Voda, kohoutek

Voda, kohoutek | foto: Profimedia.cz

Jak se pojistit, aby vás povodeň neobrala?

  • 8
Jestliže máte dojem, že obdobné povodně jako v roce 1997 a 2002 už zase dlouho nepřijdou a už jste zapomněli jaká to „tenkrát“ byla katastrofa, nenechte se mýlit, jaro je opět tady. U koho a jak si pojistit domácnost?

Mnozí majitelé nemovitostí stojících v blízkosti nějakého vodního toku však jaro zřejmě nemají spjaté jen s veskrze pozitivními myšlenkami, ale v mysli jim paralelně s tajícím sněhem na horách, vytane myšlenka na stoupající hladiny našich řek a následné hrozící nebezpečí zaplavení jejich domů, chat a chalup. Z těchto lidí můžou být klidní snad jen ti, kteří mají sjednanou kvalitní pojistnou ochranu proti povodním.

Prvním předpokladem pro správně sjednanou pojistnou smlouvu je mít pojištěno riziko pro případ povodně. Při tom je důležité dát pozor na možný limit pojistného plnění. Pojišťovny se jej ve velké míře snaží důsledně aplikovat pro svojí minimalizaci ztrát v případě další povodňové katastrofy.

Dále je třeba mít správně stanovenou pojistnou částku, jen tak se vyhnete možnému podpojištění a s tím spojených sankcí ze strany pojišťovny, či naopak zbytečnému přepojištění, které pro vás znamená zbytečně vysoké pojistné.

NENECHTE SI UJÍT
zklamání
Bublina velkých výnosů splaskla: co teď?
Předpovědi analytiků o přílišném optimismu a nafukování spekulativní bubliny na středoevropských akciových trzích se vyplnily v polovině března.
masáž
Lidé chtějí radši vyšší plat než výhody
Pokud se zaměstnanci nedočkají odměny za své nadprůměrné výkony, raději příště sleví ze své iniciativy. Řídí se heslem: málo peněz - málo práce.
Rajče - (c) profimedia.cz/corbis
Kečup, nebo rajčatový pudink?
Kečup není totéž, co rajský protlak, tedy zahuštěná a ochucená pasta z lisovaných rajčat. Přesto by měl chutnat po rajčatech. Je tomu ale tak?

Nedílnou součástí každé pojistné smlouvy jsou všeobecné pojistné podmínky, jenž obsahují především vymezení pojistné události, ze které vzniká právo na plnění pojistitele, rozsah a splatnost pojistného plnění, stanovení způsobu placení pojistného a určení jeho výše. Od všeobecných pojistných podmínek se pojistná smlouva může odchýlit jen v případech, je-li to ku prospěchu pojištěného. 

Jak je definována povodeň a záplava ve všeobecných podmínkách jednotlivých pojišťoven?

Allianz: „Povodní se rozumí přechodné výrazné zvýšení hladiny vodního toku či vodní nádrže, způsobující zaplavení menších či větších ploch (územních celků) vodou, která se vylila z vodních toků či vodních nádrží nebo jejich břehy či hráze protrhla“. „Záplavou se rozumí zaplavení určitého území postrádajícího přirozené odtoky vodou s následným vytvořením stojící nebo proudící vodní plochy“.

Česká pojišťovna: „Povodní se rozumí zaplavení větších či menších územních celků vodou, která se vylila z břehů vodních toků nebo z břehů nádrží nebo tyto břehy a hráze protrhla nebo byla způsobena náhlým a neočekávaným zmenšením průtočného profilu toku“. „Záplavou se rozumí zaplavení pozemku, na kterém se nachází pojištěná věc, proudící nebo stojící vodou vodou i z jiných příčin než z důvodu povodně“.

Generali: „Povodní se rozumí přechodné zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových vod, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody. Povodní je i stav, kdy voda může způsobit škody tím, že z určitého území nemůže dočasně přirozeným způsobem odtékat nebo její odtok je nedostatečný, případně dochází k zaplavení území při soustředěném odtoku srážkových vod. Může být způsobena přírodními jevy, zejména táním, dešťovými srážkami nebo chodem ledů. Povodeň může být způsobena jinými vlivy než přírodními jevy, zejména poruchou vodního díla“. Pojišťovna Generali pojem záplava neuvažuje.

Kooperativa: „Povodní se rozumí  přechodné výrazné zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových vod, při kterém voda již zaplavuje místo pojištění mimo koryto vodního toku. Povodní je i stav, kdy voda z určitého území nemůže dočasně přirozeným způsobem odtékat nebo její odtok je nedostatečný, případně dochází k zaplavení území při soustředěném odtoku srážkových vod“. „Záplavou se rozumí vytvoření souvislé vodní plochy, která po určitou dobu stojí nebo proudí v místě pojištění“.

Zdroj: VPP pojišťoven

Slovíčkaření v pojistných podmínkách

Pojištění domu a domácnosti.
Jak na to?
Speciální sekce ZDE

Jak je z výše uvedeného výkladu pojmů ve všeobecných pojistných podmínkách největších pojišťoven působících na našem pojistném trhu zřejmé, jde o různorodý výklad a především hraní si se slovíčky. Nyní se podívejme na trochu povodňové historie, je totiž pro nás klíčem k pochopení současné nepříznivé situace.

První vážnější povodeň, kterou jsme v novodobé historii ČR zaregistrovali, byla ta z července roku 1997, při které došlo ke škodám na majetku ve výši kolem 63 mld.Kč. Rok nato postihla naší republiku další povodeň a znamenala škody za 1,8 mld.Kč. A konečně je tady ta, ze srpna roku 2002: výše škod se vyšplhaly na 73 mld.Kč. Můžeme však konstatovat, že poměr pojištěných škod vzrostl z 15,4% v roce 1997 přes 31,7% roku 1998 na 49,3% v roce 2002.

Čísla v tomto případě hovoří jasnou řečí, uvědomělost občanů s přibývající četností záplav rostla a díky tomu i procento pojištěných škod, ale otázkou zůstává, zda tomu tak bude i při další eventuální přírodní katastrofě.

Koho čeká vyšší pojistná sazba?

Pojišťovny se totiž z minulých povodní hodně poučily a to bohužel ku škodě svých klientů. Před podpisem pojistné smlouvy je nutné počítat ze strany pojišťovny s otázkou, zda váš majetek, který hodláte pojistit, byl v předchozím období již povodní zasažen. V případě vaší kladné odpovědi, se tak s největší pravděpodobností dočkáte vyšší pojistné sazby nebo dokonce odmítnutí pojišťovny s vámi uzavřít pojistnou smlouvu. Jestliže neznáte z jakéhokoliv důvodu povodňovou historii vaší nemovitosti (většinou 10 či 20 let), tak vězte, že nyní už pojišťovny disponují speciálním softwarem jehož prostřednictvím lze získat informace o pravděpodobnosti výskytu povodní nebo záplav v daném místě pojištění. Jednotlivé rizikové zóny jsou společné pro všechny členské pojišťovny České asociace pojišťoven.

Životní pojistka se hodí jen pro někoho.
Více ZDE.

Ukažme si nyní značné rozdíly ve výši ročního pojistného u jednotlivých pojišťoven.Za příklad nám konkrétně poslouží nemovitost, zděný rodinný dům v hodnotě 2,5 mil.Kč postavený v bezpečné lokalitě, tj. místě, kde se za posledních 20 let nikdy nevyskytla povodeň nebo záplava a stejná nemovitost, postavená z hlediska výskytu povodně či záplavy ve vysoce rizikové lokalitě s takovým rizikem, které je pojišťovna ještě ochotna přijmout do svého portfolia. Je třeba zdůraznit, že uvedená tabulka nám ukazuje pouze rozdíly mezi sazbami z hlediska lokality a nikoli rozdíly v sazbách mezi jednotlivými pojišťovnami. Každá z pojišťoven má ve své ceně za pojištění obsažené rozdílné pojistné krytí.

Roční pojistné Bezpečná lokalita Riziková lokalita
Generali  2 250 Kč  27 250 Kč
Česká pojišťovna  2 450 Kč    7 350 Kč
Allianz  3 250 Kč    5 000 Kč
Kooperativa  2 250 Kč    4 500 Kč

Zdroj: Sazebníky a informační linky pojišťoven

Jestliže se chystáte uzavřít nebo již máte uzavřenou pojistnou smlouvu a patříte k ohrožené části populace, nezapomeňte určitě zkontrolovat, jaká konkrétní rizika máte pojištěna a jaké jsou eventuelně sjednány limity pojistných plnění pro jednotlivá rizika. Vždy se rovněž vyplatí pročíst důkladně celé pojistné a smluvní podmínky náležející k pojistné smlouvě.     

A na závěr ještě jedna rada: „Víš-li, že se ti nic nestane, nepojišťuj se. Když to však nevíš, pojisti se dobře!“  

Nechali jste si již pojistit svou domácnost? Víte, co bude vaše pojišťovna považovat za povodeň a co ne? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.