Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se pozná boháč? Při placení...

aktualizováno 
Existují platební karty, které se honosí přídomkem zlaté, přestože nejsou ze zlata. Čím se liší od běžných platebních karet? Zejména tím, že většina z nás si je nepořídí. A to ze zcela prozaických důvodů – jsou nákladné a služby, které jsou s nimi spojeny, denně užívá jen hrstka vyvolených. Jaký nadstandard zlaté platební karty nabízejí? Komu jsou určeny a kolik za ně zaplatíte?

Zlaté karty jsou určeny především těm, kdo často cestují po celém světě, bydlí v hotelích, stravují se v restauracích a jejichž finanční potřeby několikrát převyšují standardní rozpočet domácnosti. S takovýmto typem karty totiž získá její majitel nejen platební nástroj, ale také řadu exkluzivních výhod a jistou prestiž. Je totiž všeobecně známo, že banky zlaté karty vydávají pouze velmi solventním klientům.

Jaká je nabídka na trhu?

České banky nabízejí zlaté platební karty společností MasterCard, VISA a American Express (AMEX). Všechny nesou označení Gold Card. Jedinou kartu na trhu s vyšším označení – Platinum – nabízí Živnostenská banka a vydává ji ve spolupráci se společností VISA.

Karty VISA nebo MasterCard dostanete ve většině bank. Některé však spolupracují pouze s jednou společností, jako v případě spojení Živnobanky a společnosti VISA nebo GE Capital Banky a MasterCardu. Kartu American Express zájemce získá pouze u Komerční banky (vydává ji i Živnobanka, ale pouze klietnům privátním a k dolarovému účtu).

Co musíte mít, abyste kartu získali?

Kalendář (c) profimedia.cz/corbis

Konec roku v bankách: neváhejte!
Kdy naposled můžete zaplatit účty v tomto roce? Více ZDE

Podmínky pro získání zlatých karet se liší banku od banky, stejně jako výhody a poplatky za jejich užívání. Počítejte ale s tím, že na kontě musíte mít minimálně 100 tisíc korun a váš měsíční příjem by se měl pohybovat nad 50 tisíc Kč. V případě, že budete požadovat opravdu vysoké denní či týdenní limity, v řádech statisíců korun, vyžádá si banka záruku např. v podobě depozit ležících na termínovaném vkladu.

Kolik zaplatíte?

Náklady na pořízení a užívání zlaté karty nejsou právě lidové. Za její roční provoz majitel zaplatí 3 - 5 tisíc korun. Záleží na tom, u které banky si ji nechá vydat. K nejdražším vydavatelům zlatých karet patří Komerční banka. Ta majiteli karty ročně naúčtuje přávě zmíněných pět tisíc.

Co vlastně získáte?

Každá banka poskytuje poněkud odlišný servis a doplňkové služby či slevy. Obecně je u většiny bank součástí zlaté platební karty pojištění léčebných výloh pro cesty do zahraničí, pojištění odpovědnosti za škody a pojištění právní ochrany řidiče motorového vozidla, a to v řádech milionů korun. Běžně nabízí i možnost sjednat si připojištění proti zneužití platební karty v případě její ztráty nebo odcizení. 

Co nabízí a na kolik vyjdou zlaté karty jednotlivých bank? Nabízíme vám detailní přehled: 

Banka Karta Cena za rok (Kč) Výhody
Citibank Zlatá karta MasterCard 2000 Cestovní pojištění, pojištění úvěrových rizik, blokace a vydání karty zdarma
Česká spořitelna  Visa Gold 4000 Cestovní pojištění Gold, pojištění karty proti zneužití, Bonus Program ČS 
Kredit+ MasterCard Gold 3000
Kredit+ Visa Gold 3000
ČSOB  MasterCard Gold 4000  Pojištění léčebných výloh a rozšířené asistenční služby, pojištění přávní ochtrany řidiče (D.A.S.), klubova karta IAPA. 
MasterCard Gold (kreditka) 3000
Visa Gold 4000
eBanka  MasterCard Gold 4100 Cestovní pojištění TOP dod České pojišťovny 
Visa Gold 4100
HVB Bank  MasterCard Gold 3000  Pojištění léčebných výloh, cestovní pojištění, pojištění zneužití platební karty, IAPA, Priority Pass, pojištění úvěrového rizika
Visa Gold 3000
GE Capital Bank MasterCard Gold 4788 Cestovní a úrazové pojištění, asistenční služba Žlutý anděl, karta IAPA, program Priority Pass, pojištění D.A.S.
Komerční banka  MasterCard Gold 5000 Pojištění Comfort plus, asistenční služba ÚAMK, věrnostní program ČSA OK Plus 
Visa Gold 5000
American Express Gold Card 5000 Program Priority Pass, členství Executive Club Int., asistenční služby AXA asistance, pojistný program, stoplistace karty zdarma
Raiffeisenbank  MasterCard Gold 4800 Cestovní pojištění pro majitele karty + členové rodiny, pojištění karty proti zneužití, karetní SMS servis, program IAPA, program Priority Pass, Vydání hotovosti či platební karty v případě její ztráty zdarma. 
Visa Gold 4800
Volksbank  MasterCard Gold 4000  Cestovní a úrazové pojištění v ceně karty
Visa Gold 4000
Živnostenská banka  Visa Gold 2700 Cestovní pojištění, blokace zdarma, sleva v CK Čedok
Visa Platinum 7000 Cestovní pojištění, blokace zdarma, sleva v CK Čedok, Priority Pass, Executiva Club Int.

Zdroj: banky

K doplňkovým službám také většinou patří program IAPA (International Airline Passanger Association), který zajišťuje celosvětový systém až 50% slev a dalších výhod  v nejrůznějších hotelích, stejně jako až 30% slevy v autopůjčovnách (např. Herz, Avis, Europcar) po celém světě. Do nabízených bonusů patří i program Priority Pass, který umožňuje předběžné odbavení a vstup do V.I.P. salónků na mezinárodních letištích.

Zlaté platební karty opravdu nejsou pro každého a podmínky pro jejich vydání splní jen několik stovek klientů. Právě pro ty ovšem nejspíše nebude ani tak důležité, kolik za zlatou kartu ročně zaplatí, jako to, jak velký objem (a pochopitelně i kvalitu) služeb jeho karta nabízí. Z pohledu objemu nabízených služeb se tak velmi výhodnou jeví zlatá karta Raiffeisen bank či Komerční banky. Obě však výší poplatků dosahují na nejvyšší hranici.

Zdají se vám výhody zlatých platebních karet odpovídající jejich ceně, nebo vám přijdou drahé? Napište nám, těšíme se na vaše názory.

reklama

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Ekonom Pavel Kysilka: Česká koruna je odsouzena k posilování

Ekonom Pavel Kysilka

Českou korunou platíme už 25 let. Československou měnu nahradila v únoru 1993. Slovenské platidlo u našich východních...Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Máslo s lojem, obarvené ryby: jak zákazníka chránil král proti šejdířům

Ilustrační snímek

Možnost reklamovat vadné zboží je výdobytek moderní doby. Jak to bylo v minulosti, kdo dříve chránil zákazníky a jaké...

Kvíz: Vyznáte se v hypotékách a v tom, co s nimi souvisí?

Ilustrační snímek

Podle dat Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) žije v České republice ve vlastním bytě či domě 76 %...

Kvíz: Dokážete odhadnout cenu jedinečných starožitností?

Portrét paní Osuské

Investice do starožitností se podle odborníků vyplatí: máte něco, co vám udělá radost, a ještě v tom jsou uložené...

Tučná léta možná končí. Dávejme si pozor, co si nyní budeme přát

Tučná léta možná končí. Dávejme si pozor, co si nyní budeme přát

Kurzy.cz Vývoj a výroba léků sebou přináší nejednu tenzi a paradox. V Perlách týdne z minulého pátku jsme mohli najít mimořádně ...

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Sales Management Program

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Praha

Najdete na iDNES.cz