Jak se nenechat připravit o nemovitost

  • 3
S přílivem dalšího zahraničního kapitálu do ČR vzrůstá pro jednotlivé bankovní instituce, developerské společnosti a individuální investory do nemovitostí riziko ztráty svých aktivit z důvodu zpochybnění jejich vlastnického práva k nemovitosti. Zabránit by mu měl na českém pojistném trhu zatím málo známý produkt „title insurance“.

Jak napovídá překlad anglického názvu (Title=vlastnické právo, právní nárok a Insurance=pojištění, pojistka), jde v podstatě o pojištění vlastnického práva k nemovitosti nebo-li také pojištění katastrálních rizik. Základním principem této služby je snížit a zároveň pojistit riziko, provázející veškeré realitní transakce v důsledku nepřesností v katastru nemovitostí. A právě toto pojištění všeobecně kryje rozdíly mezi stavem skutečným a stavem vedeným v katastru - včetně vad nabývacích titulů.

Toto pojištění historicky pochází z USA, kdy v polovině 19. století docházelo k překotnému kolonizování země a pozemky bývaly často vyměřeny, ale neregistrovány. Teprve v pozdější době byly tyto pozemky registrovány, ale bez jakýchkoli záruk. A tak v roce 1876 vzniká ve státě Pensylvania první zákon o „title insurance“ a ve stejném roce je založena i první pojišťovna specializovaná na „title insurance“.

NENECHTE SI UJÍT
důchodce
Jaký investiční styl má váš fond?
Mnoho investorů má za to, že akciové fondy, investující ve stejném teritoriu a na stejném trhu by měly mít zhruba stejnou výkonnost. Je tomu tak?

lékař, nemocnice, ordinace
Chcete být vážení? Buďte lékařem
Prestižní profese? Podle mladých lidí v Česku téměř každá, kde se nepracuje rukama. Které přesně to jsou?

Osvěžovač vzduchu
Jedovatá vůně domova
Používáte doma osvěžovače vzduchu? Spolu s vůní dýcháte i koktejl chemických látek, z nichž některé jsou rakovinotvorné.

Hlavním podnětem pro vznik tohoto pojištění je tedy fakt, že výpis z katastru nemovitostí neprokazuje vlastnictví, ale jen to, kdo je v okamžiku vyhotovení výpisu registrován jako vlastník. Nejvíce problémů z praxe právníků specializovaných na převody nemovitostí totiž pochází z uplatněných práv, nezapsaných v katastru nemovitostí. Jde především o restituce, nezapsané zástavy, věcná břemena, odstoupení od smlouvy, o kterém se kupující nedozví, nevydání potřebných souhlasů různých dozorčích orgánů, vyžadovaných přímo z obchodního zákoníku, atd.

Je potřeba si ale uvědomit, že „title insurance“ nikdy nemůže nahradit právní služby.  

A jaký je tedy systém tohoto pojištění?

Prvotním předpokladem pro vznik pojistné smlouvy je skutečnost, že právníci pojišťovny ve vlastním zájmu kvalitně prověří všechny dostupné materiály a doklady, týkající se konkrétní nemovitosti, a tím zmenší (nikoliv však vyloučí) rizika spojená s vlastnictvím nemovitosti. Všechnarizika, která nemohou být odhalena ani důkladnou prověrkou dostupných dokumentů, jsou předmětem pojištění. Je důležité zde zmínit, že toto pojištění má tzv. retroaktivní účinek, tzn. že kryje budoucí rizika, spojená s událostmi minulých let, a to i z doby před podpisem pojistné smlouvy.

V zásadě existují tři typy těchto pojistných smluv

Zmapujte si své nemovitosti! Čeká na vás daň?
Více čtěte ZDE.

Jde o pojistku vlastníka nemovitosti („owner´s“), která je platná po celou dobu držení nemovitosti, pojistky financující instituce (lender´s“), platné po celou dobu půjčky či hypotéky a překlenovací pojistky („GAP“), platné od podání návrhu na vklad do katastru nemovitostí do rozhodnutí o zápisu.

Všechny pojistné smlouvy tohoto typu mají shodnou strukturu s běžnými pojistnými smlouvami na našem trhu, které jsou:

  • určení pojistitele
  • vymezení pojistného rizika a pojistné doby
  • všeobecné výluky z pojištění
  • pojistné podmínky a smluvní ujednání
  • vymezení pojistníka, oprávněné osoby, předmětu pojištění, výše pojistného a event. specifické výluky z pojištění

V případě pojistné události vzniká poškozenému právo na odškodnění do plné výše, ohraničené pojistnou částkou (bez nutnosti prokazování chyby) a poskytnutí souvisejících právních služeb.

Platba pojištění bývá jednorázová a cena se pohybuje řádově v rozmezí 5 až 7 promile z pojistné částky.

Přes nemalý počet nevyřízených restitučních žalob a panující nepřehledné situaci na českém realitním trhu však v současné době tento produkt zatím registrované pojišťovny u Ministerstva financí kupodivu nenabízejí. První zájemci, kteří chtějí tuto službu nabízet, už se však registrovali u Úřadu státního dozoru v pojišťovnictví a penzijním připojištění. Zatím jediná společnost na našem trhu, nabízející tyto služby, je firma Stewart Title, Ltd., která je zde zastoupena svou dceřinnou společností Stewart International, s.r.o.

Dostali jste se někdy do situace, kdy by vám pojištění proti restituci bývalo přišlo vhod? Jaké problémy před vámi spolu s koupí nemovitosti vyvstaly? Těšíme se na vaše názory a zkušenosti.