Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak prodat nemovitost a nenaletět

Chystáte se prodat byt, nebo třeba rodinný domek? Chcete využít služeb některé realitní kanceláře, nebo raději zkusíte štěstí sami? Pokusíme se vám poradit jak nejlépe postupovat a čeho se vyvarovat.
Při samostatném prodeji ušetříte provizi realitní kanceláře

Při samostatném prodeji ušetříte provizi realitní kanceláře

Prodej nemovitosti je o dost složitější záležitost než třeba prodej automobilu, jde o transakci v řádech až milionů korun, kterou mnoho lidí řeší jen jednou za život. Kdo chce prodávat nemovitost, má dvě možnosti – buď si věří a spolehne se pouze na svou hlavu a své síly, nebo využije služeb realitních makléřů.

Prodej si sám
Jedinou výhodou samostatného prodeje nemovitosti je ušetřená provize realitní kanceláři. Ta se pohybuje obvykle mezi 4 až 6 procenty, přičemž platí, že čím je nemovitost dražší, tím by se mělo i toto procento snižovat. První problém, který bude prodávající muset sám řešit, je, jak stanovit optimální prodejní cenu. Pokud stanoví tuto cenu moc vysokou, stane se nemovitost neprodejnou a prodej se bude protahovat dlouhou dobu. Pokud naopak bude prodejní cena nižší, než je obvyklá tržní cena, pak výhoda ušetřené provize rychle mizí.

Soukromý inzerát v inzertních novinách přiláká v první řadě velké množství realitních kanceláří, které se budou snažit získat inzerovanou nemovitost do své nabídky. Pro kupující je mnohem pohodlnější procházet fotoinzerce realitních kanceláří než telefonovat na třířádkové soukromé inzeráty a objíždět velké množství nemovitostí na prohlídky.

Řada lidí navíc k těmto inzerátům už nemá velkou důvěru, protože se za nimi často skrývají nabídky realitních kanceláří. Existuje také reálná šance, že soukromý inzerát přiláká různé spekulanty, kteří se budou snažit zakoupit nemovitost pod její reálnou hodnotou. Nicméně pokud si sami najdete vhodného kupce, mělo by být pravidlem sepsat ve spolupráci s právníkem kvalitní kupní smlouvu, ve které budou dobře ošetřena rizika, která jsou s prodejem spojena.

Jak vybírat realitku
Pokud se nakonec rozhodnete využít služeb některé z realitních kanceláří, budete se muset rozhodovat, kterou z tak velkého počtu vybrat. V České republice jich působí několik tisíc. Může se jednat o velké realitní kanceláře se stovkou makléřů, o menší kanceláře s několika makléři, nebo i o samostatně pracující realitní makléře.

Nelze obecně říci, že by velká realitní kancelář byla lepší než malá, nebo naopak. Ta větší má lepší možnosti inzerce, může si dovolit dávat více peněz do propagace, může mít i obsáhlejší databázi poptávky, na druhé straně má v nabídce i více nemovitostí, kupující si pak vybere nějakou jinou, a nikoliv tu vaši, její makléři jsou časově velmi vytížení, a nemohou se tedy jednotlivým nemovitostem tolik věnovat. Menší kanceláře mají výhodu individuálního přístupu ke každé nemovitosti.

Asi nejlepším vodítkem při výběru je doporučení někoho, kdo již má s danou kanceláří dobré zkušenosti. Můžete také několik kanceláří náhodně navštívit, prostředí, v jakém kancelář působí, může vypovídat hodně o její činnosti. Posuzujte také, jak odborně a profesionálně její makléři působí. Má kancelář vlastního právníka, nebo spolupracuje s nějakou advokátní kanceláří? Pokud ne, poohlédněte se raději někde jinde, některé kanceláře mohou, ve snaze snížit si náklady, používat stále stejné vzory právních smluv.

Standardní službou kanceláře zaplacenou v ceně provize by měl být kompletní právní servis. Informujte se také, jakým způsobem probíhá složení kupní ceny za nemovitost. Standardně kupující složí v realitní kanceláři tzv. rezervační zálohu ve výši provize realitní kanceláře a vlastní složení kupní ceny probíhá přes notářskou úschovu, popř. vázaný vklad v bance. Pozor na kanceláře, které by chtěly složit celou částku v kanceláři.

Výhodou kanceláře může být i členství v Asociaci realitních kanceláří nebo v Unii realitních kanceláří. Tato profesní uskupení by měla zaručovat, že členské realitní kanceláře jednají v zájmu klienta a dodržují tzv. Etický kodex člena. Také se snaží kultivovat celkové prostředí obchodu s realitami směrem k západoevropskému standardu.

popisekINTERNETOVÁ AUKCE:
prodat lze i komerční nemovitost  

Exkluzivita má své výhody
Pokud si vyberete určitou realitní kancelář, bude s vámi chtít kancelář sepsat smlouvu o zprostředkování prodeje nemovitosti. Jedná se nejčastěji o zprostředkovatelskou smlouvu podle § 642 a násl. Obchodního zákoníku. Na základě této smlouvy se realitní kancelář zaváže za provizi zprostředkovat prodej nemovitosti. Tato smlouva může být buď výhradní, nebo nevýhradní.

Nevýhradní smlouva má jedinou výhodu, a to, že nemovitost může být nabízena více realitními kancelářemi. V dnešní době ale nemá velký význam nabízet nemovitost přes několik realitních kanceláří. Zpravidla inzerují všechny na stejných internetových serverech a ve stejných inzertních časopisech. Kupující pak vidí stejnou nemovitost několikrát, pokaždé u jiné realitní kanceláře. Výsledek je pak takový, že si bude myslet, že o danou nemovitost není zájem, nedaří se ji prodat, a proto je nabízena více kancelářemi.

Dalším důvodem je, že realitní kancelář dostává zaplacenu provizi až po prostředkování prodeje nemovitosti, u výhradní smlouvy má zaručeno, že nemovitost neprodá jiná kancelář, ona obdrží provizi, a může si tedy dovolit větší výdaje za propagaci. Většina nevýhradních smluv zpravidla končí tak, i když vám to asi na rovinu nikdo z kanceláře neřekne, že je kancelář inzeruje jen na svých internetových stránkách a nikde jinde – maximálně tam, kde to moc nestojí. Tím končí její zájem o nabízenou nemovitost.

Po sepsání smlouvy by vám měl makléř v pravidelných intervalech telefonovat a informovat vás o tom, co vše již kancelář pro prodej udělala, kde všude inzeruje, nebo pokud se např. změnilo roční období, udělat nové fotografie nemovitosti, aby nebyla potenciálním kupujícím prezentována ještě v létě fotkou, na které je zasypaná sněhem.

Autor:
  • Nejčtenější

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Podílové fondy jsou stále oblíbenější investicí. Experti radí, jak je dobře vybrat

17. dubna 2024

Premium Investování je důležitou součástí budování finanční stability a hraje hlavní roli v dosažení...

Víte, co znamená zkratka OBZP a jaká povinnost je s ní spojená?

17. dubna 2024

OBZP je zkratka, která v sobě skrývá osoby bez zdanitelných příjmů. Tento status se týká lidí ve...

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...