Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šest rad, jak co nejlépe pojistit invaliditu a vybrat pojišťovnu

aktualizováno 
Stát se invalidou může každý. Spoléhat se na stát není rozumné, invalidní důchod je totiž hodně malý. Pokud nechcete zůstat bez prostředků, jednou z možností je pořídit si komerční pojištění invalidity. Vyznat se v něm však není jednoduché.

Pojistěte se na invaliditu z jakýchkoli příčin, nikdy jen na invaliditu následkem úrazu. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nabídka pojištění invalidity je velmi široká a pro běžného klienta tak nemusí být zrovna snadné se v ní zorientovat. Přinášíme proto několik užitečných tipů, jak si invalidní pojištění správně vybrat. Pokusíme se vám rozkrýt, kolik se za takové pojištění platí a na co všechno si při uzavírání smlouvy dávat pozor.

Kolik zaplatíte, záleží na věku

Cena pojištění invalidity závisí na věku pojištěného, jeho zdravotního stavu, výši sjednané částky a doby pojištění. V čím nižším věku si toto pojištění sjednáte, tím méně pojišťovně zaplatíte. Musíte však počítat s tím, že čím více stupňů invalidity chcete pojistit, tím je pojištění dražší.

Kolik zaplatíte měsíčně za pojištění na 1 milion korun
VěkInvalidita 3. stupněInvalidita 2. a 3. stupněInvalidita 1., 2. a 3. stupně
30 let350 Kč450 Kč700 Kč
40 let500 Kč700 Kč1 000 Kč
50 let650 Kč950 Kč1 500 Kč
Zdroj: Broker Trust, servisní organizace pro finanční poradce

V tabulce najdete orientační výši měsíčního pojistného pro konstantní pojistnou částku jeden milion korun, pojistnou dobu do 60 let věku a dobrý zdravotní stav pojištěného.

Přečtěte si šest rad, na co si dát pozor a jak se správně pojistit:

1.Vždy na invaliditu z jakýchkoliv příčin

Pojistěte se na invaliditu z jakýchkoli příčin, nikdy jen na invaliditu následkem úrazu. Nemoci jsou totiž u dospělých mnohem častější příčinou invalidity (v průměru v 95 procentech případů) než úrazy.

2.Nejlépe na invaliditu alespoň dvou stupňů

Důležité, ba přímo nezbytné je pojistit se na invaliditu 3. a 2. stupně. Když máte takové zdravotní postižení, nemůžete většinou pracovat vůbec nebo se značnými obtížemi.

Pro ty, kteří nemají žádné finanční rezervy či jsou dokonce zadlužení, je neméně důležité i pojištění invalidity 1. stupně. Jakákoli invalidita je totiž na přeplněném pracovním trhu nemalým handicapem.

PojišťovnaPojistí všechny stupně invalidity
AegonAno
AllianzNe
AxaNe
Česká pojišťovna Ne
ČPPAno
ČSOB PojišťovnaAno
GeneraliN
INGAno
Komerční pojišťovna Ne
KooperativaNe
MetLifeAno
Pojišťovna ČS Ano
Uniqa Ano
Zdroj: Broker Trust, servisní organizace pro finanční poradce

V tabulce najdete, u které pojišťovny vás pojistí na všechny stupně a kde jenom na některé.

3.Aby pojišťovně k plnění stačilo uznání invalidity od státu

Ptejte se na to, aby vybraná pojišťovna respektovala uznání invalidity státem (posudek Okresní správy sociálního zabezpečení) a nezatěžovala invalidního jedince dalšími lékařskými prohlídkami smluvními lékaři pojišťovny. Je tu totiž riziko, že vám příslušnou invaliditu neuznají.

PojišťovnaUznání invalidity státem je postačující podmínka, pojišťovna nemá právo požadovat lékařské vyšetření pojištěného
AegonAno, celá pojistná částka se vyplatí nejdéle po 18 měsících trvání invalidity
AllianzNe
AxaAno
ČP Ano, vyplácí však jen invalidní rentu pro 3. stupeň invalidity
ČPPAno, celá pojistná částka se vyplatí nejdéle po 18 měsících trvání invalidity
ČSOB PojišťovnaAno, celá pojistná částka se vyplatí nejdéle po 24 měsících trvání invalidity
GeneraliNe
INGAno
Komerční poj.Ne
KooperativaNe
MetLifeAno, celá pojistná částka se vyplatí nejdéle po 18 měsících trvání invalidity
Pojišťovna ČS Ne
Uniqa Ne
Zdroj: Broker Trust, servisní organizace pro finanční poradce

V tabulce vidíte, kterým pojišťovnám uznání invalidity státem postačuje, a které mohou váš zdravotní stav přezkoumávat.

4.Aby pojištění nevylučovalo psychická onemocnění

Pojištění invalidity může obsahovat některé výluky. Vyloučena bývá například invalidita zapříčiněná provozováním rizikových sportů nebo požíváním alkoholu. Nejzávažnější výlukou je ovšem výluka na invaliditu kvůli psychickým a psychiatrickým nemocem.

PojišťovnaPlnění v případě duševních nemocí
AegonČástečně - plní za schizofrenii a organické duševní poruchy
AllianzAno
AxaAno
Česká pojišťovna Ano, ale nabízí jen pojištění 3. stupně invalidity
ČPPAno, ale jen u 3. stupně invalidity
ČSOB PojišťovnaAno
GeneraliAno
INGNe
Komerční pojišťovnaNe
KooperativaNe
MetLifeAno, ale jen u 3. stupně invalidity
Pojišťovna ČS Ne
Uniqa Ne
Zdroj: Broker Trust, servisní organizace pro finanční poradce

Psychické (duševní) nemoci mohou postihnout každého, a to bez ohledu na povolání či životní styl. Téměř každý pátý invalidní důchod souvisí s těmito nemocemi. Proto je důležité, aby pojišťovna plnila i v těchto případech.

5.Abyste platili co nejméně

Invalidní pojištění je nejdůležitější mít sjednané v době, kdy je na vás někdo finančně závislý, například když máte malé děti nebo splácíte hypotéku. Ve vyšším věku, pokud jsou děti již dospělé, hypotéku máte splacenou a máte vytvořenou finanční rezervu, tak toto pojištění až tolik nepotřebujete.

Na pojištění invalidity tedy ušetříte, pokud si ho nebudete sjednávat do vysokého věku nebo zvolíte pojištění s klesající pojistnou částkou (s výplatou důchodu). Tato pojištění jsou výrazně levnější.

6.Vytvořte si finanční rezervu

Tím, že si budete zavčas spořit na dobu do přiznání invalidního důchodu, respektive pojistného plnění, třeba tím, že nebudete utrácet za méně užitečná pojištění, jako je pojištění drobných úrazů, tím menší pojistku budete potřebovat.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Povinné ručení pro cyklisty neexistuje, škody vyřeší jiné pojistky

Když způsobí nehodu na silnici řidič auta, uhradí škody pojišťovna z jeho povinného ručení. Na cyklisty se ale nic takového nevztahuje. Přitom jsou cyklisté...  celý článek

Ilustrační snímek
Pojistku změnil v pravý čas. Na boj s nemocí bude mít milion korun

Martinovi je 33 let a pracoval jako skladník. Teď je na rodičovské dovolené s malým synem. Zda se do práce vrátí, je nejisté. Jeho život totiž zkomplikovala...  celý článek

Ilustrační snímek
Krátkodobé úrazové pojištění pro děti se nemusí vyplatit

Pojišťovny jako horkou novinku prezentovaly novou nabídku na krátkodobé úrazové pojištění dětí, které se může hodit i v průběhu školního roku, kdy děti...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Jedna hloupá otázka: Na co budou vlastně jezdit miliony elektromobilů?
Jedna hloupá otázka: Na co budou vlastně jezdit miliony elektromobilů?

Tak se stále více zdá, že o osudu elektromobility nebude rozhodovat spotřebitel přímo, ale přes své volené zástupce. Ji... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.