Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se bránit zdražování?

aktualizováno 
Od Nového roku nebudu pít, přestanu i kouřit, zdravě budu žít, to protože na to nebudu mít. Písničkáři Paleček a Janík vyjádřili určitě nejen své pocity. Útok na kapsu se netýká zdaleka jen požitků, které člověk koneckonců může omezit. Od 1. ledna dráž než loni také telefonujeme, vaříme, jezdíme, topíme i svítíme. A co nezdraží v lednu, přijde na řadu v květnu - instalatéři, malíři, kadeřníci... Co udělat, aby byl dopad těchto změn na peněženky co nejmírnější?

Vyhnout se vyšším cenám prostě nejde. Jedinou možností, jak ušetřit rodinný rozpočet od pohromy, je začít šetřit a chovat se méně rozmařile. To platí zejména pro kuřáky či motoristy, na které dolehne daňová reforma nejvíce.
 
Rodinné výdaje se zvýší o tisíce korun

„Čtyřčlenná rodina, kde každý z rodičů kouří jednu krabičku cigaret denně, neabstinuje a jezdí každý den autem, utratí letos jen kvůli úpravám daní až o devět tisíc korun více než loni,“ vypočítává dopady růstu spotřebních daní Vladimír Pikora, ekonom Volksbank. V případě zvýšení spotřebních daní je jediná cesta, jak ušetřit - omezit kouření, pití tvrdého alkoholu či jízdu autem.

Například České dráhy nabízejí na některých trasách zvýhodněné jízdné, které pro celou rodinu vyjde levněji než cesta autem - čtyřčlenná rodina zaplatí za cestu rychlíkem z Prahy do Brna o víkendu se slevou celkem 360 korun, autem by taková cesta vyšla minimálně na 600 korun a nejlevnějším autobusem přes 800 korun.

Ušetřete na výměně nemovitosti!
Čtěte ZDE.

Méně by podle Pikory měla dolehnout reforma na důchodce: „Nejméně se prodraží život osamoceným důchodcům, kteří nemají auto a využívají minimálně služeb. Ti, pokud trochu kouří, zaplatí za rok o 2800 korun více než loni.“ Důchodci, kterým se v lednu zvedly penze v průměru o 144 korun, musí vystačit s průměrným důchodem 7227 korun. Výhodou je, že si nově mohou bez omezení k penzi přivydělat. 
 
Nesvítí se někde zbytečně?

I když ceny energií stouply jen o několik procent, na ročních výdajích domácností se to při stejné spotřebě odrazí až několika tisíci. Hodně záleží na tom, kde rodina žije. Zatímco v Praze elektřina ani dálkově dodávané teplo nepodražily a plyn je dražší o necelá tři procenta, v jižních Čechách zaplatí obyvatelé za svícení o 6,6 procenta a za plyn o 3,7 procenta víc.

Recept, jak neplatit za energie víc, je celkem jednoduchý - zacházet s nimi úsporně. Haléřové záležitosti znamenají v součtu stokoruny. Začíná to zbytečně celodenně rozsvícenými světly, končí třeba vařením bez pokliček či „saunou“ v obýváku. „Jen roční provoz jedné stowattové žárovky, která svítí pět hodin denně, vyjde na 640 korun, pokud ji nahradí úsporná s dvacetiwattovým příkonem, stačí na stejně dlouhé svícení jen 130 korun,“ říká ředitelka Energy Centra v Českých Budějovicích Jana Ivana Klobušníková. 
 
Některé požitky zlevní

Když přestaneme kouřit, omezíme tvrdý alkohol a telefonování, co nám pak zbude ze života? Místo cigarety čokoláda s kávou, místo tvrdého alkoholu víno - to bude díky poklesu cel a daní od května naopak levnější. Přijde však zároveň druhá vlna zdražení, kdy se kvůli růstu daní a cel zvednou ceny některých dalších služeb, jako jsou kadeřnice, kosmetičky či malíři. 
 
Služby realitek dražší, daň z převodu nižší

Před poplatky stavebních spořitelen se neschováte.
Čtěte ZDE.

Vzrůst daně z přidané hodnoty z pěti na dvaadvacet procent poznamenal také ceny realitních kanceláří. Jde o daň z provize, kterou zákazník při nákupu nemovitosti realitní kanceláři platí. Pokud je provize například tři procenta a prodává se nemovitost za milion korun, za provizi zákazník zaplatil do konce roku 30 000 korun a daň z ní byla pět procent, tedy 1500 korun. Po změně daně výše provize zůstává 30 000 korun, daň se však zvýší na 22 procent, tedy 6600 korun.

Pro toho, kdo nemovitost prodává, je příjemnou změnou snížení daně z převodu nemovitosti z pěti na tři procenta. Při prodeji domu za milion korun znamená tato změna úsporu 20 000 korun.

7 rad, jak se vyhnout zdražení

1. Benzin, nafta – pokud nechcete platit více za provoz automobilu, nezbývá nic jiného než omezit počet jízd autem na nutné případy. Leckdy je levnější využít vlaku či autobusu než vlastního automobilu.
 
2. Cigarety, alkohol - ještě v únoru by měly být v prodeji cigarety za stávající - nižší - ceny. Kdo chce oddálit dopad zdražení, měl by si udělat zásoby tabákových výrobků. Alkohol lze levněji pořídit v hypermarketech a diskontních prodejnách.
 
3. Telefonování – telefonujte méně, mimo špičku, zvažte zrušení pevné linky nebo ji kombinujte s  mobilem.
 
4. Elektřina - až padesát procent ze spotřeby se dá ušetřit vařením s pokličkami. Perte místo na 60 na 40 stupňů Celsia, úspora je až čtyřicet procent energie. Peníze často utíkají také na dlouhou dobu otevřenými dvířky lednice a mrazáku.
 
5. Plyn - vhodnou regulací chodu plynových topidel spotřeba klesne až o dvacet procent.
 
6. Voda - spravený kohoutek ušetří až 350 korun ročně, systém úsporného splachování 1100 korun za rok.
 
7. Teplo - teplota v bytě nižší o jeden stupeň znamená pokles spotřeby tepla o šest procent, utěsněním oken se tepelné ztráty sníží o 35 až 45 procent.

O kolik se zvýší letos výdaje ve třech modelových domácnostech? Čeho se zdražení týká v první a druhé vlně? Přečtěte si naše aktuální téma.

Přemýšlíte, jak při vyšších cenách v letošním roce ušetřit? Jakou metodu zvolíte? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

 

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Další z rubriky

Pro toho, kdo žije sám, by mělo být životní pojištění povinností

Životní pojištění stojí v průměru 5 % příjmů a v případě problému se rozhodně...

Životní pojištění má většina z nás spojeno se situací, kdy zemře živitel rodiny a díky pojistce jsou jeho blízcí...

Kvíz: Uměli byste bez potíží změnit dodavatele energií?

Ilustrační snímek

Podle posledního průzkumu spotřebitelské organizace dTest 21 % respondentů uvažuje o změně dodavatele energií. Pokud...

Otevřené bankovnictví: proč pouštět k penězům na účtu někoho cizího

Ilustrační snímek

Hovor nahráváme, souhlasíte? Ano. Tento web používá cookies, souhlasíte? Klik. Co jiného vám zbývá. A nově se chystá...

Fed, ECB, ČNB. Kdy (ne)budou zvyšovat sazby?

Fed, ECB, ČNB. Kdy (ne)budou zvyšovat sazby?

Kurzy.cz Dolar za poslední měsíc vůči euru zpevnil o více než půl procenta. Byť má americká měna za sebou několik negativních fu...

Jobs Contact
Strojní konstruktér - i absolvent (20.000 - 30.000 Kč)

Jobs Contact
Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 20 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz