Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se chránit před zneužitím karet?

aktualizováno 
Ve chvíli, kdy vám ukradnou kreditní kartu nebo mobilní telefon, je pro vás jistě důležité, abyste je co nejrychleji zablokovali proti případnému zneužití. Nosíte však v hlavě telefonní čísla všech zákaznických linek, kde vám blokace provedou? Že jste je měli zapsané v mobilu nebo v peněžence, o které jste právě přišli? Právě pro vás jsou určeny následující řádky.
Ve chvíli, kdy přijdete o platební kartu, nákupní úvěrovou kartu nebo mobilní telefon, si připravte notnou dávku trpělivosti a pevných nervů. Nepříjemnost vás totiž bude stát nejen pěkných pár stovek, ale také velké množství času. Celá komplikace se pak násobí v momentu, kdy se vám například podaří přijít o několik karet najednou, a naneštěstí třeba v zahraničí. Budete muset postupně kontaktovat všechny vydávající společnosti,  které vám karty poskytly, u všech si zařídit jejich blokaci či stoplistaci a následně si vyřídit vydání karet nových, což vás bude stát další čas a další peníze.

Řešení se snaží nabídnout poměrně nová služba CARDPlus, která za vás veškeré blokace a případné získání nových platebních či komunikačních instrumentů vyřídí. Na tuzemském trhu i v zahraničí ji nabízí společnost moCom International.

 Jak vlastně CARDPlus funguje? Předně je nutné, chcete-li využít plně služby CARDPlus, zaregistrovat si u zmíněné společnosti všechny kreditní,

Chcete se dozvědět další informace o platebních kartách?

debetní, úvěrové a jiné karty, které vlastníte a chcete pro ně službu využívat. Registrovat můžete samozřejmě i SIM kartu svého mobilního telefonu. Registrace obnáší předání veškerých dat, která jsou k blokaci uvedených nástrojů nutná. Následuje podepsání smlouvy, která zavazuje nejen společnost moCom, ale také vás k dodržování jistých povinností a pravidel. Pro případ zapomenutí telefonního čísla získáte nezničitelný přívěsek na klíče a samolepku, na kterých je telefonní číslo služby CARDPlus vytištěno. V neposlední řadě musíte také uhradit roční poplatek, za který je služba provozována.

Co se tedy stane, pokud dojde ke ztrátě či krádeži uvedených nástrojů? Ke stoplistaci karet nebo blokaci mobilního telefonu stačí vytočit nouzové telefonní číslo a sdělit operátorovi, o který z nástrojů uvedených ve smlouvě se jedná. K tomu je pochopitelně nutná vaše přesná identifikace, která chrání vás i společnost před případným zneužitím služby. Identifikace je založena na dotazu na vaše osobní údaje, jako jsou jméno vašeho otce, rodné příjmení vaší matky apod.

V této fázi je na vaší straně vše potřebné učiněno a o zbylé procedury se postará služba CARDPlus. V případě ztráty karty tak například provede blokaci karet odesláním faxu do banky, která po jeho obdržení přebírá plnou nebo částečnou zodpovědnost za případné zneužití karty (v závislosti na podmínkách banky) a případně zařídí i vydání náhradní karty či doručení hotovosti do zahraničí, pokud o to požádáte. V případě potřeby vám telefonicky sdělí číslo nové předplacené telefonní karty, takže můžete ihned telefonovat i bez hotových peněz. Velkou výhodou služby je to, že za vás CARDPlus uhradí veškeré poplatky, které byste jinak za blokace a další procedury zaplatili.

V případě, že přijdete o kartu v zahraničí a budete potřebovat získat co nejdříve hotovost, také tuto možnost vám CARDPlus nabízí a to ve spolupráci se společností Western Union. Western Union samotná slibuje dodání potřebné hotovosti do 20 minut, ovšem pouze za předpokladu, že se nacházíte v místě jejich kanceláře, jinak musíte čekat na doručení jiným způsobem. Proto CARDPlus garantuje dodání hotovosti do 6 hodin. Podmínky jsou však stejné jako u Western Union.

Výhodou také je, že narozdíl od Western Union nemusí nikdo z vašich známých či příbuzných skládat peníze osobně na pobočce. CARDPlus vám pošle na požádání tolik peněz, kolik potřebujete a touto částkou zatíží vaši kreditní kartu.

Je pochopitelné, že čím větší ochranu a komfort budete požadovat, tím větší bude roční poplatek. Při zřízení služby dostanete na výběr ze tří programů, které se liší šíří poskytovaných služeb a cenou.

  1) Basic (pouze pro studenty a důchodce)

  • okamžitá blokace kreditních a platebních karet včetně SIM karty mobilního telefonu
  • pokrytí blokačních poplatků mobilnímu operátorovi
  • pokrytí nákladů na blokaci či stoplistaci platebních a kreditních karet
  • doručení blokačních dokumentů, které obdržíte poštou na požádání

  -          roční poplatek 290 Kč

  2) Standard - služby jako Basic + navíc:

  • podání žádosti o vystavení nové platební či kreditní karty vaším jménem bez nutnosti vaší osobní návštěvy pobočky banky

  -          roční poplatek 390 Kč

  3) Exklusive – služby jako Standard + navíc:
  • zajištění pro případ ztráty karty v zahraničí
  • zaslání kopií vašich osobních dokladů, které jste si u společnosti uschovali
  • sdělení kódu předplacené telefonní karty pro nouzové telefonování, což je nemalá výhoda ve chvíli, kdy jste úplně bez prostředků a potřebujete nutně telefonovat
  • telegrafické zaslání peněz v hotovosti na místo vašeho pobytu do 6 hodin po ohlášení ztráty (ve spolupráci se společností Western Union).

  -          roční poplatek 890 Kč

  Zapomeňme teď na pohodlí, které z nabízených služeb plyne, a podívejme se, zda se vám skutečně vyplatí. Poplatky uvedené pod popisem tarifu zaplatíte vždy ročně, přesněji řečeno vždy na další rok dopředu. Na kolik vás přijde ztráta bez využití služeb moCom? Podívejme se na položky, které jsou se ztrátou karty či mobilního telefonu spojeny.

  Prvním z nich je bezesporu blokace či stoplistace platební karty. Pochopitelně záleží na tom, zda disponujete kartou elektronickou či embosovanou. Zatímco za blokaci elektronické platební karty zaplatíte poplatek v rozmezí 150 až 500 korun, u stoplistace embosované karty se poplatek v rozmezí 1000 až 4000 korun. Výjimku tvoří pouze kreditní karty Citibank nebo většina karet třídy Gold, jejichž stoplistace je prováděna zdarma.

  Co se týče nákladů na blokaci SIM karty mobilního telefonu, je situace obdobná. Za blokaci SIM karty od Oskara a Eurotelu nezaplatíte ani korunu a platíte pouze poplatky za získání nové karty. Pouze mobilní operátor T - Mobile si tuto službu nechává zaplatit částkou 400 Kč. Pravdou ovšem je, že v případě Eurotelu za vás společnost moCom hradí poplatek za získání novém SIM karty, který by vás jinak přišel na 500 Kč.

  Vyplatí se tedy CARDPlus?

  Rozhodně ano zapomětlivým či roztržitým jedincům, kteří ztrácejí své věci často. Ocení ji jistě také ti z vás, kteří ve své peněžence nosí několik karet najednou, protože poplatek za službu není závislý na počtu karet přihlášených ke službě. V prvním i druhém případě by totiž okradený či zapomětlivý jedinec na případných poplatcích bankám zaplatil částku výrazně převyšující roční poplatky a nezanedbatelný je také čas, který služba v případě problémů ušetří. Naopak pro pečlivé osoby s jednou platební kartou nemá zřízení služby přílišný význam.

  Komu se tato služba opravdu vyplatí, jsou ti, kdo vlastní kartu embosovanou nebo mobilní telefon s operátorem T – Mobile či Eurotel. Nejen, že byste za ztrátu karet (kreditka a SIM) s uvedenými dvěmi dispozicemi jinak zaplatili mnohem více, ale embosovaná karta je navíc mnohem snáze zneužitelná než karta neembosovaná, protože k jejímu zneužití nepotřebujete znát PIN. Proto je také jistě žádoucí její, co možná nejrychlejší, blokace.

  Jak na vás zapůsobila tato nová služba? Pokládáte ji za přínosnou? Přišli jste již o nějakou platební kartu zmíněným způsobem? Jak velké problémy vám ztráta připravila? Těšíme se na vaše názory a zkušenosti. 


  Komerční prezentace: 

  Kreditní kartu CCS Kredo poskytuje CCS Česká společnost pro platební karty a je první kartou, která zpřístupňuje výhody pravé kreditní karty široké střední vrstvě českých rodin. CCS Kredo nabízí například bezúročné období až 40 dnů, velkou variabilitu splácení, slevu držitelům karty ve výši 8 % při nákupu spotřebního zboží z katalogu CCS Triangl. Díky logu MasterCard Elektronic, které nese CCS Kredo jako první kreditní karta na českém trhu, s ní můžete platit na více než 18 000 obchodních místech v ČR a vybírat hotovost ze všech bankomatů, které jsou označené tímto logem.


   

  Autor:  Nejčtenější

  Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

  Ilustrační snímek

  Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

  Ekonom Pavel Kysilka: Česká koruna je odsouzena k posilování

  Ekonom Pavel Kysilka

  Českou korunou platíme už 25 let. Československou měnu nahradila v únoru 1993. Slovenské platidlo u našich východních...  Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

  Lukáš Zrzavý

  Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...

  PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

  (Ilustrační snímek)

  Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

  Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

  Ilustrační snímek

  Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

  Další z rubriky

  Analýza deseti bank: co už umí mobilní bankovnictví a co má úspěch

  Ilustrační snímek

  Mobilní bankovnictví ušlo za šest let kus cesty. Pro řadu Čechů se stalo běžnou součástí života. S chytrými telefony...

  Nejlepší finanční produkty roku: má je Air Bank, UCB i velké banky

  Ilustrační snímek

  V soutěži o nejlepší finanční produkty roku zvítězila mezi bankami v kategorii běžných účtů Equa bank. Nejlepší...

  V bezkontaktních platbách jsou Češi na špici. Platit půjde i hodinkami

  Chytré hodinky začínají obsahovat platební funkce.

  Pípání u pokladen Čechy baví, bezkontaktnímu placení přišli na chuť mladí i staří. Meziročně vzrostl podíl...

  Nestihnete včas ukončit pojistnou smlouvu? Máte smůlu

  Nestihnete včas ukončit pojistnou smlouvu? Máte smůlu

  Kurzy.cz Ukončení platné smlouvy s pojišťovnou není žádná legrace. Při jejím sjednávání vám možná pojišťovací zprostřekovatel či...

  Najdete na iDNES.cz