Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se dnes můžete ochránit aneb kolik stojí bezpečí

  8:30aktualizováno  8:30
Potřebujete zabezpečit sebe, svou rodinu, nebo třeba svou firmu? Nabízí se vám celá řada specializovaných služeb – různě specifických na konkrétní požadavek, ovšem také různě drahých. Ukažme si možnosti a jak vybírat nejlépe.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) - zámek, pojištění, dům, bezpečnost, visací

Snad každý si dnes uvědomuje, jak důležité je zachování bezpečnosti. Zejména po roce 2001, kdy se ke klasickým nebezpečím jako krádeže nebo přepadení přidala hrozba terorizmu v podobě útoků proti osobám a budovám. Všichni se samozřejmě snaží v první řadě ochránit svůj život, zdraví a majetek.

Někdo se spoléhá pouze na službu státu – Policii, další, hlavně ti, kteří chtějí bezpečnost svou nebo své firmy zabezpečit nadstandardně, si pořizují nejrůznější zabezpečovací techniku od alarmů až po bezpečnostní dveře a zámky a najímá pracovníky ostrahy. A nebo se svěří do rukou odborníkům a profesionálům. Za ty jsou u nás považovány bezpečnostní agentury, které ve svém portfoliu nabízejí nejrůznější služby od ochrany osob a úklidových služeb až po napojení na pult centrální ochrany.

Co si můžete objednat
Jak jsme už uvedli, bezpečnostní agentury nabízejí široké spektrum služeb. Ta nejzákladnější, která se objevuje u všech, je ostraha objektů. Dále je možné objednat si ostrahu osob, ostrahu majetku, detektivní služby, převozy peněz a jiných cenností, některé z agentur nabízejí jako doplněk úklidové a nebo stěhovací služby a správu celých objektů. Některé z agentur se i specializují. Například na zabezpečování objektů technickým zařízením a napojením na dispečink nebo na pult centrální ochrany. Další ze zabývají zejména montáží zabezpečení do motorových vozidel a v případě odcizení jeho následným vyhledáváním.

Ostraha objektů
Ostraha objektů je většinou prováděna fyzickým střežením, případně kombinací elektronických systémů. K výkonu ostrahy je nezbytné vždy vypracovat směrnice pro výkon strážní služby. Tomu předchází bezpečnostní prohlídka objektu, při které jsou jasně stanovena rizika a na jejich základě je vypracován bezpečnostní projekt, ze kterého vyplývají směrnice a povinnosti pro výkon ostrahy.

Ochrana osob a majetku
Prevence v podobě ochrany osob a majetku je velmi účinná, protože pachatelé se obvykle snaží jít cestou nejmenšího odporu, a pokud je ochrana osob a majetku kvalitní riziko napadení se snižuje na minimum.  Dle použití metod můžeme ochranu majetku a osob rozdělit na fyzickou ostrahu majetku a osob, elektronickou ostrahu majetku a úschovu drobnějších předmětů.

Detektivní služby
Detektivní služby jsou vhodné pro ty, kteří potřebují vyřešit nebo prokázat diskrétně problém, nejčastěji v úniku informací, vedoucí k finančním ztrátám společnosti nebo snížení obchodních aktivit v podobě vynášení důležitých a důvěrných informací a materiálu ze společnosti. Detektivní služby slouží i k odhalení a prokázání drobných krádeží například v supermarketech, výrobních halách nebo v administrativních budovách a skladech.

Pult centralizované ochrany
Pult centralizované ochrany PCO poskytuje vzdálený dohled nad majetkem pomocí elektronických zabezpečovacích systémů. Ty jsou napojeny na dispečink a pult centralizované ochrany. Operátor obdrží na pult centralizované ochrany zprávu ze střeženého objektu. Zprávu vyhodnotí, najde nejbližší zásahovou jednotku a následně ji vyšle na místo napadení. Zároveň v případě potřeby informuje policii. Dalším jeho krokem je vyrozumění klienta o stavu jeho majetku a do jeho příjezdu zajištění bezpečnosti v narušeném objektu. Na pult centralizované ochrany se lze napojit prostřednictvím jednotné telefonní sítě (např. O2), GSM bránou (mobilní operátoři) nebo rádio vysílačem provozovaným většinou na privátní placené frekvenci.

Lokalizace a vyhledávání odcizených vozidel
V případě odcizení se aktivuje zařízení namontované do vozidla buď automaticky nebo na příkaz z operačního střediska (podle typu produktu) a začne vysílat signál. Podle něj je vozidlo lokalizováno, vyhledáno a zajištěno buď vlastními zásahovými prostředky nebo za pomoci partnerů nebo Policie.


Přibližné ceny bezpečnostních služeb

osobní strážce v uniformě 1 pracovník/hod. 150 – 250,- Kč
ve společenském oděvu 1
pracovník/hod.
190 – 650,- Kč
ochrana majetku strážným 1 pracovník/hod. 89 – 125,- Kč
psovodem 1 pracovník/hod. 95 – 115,- Kč
ve společenském oděvu 1 pracovník/hod. 95 – 135,- Kč
ochrana budov a komplexů strážným 1 pracovník/hod. cca 90 – 130,- Kč
psovodem 1 pracovník/hod. 95 – 120,- Kč
ochrana přepravy zboží v uniformě 1 pracovník/hod 150 – 280,- Kč
v občanském oděvu 1 pracovník/hod. 190 – 350,- Kč
s použitím vozidel 1 vozidlo/km 10 - 50,- Kč
napojení na pult centralizované ochrany  300 – 3000 Kč
cena za přepravu cenností a hotovostí od 200,- Kč/hodinu

Zdroj: Podnikatelskyportal.cz

Převoz finančních hotovostí
Přepravy finanční hotovosti se provádí buď bez účasti klienta nebo za jeho účasti jako ozbrojený doprovod. Způsob přepravy finanční hotovosti, počty ozbrojených zaměstnanců a počet vozidel jsou dány požadavky klienta a smluvními podmínkami  pojišťovny u které je agentura pojištěna.

Za vším je člověk
Jak je vidět, rozsah služeb nabízených bezpečnostními agenturami je relativně široký. Ve všech nabídkách se navíc setkáte s prohlášeními, že veškeré úkony od montáže technických prostředků až po ostrahu provádějí pečlivě vybíraní pracovníci, kteří prošli  speciálními školeními tak, aby splnili nároky, které na ně jejich náročná práce klade. Jenže klientům se, upřímně řečeno platit moc nechce, a tak valná část fakturované částky jde právě na mzdy pracovníků. A že to není mnoho, netřeba zdůrazňovat. Jak přiznávají samy agentury, stále je větší a větší problém sehnat kvalitní a spolehlivé pracovníky. Měl by to být sportovně založený člověk v produktivním věku a na úrovni průměrného středoškoláka. Musí být zodpovědný a nebojácný.

Tyto požadavky určují úroveň celkem průměrnou až nadprůměrnou. Dalším faktorem je, že takový zaměstnanec musí mít k bezpečnosti nějaký vztah. Pokud ho nemá, tak tuto práci nebude nikdy vykonávat na požadované úrovni a práce v agentuře je pro něj momentálním východiskem z finanční tísně, nebo přestupní stanice k zajímavějšímu zaměstnání. Takový lidé se, podle personalistů bezpečnostních agentur, také občas zastaví a chvilku tam pracují. Někdy je jich škoda, bezpečnostní agentura je však za dnešní mzdové možnosti neudrží ani párem koní. 

Začíná to vypadat jako začarovaný kruh. Klient chce kvalitní služby, ale agentury většinou nemají prostředky na to, aby kvalitní zaměstnance i kvalitně zaplatily. Pak začíná docházet k excesům s  nekvalitně odvedenou prací v lepším případě a s krádežemi peněz v tom horším. Navíc na provozování bezpečnostní agentury v současné době není potřeba žádné osvědčení a stačí ohlásit živnost na živnostenském úřadě. Činnost bezpečnostních agentur také neupravuje žádný speciální zákon a jak dokazují poslední případy krádeží, které mají na svědomí pracovníci bezpečnostních agentur, zárukou kvality není ani věhlas nebo vlastnické vztahy jednotlivých firem.  Klient se tak musí spolehnout na šťastnou ruku při výběru společnosti, která mu ochranu zajití.

Jak vybrat a nepřebrat
Přesto jsou ale určitá kritéria, na která je nutné brát zřetel, jestliže se rozhodnete najmout si bezpečnostní agenturu. V první řadě je nezbytné mít s agenturou podepsánu smlouvu, která řeší jakým způsobem budou vypořádány případné škody. S tím jde ruku v ruce pojištění agentury. V žádném případě nenajímejte společnost, která nemá smlouvu s pojištovnou nebo zajišťovnou (v případě vyšších částek), která by řešila plnění v případě škodního plnění. Ve většině případů je totiž škoda vyšší, než si může bezpečnostní agentura dovolit zaplatit a v okamžiku, kdy je zodpovědnost za škodu prokázána právě jí, není sto klientovi bez pomoci pojišťovny náhradu zaplatit.

Dalším ze standardů by měla být certifikovaná technika, kterou agentura používá. Není možné, aby do vašich prostor byla montováno zařízení, které nemá příslušný certifikát a  homologaci v České republice. To se týká zejména bezpečnostních kamer, nejrůznějších čidel a přenosových zařízení. Dalším kritériem při výběru by mělo být i členství v profesních sdruženích.

V České republice sdružuje společnosti poskytující bezpečnostní služby Asociace bezpečnostních agentur, která sídlí v Karlových Varech. Agentury také rády předkládají nejrůznější certifikáty jako například ČSN EN ISO 9001:2001 nebo Certifikát NBÚ. Ty však ve svém důsledku žádný větší význam nemají. Mnohem důležitější je to, jak na vás zaměstnanci agentury působí. Při výběru dodavatele bezpečnostních služeb dávejte pozor na vše, ptejte se na systém výběru pracovníků, sledujte, jak chodí jejich zaměstnanci oblečení, jaké mají uniformy, vybavení, zda je jejich výbava udržována v pořádku a čistotě. Nezapomeňte, že pokud  tyto lidi najmete na ostrahu své firmy, budou i oni vaší vizitkou a součástí image vaší společnosti.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Poradna: Proč si zřizovat soukromou datovou schránku a na co dát pozor

Stále více lidí uvažuje o zřízení osobní datové schránky, aby mohli pohodlněji komunikovat se státními orgány. Jaké jsou výhody a nevýhody datové schránky, to...  celý článek

Ilustrační snímek
Tradiční benefity netáhnou, lidé chtějí příspěvek na bydlení nebo relax

Minimální nezaměstnanost a boj o uchazeče, který vedou firmy napříč obory, se odráží i v nabídce nefinančních benefitů. Objevují se bonusy, o kterých ještě...  celý článek

Biljana Weber, generální ředitelka Microsoftu ČR a SR
Lidé nechtějí zaměstnání, ale smysluplnou práci, říká šéfka Microsoftu

Všeobecně se ví, že nejlepší benefity nabízejí zaměstnancům IT společnosti. Nad seznamem odměn v hodnotě i desítek tisíc měsíčně lidé z jiných oborů jen...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer
21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer

21. října 2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer Ve 14 hodin se uzavřou volební místnosti a okrskové voleb... celý článek

Grafton Recruitment Praha
PRÁCE NA MONTÁŽNÍ LINCE - Nošovice

Grafton Recruitment Praha
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 18 500 - 21 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.