Business, komunikace

Business, komunikace | foto: Profimedia.cz

Jak se chovat k šéfovi, abyste se neshodili

  • 102
Víte, jak přistupovat ke svému nadřízenému, abyste se před ním ukázali v tom nejlepším světle? Podívejme se, jaká pravidla je třeba dodržovat v šéfově společnosti, když jsme s ním sami, a nebo ve společnosti dalších obchodně a společensky důležitých lidí. Neudělejte si ostudu.

Pokud nejsou vaše vztahy se šéfem nastavené tak, že mu tykáte a oslovujete jej křestním jménem, vždy jej oslovujte plným titulem, kterým disponuje vzhledem ke svému postavení v rámci firmy, tedy například: pane vedoucí, pane řediteli, pane šéfredaktore, pane náměstku apod., nebo titulem akademickým (pane inženýre, pane docente,…). A to jak v situacích, kdy jej oslovujete sami, tak i (a na to dbejte dvojnásob) ve společnosti další lidí.

Pokud šéfa běžně oslovujete křestním jménem, pak mějte na paměti, že ve společnosti (při obchodním jednání, obchodním obědě, na recepci, kde jej představujete dalším osobám atd.) musíte na důvěrné oslovování zapomenout a vrátit se k oficiálnímu oslovování. Tedy žádný Kája, ale před obchodními partnery a dalšími pro firmu důležitými lidmi pan Karel Novotný, ředitel společnosti XY.

Jak se šéfem jednat

Ve chvíli, kdy potřebujete se svým šéfem projednat jakoukoli záležitost, měli byste k jednání přistupovat následujícím způsobem. Ujistěte se, zda právě nemá jinou,  neodkladnou záležitost k řešení. O tom vás může informovat jeho asistentka, ale můžete mu také zavolat případně jej požádat o schůzku mailem. Zvláštěpak, když nemá kancelář dva metry od vás, ale na druhé straně budovy. Vy sami si ujištěním se o volné chvíli šéfa ušetříte čas, když se vyvarujete několika zbytečných návštěv jeho kancelář, kdy na vás nemá čas.

Před vstupem do jeho kanceláře zaklepejte, případně se nechte uvést jeho asistentkou, pokud víte, že takovýto postup v rámci vaší společnosti nevyhnutelný (především v případě vysoce postavených šéfů velkých koncernů, finančních společností apod.). Po vstupu pozdravte a vyčkejte, až vás šéf vyzve, abyste se posadil. Nechoďte za šéfem s cigaretou, ani s jídlem v ústech, ruce vyndejte z kapes.

Pokud iniciujte schůzku vy, vysvětlete její důvod, proberte se šéfem vše potřebné, ale vyhněte se zdlouhavým projevům a odpoutáváním se od tématu. Neplýtvejte časem šéfa, ani svým. S tím také souvisí četnost záležitostí, kvůli kterým za šéfem jdete. Nechoďte s každou drobností extra, ale naopak, jednotlivé věci, které s ním potřebujete prodiskutovat si seskládejte tak, abyste je pokud možno všechny mohli probrat se šéfem najednou. Pokud je diskuze u konce, poděkujte za čas, který vám šéf věnoval, za pomoc s problémem, kvůli kterému jste přišel apod. a rozlučte se.


Kdy nemluvit se šéfem v sedě

Pokud šéf přijde za vámi, pak vstaňte pozdravte, pokud vám podá ruku, stiskněte mu ji dle pravidel – tedy pevně, krátce. Žádný dlouhý třas, drcení ruky, ani leklá ryba. Pokud šéf zůstane stát, mluvte s ním rovněž ve stoje, rozhodně si nesedejte. Pokud to vypadá na delší diskuzi, nabídněte mu místo k sezení, pak se rovněž posaďte. Pokud je široko daleko k dispozici pouze jediná volná židle – ta vaše, nabídněte ji šéfovi posazení. Tím spíše, je-li váš vedoucí v letech.