Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak řeší Zákoník práce překážky v práci kvůli povodním

  9:46aktualizováno  9:46
Zaplavený dům, evakuace, ochromená doprava, takové a řadu dalších příčin může mít kvůli povodním v posledních dnech absence lidí v práci. Někteří zaměstnavatelé ji řeší lidsky: pracovníkům dávají placené či neplacené volno, jinde však vyhrožují výpovědí kvůli pracovní absenci. Zákoník práce přitom umožňuje vzniklou situaci řešit několika způsoby.

Řada drobných astředních podnikatelů přišla při povodních v minulých dnech o valnou část, nebo dokonce o celý svůj majetek. Lidé nemohli chodit do práce, protože se snažili uchránit svůj majetek před povodní nebo pomáhali zachraňovat majetek svých zaměstnavatelů, případně se účastnili záchranných prací v rámci obce nebo na základě veřejné výzvy. Kvůli tomu pak vznikla řada problémů ve vztahu mezi zaměstnanci a zaměstnavateli a jedni i druzí se nyní zajímají, jaké povinnosti, případně nároky jim z tohoto titulu vznikají.

Povodeň je překážkou v práci

Zákoník práce a prováděcí nařízení k němu dělí překážky v práci na překážky z důvodu obecného zájmu a překážky z vážných osobních důvodů.

a) překážky v práci z důvodu obecného zájmu

V zákoníku práce se stanoví, že zaměstnavatel poskytne zaměstnanci pracovní volno v nezbytně nutném rozsahu k výkonu občanských povinností a jiných úkonů v obecném zájmu, pokud tuto činnost nelze provést mimo pracovní dobu. Do výkonu občanských povinností lze kromě jiného zahrnout i poskytování první pomoci, pomoci při živelních událostech nebo v jiných mimořádných případech, nebo když je občan povinen poskytnout osobní pomoc.

Mezi jiné mimořádné úkony v obecném zájmu pak podle vyhlášky číslo 18/1991 Sb. patří případy, kdy občan pomáhá na výzvu příslušných orgánů nebo podle jejich pokynů při záchranné akci v terénu. V těchto případech jde o volno s náhradou mzdy, které poskytne a uhradí zaměstnavatel, přičemž orgán, který požadoval pomoc, bude náhradu mzdy refundovat. V obou případech se může zaměstnavatel rozhodnout, že příslušnou refundaci nebude požadovat. Jde li však o činnost dobrovolného zdravotníka Českého červeného kříže, jde z hlediska zaměstnavatele o volno neplacené, a odměnu by měl poskytovat Červený kříž. Potvrzení o účasti pracovníka na záchranných pracích vydávají magistráty a obecní úřady.

b) důležité osobní překážky v práci

Jestliže zaměstnanec nepřišel do práce proto, že vyklízel svůj byt, aby ho uchránil před zaplavením nebo po opadnutí vody uváděl svůj byt do obyvatelného stavu, má nárok na neplacené volno. Podobné je, když se zaměstnanec v důsledku záplavy a přerušení dopravních prostředků nemohl dostat do zaměstnání. V takovém případě jde o omluvené volno bez nároku na náhradu mzdy. Proto nepřichází v úvahu, aby zaměstnavatel posuzoval nepřítomnost v práci jako neomluvenou absenci a vyhrožoval zaměstnanci okamžitým skončením pracovního poměru, jak se již v jednom případě stalo, když se zaměstnanec v době záplav nemohl dostat z jednoho na druhý břeh Vltavy. Naopak si může zaměstnanec po dohodě se zaměstnavatelem svou nepřítomnost napracovat.

Převedení na jinou práci

Zaměstnavatel je povinen zaměstnávat pracovníka pouze činnostmi, které odpovídají znění jeho pracovní smlouvy. Jde-li však o odvracení živelní události nebo o odstraňování jejích následků, pak má zaměstnavatel podle zákoníku práce převést zaměstnance i bez jeho souhlasu na dobu nezbytné potřeby na jinou práci než tu, která byla sjednána v pracovní smlouvě. V takovém případě je však zaměstnavatel povinen přihlížet k tomu, aby tato práce byla pro zaměstnance vhodná vzhledem k jeho zdravotnímu stavu a věku.

Jestliže se zaměstnanec účastní po povodni úklidových prací pro zaměstnavatele, je ten povinen ho vybavit osobními ochrannými prostředky odpovídajícími pracím, které zaměstnanec bude vykonávat. Mezi takové prostředky patří i mycí, čisticí a dezinfekční prostředky, které zaměstnanec použije k ochraně svého zdraví. Zároveň firma musí vytvářet podle možnosti podmínky pro bezpečnou práci a přijímat veškerá potřebná opatření k prevenci rizik. Zaměstnavatel je v této souvislosti rovněž povinen informovat zaměstnance o možných rizicích práce a v případě potřeby jim zajistit očkování a lékařské prohlídky. Náklady lékařské prohlídky i dalších úkonů hradí v těchto případech zaměstnavatel.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Jak poznat, komu se nedá věřit. Šest signálů snížené důvěryhodnosti

Ilustrační snímek

Nejspíš se vám už někdy stalo, že jste někomu věřili, ale pak se ukázalo, že jde o člověka, který myslí jen na sebe....První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Další z rubriky

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Schichtové: Jak jejich slavné mýdlo s jelenem proslavilo Ústí v Evropě

Dobové reklamní panely kosmetické značky Elida z ústecké společnosti Schicht

Vybudovali obrovský podnik, zaměstnávali tisíce lidí. Chtěli konkurovat Škodě a Tatře. Jenže podobně jako u jiných...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Musk dále upřesňuje. Poradci pro privatizaci Tesly budou Goldmani a Silver Lake....

Musk dále upřesňuje. Poradci pro privatizaci Tesly budou Goldmani a Silver Lake....

Kurzy.cz Zakladatel a šéf automobilky Tesla Elon Musk dnes upřesnil otázky kolem financování jeho avizovaného plánu na převzetí ...

Najdete na iDNES.cz