Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se mohou ženy bránit diskriminaci v práci

  9:10aktualizováno  9:10
Porušení pracovněprávních vztahů, ztráta zaměstnání, marné hledání nového uplatnění to všechno je už běžnou součástí současného života. Ve větší míře tyto problémy postihují ženy, které se jim často nedokážou bránit. Na pomoc jim přichází Český helsinský výbor.

Ženy a muži nemají na trhu práce stále stejné příležitosti. Když si zaměstnavatel vybírá nového pracovníka, daleko raději při shodných pracovních kvalitách zájemců sáhne po muži, než aby vybral ženu s malým dítětem. Ani mzdové ohodnocení mužů a žen není stejné - podle posledních údajů společnosti Trexima byla průměrná mzda žen v tuzemsku 83 korun za hodinu, zatímco mužů 110 korun. "Nejvýrazněji se diskriminace žen projevuje ve třech oblastech: v přístupu k zaměstnání, odměňování a uplatnění v pozicích s rozhodovací pravomocí," potvrzuje statistické údaje vedoucí oddělení pro rovnost mužů a žen na ministerstvu práce a sociálních věcí Dagmar Zelenková. Podle Jaroslavy Štamberkové z Českého helsinského výboru se s diskriminací nejčastěji setkávají absolventky, ženy s dětmi, ženy nad pětačtyřicet let, ženy se zdravotním postižením. Situace by se však měla změnit.

Rovné příležitosti žen řeší úředníci na ministerstvech

V rámci každého resortu bylo vytvořeno od 1. ledna 2002 jedno pracovní místo nejméně na poloviční pracovní úvazek pro zaměstnance, který se plně věnuje agendě rovných příležitostí pro muže a ženy. "Všechny resorty tato místa zřídily, a to je jednoznačně pozitivní. Zatímco dříve se touto problematikou zabývali úředníci jen nad rámec svých úkolů, nyní má pověřený pracovník na starosti jenom diskriminaci a lépe se jí může věnovat," říká Dagmar Zelenková. Řada dalších občanských sdružení a jiných organizací se v odstranění diskriminace výrazně angažuje. I přesto Jaroslava Štamberková z Českého helsinského výboru (ČHV) upozorňuje na to, že zatím se nejčastěji o diskriminaci hovoří jako o "něčem ošklivém", pro společnost nepřijatelném, ale už méně o možnostech obrany proti. Tou se zabývá projekt Českého helsinského výboru "Prosazování politiky rovných příležitostí na trhu práce v ČR". Díky němu by se ženy měly dozvědět, jak se diskriminaci bránit.

Důležité je nedat se a bojovat

Podle zkušeností Jaroslavy Štamberkové je nejdůležitější, aby žena sama chtěla svou situaci změnit. "My vyslechneme její příběh a společně zvážíme možnosti, protože to, co se ženě někdy zdá jako diskriminace, může být z právního iprofesního hlediska zcela v pořádku. Někdy se naopak ze zdánlivých maličkostí mohou vyklubat zárodky budoucího maléru. Po zvážení všech okolností problému doporučíme ženě další postup. Pokud projeví zájem, nabídneme jí možnost kontaktu s advokátem, který za ni sepíše žalobu.

Tuto pomoc v určitých případech, a to především u žen, které si ji nemohou z finančních důvodů dovolit, i hradíme. Kromě zaměstnaných žen, které se na právní poradnu ČHV obracejí při narušení vztahů na pracovišti, se mohou na poradnu obrátit ineúspěšné uchazečky o zaměstnání. Řada z nich totiž ani netuší, na co všechno nemá budoucí zaměstnavatel právo se ptát, co je zásahem do jejich soukromí a nemá na výkon případné budoucí funkce vliv. Mnohé ženy jsou při pohovorech vystaveny irelevantním otázkám, týkajícím se rodiny, počtu dětí a podobně. Po negativních reakcích právě na rodinné poměry ztrácejí chuť a motivaci pokračovat v hledání zaměstnání. Často netuší, že se mohou iproti tomuto chování bránit. V tomto případě doporučujeme kromě podání žaloby zaslat stížnost rovněž iúřadu práce, který by měl zahájit přestupkové řízení, a je nepochybně přínosné zaslat jednu kopii i ministerstvu práce a sociálních věcí," doplňuje Jaroslava Štamberková.

K diskriminacím může docházet například i při odchodu pracovnice z důvodu reorganizace, restrukturalizace firmy. Přesvědčila se o tom jedna vysoce postavená manažerka a její kolegové. Všem byla pro reorganizaci zrušena pracovní smlouva. Muži odcházeli s dojednaným odstupným, žena bez něj. Na dotaz, proč tomu tak je, dostala odpověď, že muži jsou živitelé rodin, zatímco ona nikoli, ačkoliv byla samoživitelkou. Manažerka se obrátila na ČHV, na jeho doporučení kontaktovala právníka, s jehož pomocí se domohla odstupného. Ženy mají často zábrany se s diskriminací svěřit při osobním setkání, v takovém případě mohou využít faxu, mailu nebo klasické pošty. Pracovníci výboru odpovědí písemně; pokud to vyhovuje oběma stranám, dojde k osobnímu setkání.

Poučené ženy se už diskriminovat nenechají

Ať už žena zůstane po vyřešení problému na pracovišti, či nikoli, vychází z celé situace jako vítěz. Je poučená do budoucna, ví, jaké jednání je ještě v rámci zákona, a co je mimo něj. To je velmi důležité, protože velká většina žen buď nemá povědomost o formách diskriminace, anebo ji pod hrozbou ztráty zaměstnání trpělivě snáší. Podle poslankyně Jany Volfové, která se zasazuje o zrovnoprávnění žen ve společnosti, je důležité, že dnes musí zaměstnavatel dokázat, že nediskriminoval v zaměstnání, platu či výběrovém řízení, nikoli žena, která ho žaluje. "Je třeba měnit také obecné povědomí, tedy vysvětlit společnosti, že žena dokáže skloubit profesní kariéru s rolí matky, aniž by zanedbávala dítě a rodinu," míní Volfová.

Kontakt:

Český helsinský výbor
JUDr. Jaroslava Štamberková
Jelení 3
P.O. Box 4
119 01, Praha 1
tel./fax: 02/20515188
e-mail: jaroslava.stamberkova@helcom.cz

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Poradna: Proč si zřizovat soukromou datovou schránku a na co dát pozor

Stále více lidí uvažuje o zřízení osobní datové schránky, aby mohli pohodlněji komunikovat se státními orgány. Jaké jsou výhody a nevýhody datové schránky, to...  celý článek

Ilustrační snímek
Srovnání: kdy má podnikatel zůstat OSVČ a kdy se mu vyplatí společnost

Asociace malých a středních podniků a živnostníků srovnala z právního a daňového pohledu, co je pro podnikatele výhodnější - zda nést titul osoby samostatně...  celý článek

Stephan Pramstrahler
Hotel může vlastnit jen blázen, říká úspěšný podnikatel

S oblibou o sobě říká, že je blázen. Jinak by prý tuto práci dělat nemohl. Pětapadesátiletý Stephan Pramstrahler vede se svou o generaci mladší ženou Kathi...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Výsledky voleb 2017: Sněmovna omládla a má vyšší podíl žen
Výsledky voleb 2017: Sněmovna omládla a má vyšší podíl žen

21. října 2017 Český statistický úřad zpracoval ve 23:30 hodin konečné výsledky voleb do Poslanecké sněmovny. Mandát zí... celý článek

Grafton Recruitment Praha
Asistent/ka 24 - 27 000 Kč/měs.

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 24 000 - 27 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.