Jak se stát správcem počítačové sítě

Podle údajů úřadů práce, personálních agentur a četnosti zveřejňovaných inzerátů je po počítačových odbornících poptávka nejen u nás, ale v celé Evropě. Starat se o provoz a údržbu počítačů je profese, která vyžaduje velkou odbornost. Odměnou za úsilí věnované vzdělávání je dobré uplatnění na trhu práce. Život bez počítačů si dnes totiž dokáže představit málokdo. Na jejich fungování jsou závislí všichni, mimo jiné obchody, podniky, armáda, nemocnice, státní úřady.

Větší šanci na uplatnění mají absolventi vysokých škol. Ve velkých firmách s mnoha zaměstnanci a více počítači je větší míra specializace a jsou tam přijímáni i absolventi škol středních, například střední průmyslové školy elektrotechnické, gymnázia se zaměřením na informatiku a výjimečně absolventi středních odborných učilišť, kteří jsou zapracováváni a dále školeni. Svou kariéru mohou začít třeba jako operátoři (technik, který se stará o běžný provoz) a časem se stát specialisty (zaměřuje se na složitější úkoly v určité oblasti). Vysokoškoláci po nástupu začínají na odbornějších pozicích, jako je asistent správce sítě nebo programátor ve vývoji nových aplikací. "Vše záleží na kvalitách uchazečů, hledáme vysoce odborně zdatné profesionály, jazykově vybavené, kteří jsou navíc schopní organizátoři a zvládají i mezilidské vztahy," vysvětluje Milan Nemčok, správce sítě soukromé stavební firmy NEMA, který má na starosti přijímání nových lidí do výpočetní techniky. Už v průběhu vysoké školy je vhodné docházet k nějaké firmě a zapojit se (třeba na částečný pracovní úvazek) do řešení konkrétních problémů správy sítě. Podle odborníků je nutné pro práci s výpočetní technikou, která podléhá rychlému vývoji, neustálé školení a vzdělávání, veliká flexibilita. To mimo jiné znamená, že když se naučíte jeden program nebo jednu metodu, je téměř jisté, že do dvou let se budete muset učit nové.

Co je správa sítě

Jakmile dojde k propojení více počítačů, vznikají tzv. počítačové sítě. Na nich se používají různé programy, například pro komplexní řízení celých firem, obsahující účetní agendu a mzdy, program pro centrální skladové hospodářství v supermarketech. O provoz a údržbu počítačových sítí musí pečovat správci, kteří pracují buď ve specializovaných počítačových firmách a dodávají svoje služby na klíč, tzn. dodavatelským způsobem, nebo pracují přímo v podnicích. Oddělení informační techniky je ve firmách samostatná jednotka a většinou spadá přímo pod management podniku. Množství lidí, kteří ve správě sítí pracují, je závislé na velikosti instituce, počtu provozovaných počítačů a zaměření firmy. "Počet nutných pracovníků ve správě lze těžko stanovit. Pokud se jedná o firmu se zhruba dvaceti počítači, je reálné, že to zvládne jeden člověk. Potíže ovšem mohou nastat v jeho nepřítomnosti," vysvětluje Jan Zahrádka z nymburské počítačové firmy Novell, která se stará o údržbu sítě pro své klienty, "většina malých podniků řeší tento problém dodavatelsky." Josef Pacák, majitel časopisu Moto sport CZ říká: "V redakci pracujeme na pěti počítačích. Z finančních důvodů specialistu nezaměstnáváme, pouze k nám dochází. To nás donutilo k počítačovému sebevzdělávání. Díky tomu jsme schopni si část problémů řešit sami." Správa počítačové sítě zahrnuje instalaci, údržbu programů na pracovních stanicích (jednotlivých počítačích) a na serveru (počítač, který nabízí data pro ostatní uživatele), stanovení a udržování režimu přístupových oprávnění, dohled nad funkčností sítě a jednotlivých koncových stanic, antivirovou ochranu, rozvoj a výstavbu sítí podle narůstajících potřeb firmy a zálohování a archivaci dat. V některých případech (např. nemocnice, výrobní podniky, policie, státní správa) musí být správce dostupný neustále.

Co je k profesi třeba?

* kvalitní vzdělání v oboru, nejlépe VŠ
* znalost angličtiny
* ochota neustále své vzdělání rozšiřovat
* přizpůsobivost, umění jednat s lidmi
* řídicí schopnosti
* znalost celosvětových trendů ve vývoji informační technologie