučujeme, aby si předem co nejlépe ověřili schopnost dlužníka splácet poskytnutou půjčku. Současně však při velkých počtech pohledávek platí statistická úspěšnost a s případem, kde by věřitel velkého počtu dlužníků celkově nezískal více, než investoval do úhrady soudních poplatků, jsem se za dobu své praxe ještě nesetkal. Pro věřitele existuje i daňové hledisko - pouze v případě, že pohledávku věřitel vymáhá soudní cestou, může ji případně odepsat do svých nákladů a tak získat nazpět daň z příjmu, kterou již dříve uhradil. Dlužník tedy musí počítat s tím, že pokud neplatí a neřeší svůj problém s věřitelem, dříve či později k podání žaloby dojde.

Stane se, že dlužník soud vyhraje?

  • Může se třeba stát, že věřitel ztratí originál smlouvy o půjčce. Na takovou náhodu by však dlužník skutečně neměl spoléhat. Právo je na straně věřitele. Mnozí dlužníci se snaží různě vymlouvat nebo dokonce obviňovat druhou stranu, měli by si však uvědomit, že jsou to oni, kdo porušili smluvní závazky.

Když se dlužník ke svému závazku nezná a má dojít na soudní jednání, věřitel si vzhledem k délce soudního řízení celou věc možná rozmyslí...

  • Taková situace byla před několika lety, v poslední době se však výrazně změnila k lepšímu. Mohu říci, že soudy obvykle za dva měsíce vydají platební rozkaz. Jsou samozřejmě i komplikované případy, které trvají mnohem déle, není jich však mnoho.

Co když člověk na zaplacení dluhů doopravdy hned nemá?

  • V každém případě by se měl pokusit o domluvu. Nejhorší je dělat "mrtvého brouka". Věřitel chce zpátky své peníze a je přístupný se dohodnout. Rozhodně však na dluh nechce zapomenout. Když dlužník nereaguje, volí stále důraznější a tudíž celkově dražší prostředky. Je potřeba začít jednat a také začít platit.

Dlužníků v poslední době přibývá, mají proti tomu věřitelé nějakou obranu?

  • Míra zadluženosti domácností v České republice zatím skutečně nedosahuje výše, jaká je obvyklá v ostatních zemích EU. Je pravdou, že přibývá dlužníků, kteří mají se splácením problémy, avšak v jejich celkovém počtu jde o marginální záležitost. Většina lidí je uvážlivá a pečlivě si rozmyslí, zda je v budoucnosti schopna splácet své závazky. Neúměrnému zvyšování počtu neplatičů se již nyní banky i splátkové společnosti brání například tím, že vytvořily úvěrový registr, kde se mohou dozvědět, zda někdo ze zájemců o půjčku nemá se splácením jinde problém. Nejúčinnější obranou tak skutečně je vzniku případného problému předcházet, a to uvážlivým a odpovědným přístupem na straně klientů i jejich věřitelů.

 

Jak vylepšit svou finanční situaci? Co radí odborníci? Přečtěte si další rady a tipy v našem aktuálním tématu.

 

Autor:
  • Nejčtenější

Podnikání střídaly chyby i ztráty. V Babicích dnes mají úspěšné České tropy

23. března 2024

Podnikatelský příběh Pavlíny Molkové začal před více než třicet lety ve Švýcarsku. „Všimli jsme si...

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se mění. K lepšímu, či horšímu?

22. března 2024

Stěhování, rozvod, vážná nemoc nebo jen možnost ušetřit na splátkách, to jsou důvody, proč se...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Auto nabourané na parkovišti. Kdo uhradí škodu?

29. března 2024

Poškozená vozidla na parkovištích v sídlištích, u obchodních domů, sportovních center či v...

Nákup stavebního pozemku na úvěr a bez zástavy? Pomůže stavební spořitelna

28. března 2024

Pořízení stavebního pozemku je dobrá investice. Ať už jako startovací pozice pro děti, pro uchování...

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...